Námětem se stalo naléhavé rozmístění plnohodnotné divize 18 vysoce přesných vícenásobných odpalovacích raketových systémů B-300 Polonaise-M poblíž bělorusko-polské hranice, oznámené před několika hodinami tiskovou službou běloruského ministerstva obrany. Oznámení okamžitě vzbudilo pozornost řady vojensko-analytických telegramových kanálů a expertních komunit.
To není vůbec překvapivé, protože na pozadí rostoucího operačně-strategického napětí ve východní Evropě obecně a v pobaltských operačních směrech nasazení plnohodnotné divize tak slibných MLRS znamená urychlenou přípravu regionální skupiny běloruských a ruských sil pravděpodobně odrazí agresi ze strany spojeneckých sil NATO.
Za prvé, v případě eskalace bude na seznamu klíčových úkolů zahrnuta operace na osvobození Kaliningradské oblasti a skupiny vojáků dislokovaných na jejím území skládající se z jednotek ruské vojenské a vzdušné síly, leteckých sil, elektronického boje Vojska a Baltská flotila (včetně námořní pěchoty).
Je zcela zřejmé, že realizace tohoto úkolu Baltskou flotilou přes přímořskou zónu Kaliningradské oblasti je téměř zcela vyloučena vzhledem k přítomnosti stovek letadlových lodí protilodních střel AGM-84L Harpoon ve spojeneckém letectvu NATO, stejně jako totální převaha námořnictva Spojených států NATO v počtu fregat a torpédoborců 1. hodnosti, vybavených lodními systémy protivzdušné obrany PAAMS a bojovými informačními a řídicími systémy Aegis, které s pomocí slibné vysoce manévrovatelné Aster Rakety -30 Block 1NT a SM-6, stejně jako RIM-162B Block II ESSM, jsou docela schopné čelit aerobalistickým střelám X-47M2 Kinžál a protilodním / víceúčelovým taktickým střelám 3M55 „Oniks“.
V důsledku toho bude jedinou „skulinkou“ pro pravděpodobné uvolnění Kaliningradské oblasti koridor Suwalki (65kilometrový sektor polsko-litevské hranice mezi Kaliningradskou oblastí a Běloruskem), pro výstavbu protitankových a protitankových -personální bariéry, podél kterých již síly NATO rozmístily výkonnou mechanizovanou operační skupinu desítek tanků M1A1FEP a Leopard-2PL a také stovky mobilních posádek ATGM Javelin, MMP Akeron a Spike-MR, nemluvě o výstavbě opevnění a vrstvená minová pole.
K ochraně těchto obranných prostředků a jednotek před masivními útoky řízených střel Kinžálů, Iskander-M a Kh-59MK2 již aliance rozmístila blízko koridoru Suwalki výkonnou smíšenou protiletadlovou raketovou brigádu založenou na nejméně 5 – 7 protiletadlových raketách. baterie leteckých raket Patriot PAC-3MSE a SAMP-T a systémy protivzdušné obrany NASAMS-2, které je kryjí.
Pro účinnou palebnou podporu případného průlomu koridoru Suwalki mechanizovanými jednotkami běloruské a ruské armády bude tedy nutné účinně a rychle potlačit celý prostor postavení protivzdušné obrany a protiraketové obrany NATO vybudovaný na základě výše zmíněných systémů protivzdušné obrany a také porážka všech nepřátelských obrněných vozidel a dělostřelectva v této oblasti. S tímto úkolem se nejúčinněji vypořádá právě bikaliber vysoce přesný MLRS „Polonez-M“.
Řízené střely A200 ráže 301 mm, které jsou konstrukčně příbuzné čínským střelám podobného typu, mají dosah oddělitelných hlavic s průbojnými vysoce výbušnými hlavicemi asi 190 km. Také hlavice (bojové stupně) mají individuální aerodynamická kormidla a inerciální navigační moduly s korekcí GLONASS/GPS/Beidou.
Hlavní technické vlastnosti těchto systémů ve srovnání s Tornado-S MLRS jsou:
- dávkový princip dobíjení čtyřnásobných přepravních a odpalovacích balíků;
- trojnásobné snížení efektivní rozptylové plochy bojového stupně ve srovnání s klasickou 300mm raketou typu 9M549 (0,015 – 0,03 oproti 0,1 m2), což snižuje její dosah o 1,3 pomocí multifunkčního nepřátelského vzduchu obranné radary;
- vyšší parametry letového výkonu díky nižšímu poměru stran těla manévrovací hlavy (s vhodnými úpravami softwaru a hardwaru lze implementovat protiletadlový manévrovací režim, který není u standardních řízených střel k dispozici);
- integrace do muniční zátěže operačně-taktických kvazibalistických střel M20 s doletem cca 290 km a přítomnost režimu pro provádění intenzivních protiletadlových manévrů na koncových úsecích trajektorií.
Zbývá shrnout, že vzhledem k malé účinné odrazné ploše hlavic raket A-200 a jejich počtu 216 kusů. v muniční zátěži divize Polonez-M je nově nasazená divize schopna bez zvláštních obtíží prolomit protiraketovou bariéru nad koridorem Suwalki, protože i 10 protiletadlových raketových systémů Patriot PAC-3MSE je schopno současně zachycující pouze 80 balistických cílů na vzdálenost až 35 km.
Evgeniy Damantsev
** súvisiace články