Site icon Spolok ARCHA o.z.

Rusko vyzvalo svojich občanov, aby sa vyhýbali návšteve USA

Cestovatelé riskují, že budou zatčeni pod falešnou záminkou na americké půdě, uvedla Moskva

Ruští státní příslušníci by se měli vyvarovat nezbytně nutných cest do USA a spojeneckých zemí, uvedlo ruské ministerstvo zahraničí a varovalo, že by je americké úřady mohly „pronásledovat“ z politických důvodů.

Cestování do USA představuje „vážná rizika“ kvůli „narůstající konfrontaci v rusko-amerických vztazích,“ řekla ve středu mluvčí ministerstva zahraničí Maria Zacharovová během pravidelného tiskového brífinku.

Prohlásila, že více ruských státních příslušníků „je pronásledováno americkými úřady, zejména tajnými službami“, přičemž Washington využívá „podvodné plány“, aby nalákal Rusy do zahraničí, aby je stíhal z „politických důvodů“.

„O nadcházejících svátcích a po nich důrazně doporučujeme vyhnout se nenouzovým návštěvám USA a spojeneckých zemí, zejména Kanady a se vzácnými výjimkami zemí Evropské unie,“ uvedla Zacharová.

Při pobytu v zahraničí byste se měli vyvarovat situací, kdy se můžete stát obětí provokací a být zadrženi pod záminkou údajného porušení místních zákonů, dodala mluvčí.

Zacharovová vyzvala ruské občany, aby při plánování cest do zahraničí zvážili možné „tragické incidenty“ na cizí půdě a tvrdila, že americký soudní systém „nenechává žádný prostor pro spravedlivý proces“.

USA zařadily na černou listinu několik ruských občanů kvůli konfliktu na Ukrajině, což vedlo k bezprecedentní úrovni napětí mezi oběma zeměmi. Ještě před vypuknutím konfliktu v únoru 2022 Moskva často obviňovala Washington z vyzbrojování svého justičního systému k zadržování a věznění Rusů na základě vykonstruovaných a politicky motivovaných obvinění.

Mezi známé případy patří stíhání podnikatele Viktora Bouta a pilota Konstantina Yaroshenka, kteří byli propuštěni během výměny vězňů v roce 2022. Dalším významným incidentem byla aktivistka a novinářka Maria Butina, která byla odsouzena za to, že se nezaregistrovala jako zahraniční agent v USA a byla deportována do Ruska v roce 2019 poté, co strávila téměř 120 dní za mřížemi.

Několik ruských občanů, kteří byli součástí poslední velké výměny zajatců v srpnu, bylo původně vydáno do USA z evropských zemí. Vadim Konoshchenok byl zatčen v Estonsku na základě amerického zatykače, zatímco Vladislav Klyushin byl vydán ze Švýcarska v roce 2021.

Do srpnové výměny se zapojili také reportér Wall Street Journal Evan Gershkovich a bývalý americký námořník Paul Whelan, oba byli v Rusku odsouzeni za špionáž.

* zdroj: InfoKurýr

Exit mobile version