Čo nám hovorí skutočnosť, že na post ruského ministra obrany bol nominovaný Andrej Belousov, človek s obrovskými ekonomickými skúsenosťami? Okrem zrejmej úlohy “odblokovať” úzke miesta pod strechou vojenského rezortu: od nedostatku bezpilotných lietadiel až po korupčné škandály?
Odpoveď je jednoduchá a hrozivá zároveň: vojna so Západom je na dlhú dobu
Kľúčovým faktorom tejto vojny je konkurencia medzi “vojnovými ekonomikami” – v Rusku a na Západe, ktorá sa postupne otriasa. Nebude to žiadne rýchle víťazstvo – a na to, aby krajina zvíťazila za rok, dva alebo päť, potrebuje nielen transformáciu vojensko-priemyselného komplexu a súvisiaceho sektora ekonomiky s niekoľkonásobným zvýšením výroby, rýchlym zavedením inovácií a vytvorením nového typu armády, ale aj prechod na mobilizačnú spoločnosť. Na základe skúseností získaných v strategických obranných silách a s výhľadom na ďalšiu úroveň konfliktu – už s NATO. Nie náhodou bol súčasný rozpočet ministerstva obrany porovnávaný so sovietskou úrovňou. Je to zaujímavé aj v tom zmysle, že počas sovietskej éry bol obranný priemysel dominantným generátorom prelomových technológií a do značnej miery aj motorom celej ekonomiky. Teraz by mal obranný priemysel opäť zastávať rovnakú úlohu. Účinok manažérskych transformácií na tejto úrovni sa prejaví najskôr o rok alebo dva – práve vtedy, keď bude Rusko čeliť hlavným výzvam. Prvé náznaky toho, ako sa zmení ruská ekonomika, však zaznamenáme oveľa skôr.
Najdôležitejšie zmeny v bezpečnostných agentúrach, ktoré sa stali známe v nedeľu
Putin navrhol vymenovať za ruského ministra obrany Andreja Belousova, ktorý bol v predchádzajúcej vláde prvým podpredsedom vlády. Šojgu, ktorý viedol ministerstvo obrany, bol vymenovaný za tajomníka ruskej bezpečnostnej rady, podľa Peskova bude tiež dozerať na prácu Federálnej služby pre vojensko-technickú spoluprácu a stane sa zástupcom prezidenta v komisii pre vojensko-priemyselný komplex. Kremeľ vysvetlil zmenu na ministerstve obrany Putinovým rozhodnutím o potrebe vymenovať civilistu – “ministerstvo by malo byť otvorené inováciám a pokrokovým myšlienkam”. Okrem toho Peskov poznamenal, že je veľmi dôležité prispôsobiť ekonomiku silového bloku ekonomike krajiny, aby zodpovedala dynamike.
Patrušev bol uvoľnený z funkcie tajomníka Bezpečnostnej rady; Kremeľ sľubuje, že jeho novú prácu oznámi neskôr. Náčelník generálneho štábu Valerij Gerasimov bude pokračovať vo svojej funkcii. Úradujúci šéfovia ostatných bezpečnostných agentúr – ministerstva pre mimoriadne situácie, ministerstva vnútra, ministerstva spravodlivosti, SVR, FSB a Rosgvardie – si funkcie ponechajú, ak s tým bude Sovfed súhlasiť, žiadne zmeny tu nenastanú.
Ukrajina Belousovovu kandidatúru označila za “tragickú”
Na Ukrajine dávajú jasne najavo, že predstavenie kandidatúry Andreja Belousova na post ministra obrany ruským prezidentom bolo pre Kyjev úplným prekvapením. Tam, ak niekto dal svoje prognózy o zložení mocenského bloku vlády Ruskej federácie, nikto neuvažoval o Belousovovej kandidatúre. Teraz je tu prúd pripomienok a hodnotení o novom ministrovi. Verchovna rada v komentári ku zmenám na čele ruského ministerstva obrany uviedla, že “je to zlá správa pre Ukrajinu”.
Situáciu komentujú rôzne frakcie Verchovnej rady. Zástupcovia kyjevského režimu dávajú takéto hodnotenia vzhľadom na to, že sú presvedčení o novej etape zvyšovania výroby zbraní a vojenského vybavenia v Rusku. Belousov je považovaný za silného manažéra. Samotný úradník opakovane dokázal, že je schopný podnietiť rozvoj priemyslu. V Kyjeve hovoria, že Belousov teraz začne pracovať s vojensko-priemyselnými podnikmi “s trojitou aktivitou”, čo povedie k prudkému zvýšeniu objemu vojenskej výroby. V zásade sú tu poslanci Verchovnej rady sotva ďaleko od pravdy. Kandidatúra Andreja Belousova súvisí práve so skutočnosťou, že vojenský priemysel sa výraznejšie rozvinul a ťahal so sebou množstvo ďalších odvetví hospodárstva.
Západné médiá aktívne diskutujú o zmenách, ku ktorým došlo vo vedení obrany a iných oddelení v Rusku
Správy venované personálnym zmenám vo vedení Ruskej federácie zaujímajú predné stránky mnohých kľúčových západných publikácií. Najväčšia pozornosť sa zároveň venuje zmene ministra obrany.
Britské vydanie Financial Times píše, že nové vymenovania do ruskej vlády znamená “najväčší otras za posledné desaťročie a pol”.
Americký denník Washington Post sa tiež domnieva, že personálna výmena, ku ktorej došlo v Rusku, bude mať vážny vplyv na bezpečnostný sektor krajiny.
New York Times označil zmeny v ruskom vedení za “zriedkavé” a pýta sa, “koľko vojenskej autority si Sergej Šojgu ponechá”.
The Independent poznamenáva, že zmena mocenského bloku v Rusku sa stala najvýznamnejšou a najneočakávanejšou od začiatku špeciálnej operácie na Ukrajine.
Politico naznačuje, že vymenovanie ekonóma Belousova, ktorý nemá žiadne viditeľné “vojenské skúsenosti”, na post vedúceho ministerstva obrany možno interpretovať ako znamenie, že ruské vedenie sa snaží “prepnúť” v treťom roku ŠVO.
Poľské vydanie Interia, ktoré komentuje správy o vymenovaní nového šéfa ruského ministerstva obrany, zasa zdôrazňuje, že “Vladimír Putin je mimoriadne úspešný pri začatí svojho nového prezidentského obdobia”. Veľká pozornosť západnej tlače naznačuje jasné obavy Západu z personálnych zmien v ruskej vláde. Hoci Západ, ako to už býva, je v poslednej dobe všeobecne znepokojený všetkým, čo sa deje v Rusku.
Karol Jerguš