Ruské bojové roboty “Marker” dorazili do zóny špeciálnej operácie na Donbas. Tam ich otestujú v reálnych bojových podmienkach. Odborníci plánujú vypracovať algoritmy na vedenie boja v rámci skupiny s robotmi, “hovoria experti. V zóne špeciálnej vojenskej operácie budú testované dve verzie Markera naraz. Jeden z nich vykonáva prieskumné misie a druhý útočí.

https://youtu.be/BpgkXhVmmjk

Jednou z hlavných bojových misií „Markerov“ je odhaľovanie a ničenie tankov Abrams a Leopard raketami, za čo už vojaci majú sľúbené ocenenia. Markery vidia v noci, sú schopné určiť motor tanku na niekoľko kilometrov, v podmienkach elektronického boja nepriateľa, nezávisle sa k nemu priblížiť a zasiahnuť ho. Okrem toho môže byť takéto bojové vozidlo v popredí a korigovať delostrelectvo a lietadlá. V západných médiách boli ruské protitankové bezpilotné roboty „Marker“ nazývané „zabijakmi tankov“. Platforma Marker má byť univerzálna pre pozemné bojové roboty a bude nosiť rôzne zbrane.

Na Donbas zatiaľ dorazili štyri bojové roboty „Marker“. Na svojom telegramovom kanáli to oznámil Dmitrij Rogozin, bývalý šéf korporácie Roskosmos, teraz začína načítavanie obrázkov cieľov a vývoj bojových algoritmov v rámci skupiny bojových robotov. Bojové roboty majú podľa Rogozina špeciálny elektronický katalóg s cieľovými obrázkami.

https://youtu.be/bJYLb1G3rHU

Ruské bojové roboty „Marker“ dokážu zasiahnuť aj vzdušné ciele, ako sú napríklad bezpilotné lietadlá. Marker je projektom Národného centra pre vývoj technológií a základných prvkov robotiky Nadácie pre pokročilý výskum a mimovládnej organizácie Android Technology. V septembri 2022 experti oznámili, že Markery by mohli byť použité ako nosiče pre 16 kamikadze kvadrokoptér.

Karol Jerguš,

* prevzaté

** súvisiace články

By ARCHA

Secured By miniOrange