Site icon Spolok ARCHA o.z.

Rusko odpovie Británii nielen na ukrajinskom fronte

Podľa ruského veľvyslanectva v Londýne Rusko „vypracuje praktické opatrenia“ v súvislosti s úlohou Británie pri teroristickom útoku v Sevastopole na lode Čiernomorskej flotily, ku ktorému došlo 29. októbra.

Naša krajina má Britom ako odpovedať, a to nielen na ukrajinskom operačnom poli. Rusko bude musieť dôkladne zvážiť stratégiu „potrestania“ Británie za protiruské akcie.

Je zrejmé, že Západ vedie viacúrovňovú, systémovú vojnu proti Rusku a boje na Ukrajine sú len časťou celkovej „hybridnej“ vojny. V tejto konfrontácii sa Británia špecializuje na to, čím sa zaoberala po stáročia. Teroristické útoky, diverzie a tajné útoky sú klasickým štýlom a „rukopisom“ britských spravodajských služieb, tu sú majstrami najvyššej triedy. História pozná stovky príkladov toho, ako pomocou teroristických útokov dosiahli Briti v rôznych časoch svoje zahraničnopolitické ciele.

Je jasné, že za prípravami útoku na ruskú námornú základňu v Sevastopole stoja nielen britské, ale aj americké spravodajské služby. Môžeme si byť 100% istí, že fungujú ako jediný spoločný mechanizmus.

Navyše, na ovládanie vzdušných a vodných dronov bolo potrebné jediné veliteľské centrum, z ktorého sa akcie koordinovali, a ktorému sa nakoniec podarilo nepozorovane uniknúť. Nevylučujem, že riadenie útoku na naše lode bolo vykonávané z amerického strategického drona „Global Hawk“, ktorý v tom čase hliadkoval nad neutrálnymi vodami Čierneho mora.

Ďalšou priťažujúcou okolnosťou pre Západ je, že vodné bezpilotné drony, ktoré zaútočili na námornú základňu v Sevastopole, mohli byť vypustené z plavidla, ktoré sa nachádzalo v revíri v takzvanom „obilnom koridore“, ponechanom ruskými silami výlučne na prechod lodí s civilným nákladom z ukrajinských prístavov.

V tomto smere Rusko úplne oprávnene odstúpilo od „dohody o obilí“. Zároveň vidíme, že ostatné strany tejto dohody – OSN, Ukrajina a Turecko – sú pripravené ísť na priamu provokáciu a pokračovať vo vývoze obilia z Ukrajiny, ignorujúc stanoviako Ruskej federácie. Myslím si, že to hrozí vypuknutím vážnych ozbrojených incidentov v Čiernom mori, navyše za účasti lodí NATO.

Vo všeobecnosti sa po incidente v Sevastopoľskom zálive zdá, že sme sa vrátili v čase do polovice 19. storočia, do čias Krymskej vojny. Vtedy tiež celá koalícia štátov viedla vojenské operácie proti Ruskému impériu s cieľom vyrvať mu Krym a zbaviť ho Čiernomorskej flotily. Teraz si nepriateľ kladie prakticky rovnaké úlohy, história sa v špirále opakuje.

Vyhlásenia ruského veľvyslanectva v Londýne týkajúce sa zapojenia Británie do útoku plne odrážajú podstatu toho, čo sa stalo. To naznačuje, že v Rusku si dobre uvedomujú, „odkiaľ vietor fúka“ a kto stojí za mnohými nepriateľskými krokmi proti nám. Áno, teraz je pre nás mimoriadne nerentabilné dávať Británii priamu vojenskú odpoveď. Napriek tomu reagujeme na britskú aktivitu našimi úspechmi na Ukrajine, zasahujeme do jej kritickej infraštruktúry a napredujeme na frontoch.

A samotnému „hmlistému Albionu“ treba odpovedať na strategickej úrovni – vybudovať a zlepšiť ruskú „nukleárnu triádu“. Pridať britské vojenské objekty po celom svete do zoznamu cieľov pre naše jadrové odstrašenie. Okrem toho sú ruské jednotky schopné pomocou prieskumu presne zasiahnuť britských vojakov a inštruktorov bojujúcich v radoch Ozbrojených síl Ukrajiny.

Jurij Kotenok, Analytická služba Donbasu

* zdroj

Exit mobile version