Site icon Spolok ARCHA o.z.

Rusko na nohách! Ukrajina a Izrael urobili prekvapujúce rozhodnutie: Viac ako dva roky sa tomu vyhýbali, teraz všetko menia…

Izrael od začátku konfliktu v Gaze ignoruje nabídku Ukrajiny na výměnu zkušeností a znalostí v boji proti íránským dronům, které Rusko masově využívá k útokům na ukrajinské území. Izrael však v posledních měsících tváří v tvář stále častějším útokům dronů z různých směrů mění svůj přístup. Izraelské obranné společnosti stále více projevují zájem o spolupráci a výměnu zkušeností s ukrajinskými kolegy, informují izraelská média.

Odmítnutí spolupráce v minulosti

Portály N12 a Shomrim informují, že ještě před začátkem loňské války v Gaze odmítly izraelské obranné síly (IDF) nabídku Ukrajiny na sdílení informací o boji proti íránským dronům „Shahed“, které Rusko intenzivně využívá na frontě v Ukrajině.

Od začátku letošního roku Rusko vypustilo na území Ukrajiny přes 7000 dronů, z toho 2000 v říjnu. Pro srovnání, podle údajů izraelského ministerstva obrany bylo od října loňského roku na území Izraele vypuštěno kolem 1300 dronů, a to nejen z pásma Gazy, ale také z Libanonu, Jemenu, Iráku a Sýrie.

Jedním z klíčových ukazatelů závažnosti dronové hrozby pro Izrael byl útok na soukromou rezidenci premiéra Benjamina Netanjahua v Kesarii severně od Tel Avivu. Tato rezidence je považována za jednu z nejlépe zabezpečených staveb v zemi.

Ukrajina jako globální centrum inovací

Díky bojovým zkušenostem a velkým investicím do vojenského průmyslu se Ukrajina stala globálním inkubátorem inovací. Více než 200 ukrajinských společností se zabývá vývojem technologií souvisejících s drony, uvádí Shomrim.

Izraelský zájem o ukrajinské technologie

Podle Shomrima byly izraelské firmy dříve k ukrajinským inovacím skeptické. Bývalý ukrajinský vojenský velitel prozradil, že zástupcům ukrajinských společností, které vyvíjejí protidronové technologie, se v Izraeli dostalo chladného přijetí. Setkání se podle něj konala i ve fastfoodech, což byl ponižující zážitek.

Dnes je situace jiná. Jedním z příkladů je ukrajinský startup Zvook, který vyvinul akustické senzory velikosti malé krabičky. Tyto senzory dokážou detekovat drony na vzdálenost až 5 kilometrů a řízené střely na vzdálenost až 7 kilometrů. Senzory založené na umělé inteligenci již pokrývají 5 % území Ukrajiny – tedy oblast větší než území Izraele.

Po útoku na Netanjahuovu rezidenci projevily o tyto senzory zájem izraelské společnosti. Nejméně tři izraelské obranné firmy navázaly kontakt se Zvookem a očekává se, že izraelská delegace navštíví Ukrajinu, aby otestovala technologii.

Izraelský zájem se neomezuje pouze na akustické senzory. Ukrajinské FPV drony, ale i zkušenosti z boje proti íránskému „Šáhedu“ zaujaly i izraelské firmy.

Rozdíly v potřebách a výzvách

Vladimír Davidof, zakladatel izraelské společnosti Dronex, poukázal na rozdíly v potřebách obou zemí.

Přeshraniční spolupráce a omezení

Od začátku ruské invaze Ukrajina zakázala vývoz vojenské techniky, ale mnoho firem toto pravidlo obešlo přesunem výroby do zemí jako Polsko nebo Estonsko. Ukrajinská vláda zvažuje možnost zrušení tohoto zákazu, což by usnadnilo spolupráci se zahraničními firmami.

Ukrajinský velvyslanec v Izraeli Jevgenij Kornijčuk potvrdil, že spolupráce mezi izraelskými a ukrajinskými obrannými firmami se zintenzivnila.

Preklad, Spracoval: CZ24.news, ZDROJ

Exit mobile version