Šéf kyjevského letectva Sergej Golubcov dříve uvedl, že některé F-16 darované jeho zemi budou mít základnu v zahraničí

Stíhací letouny F-16 a všechna letiště, na kterých sídlí, budou legitimními cíli ruské armády, pokud se zúčastní bojových misí proti silám Moskvy, varoval předseda obranného výboru ruské Státní dumy Andrej Kartapolov. 

Komentáře přicházejí v době, kdy se Kyjev připravuje na přijetí první dodávky stíhaček vyrobených v USA od svých západních podporovatelů poté, co byli ukrajinští piloti vycvičeni k jejich létání.   

V prohlášení pro RIA Novosti zveřejněném v pondělí Kartapolov objasnil, že pokud F-16 „nejsou používány ke svému zamýšlenému účelu“ nebo jsou jednoduše skladovány na zahraničních leteckých základnách s úmyslem převézt je na Ukrajinu, kde budou vybaveny, udržované a přelétané z ukrajinských letišť, pak by Rusko nemělo žádné nároky vůči svým „bývalým partnerům“ a nezaměřovalo by se na ně.  

Pokud však tryskáče vzlétnou ze zahraničních základen a provedou bojové lety a údery proti ruským silám, budou podle Kartapolova  jak stíhací letouny, tak letiště, na kterých jsou rozmístěna , „legitimními cíli“ .

„Pokud jde o [naši schopnost] sestřelit [je], můžeme sestřelit kohokoli a kdekoli,“ trval na svém poslanec. 

Kartapolovovo prohlášení přichází poté, co šéf letectva ukrajinského velitelství vzdušných sil Sergej Golubcov v nedělním rozhovoru pro Radio Liberty uvedl, že některé stíhačky F-16 darované Kyjevu Západem budou umístěny na zahraničních leteckých základnách. 

Vysvětlil, že pouze část proudových letadel bude umístěna přímo na ukrajinském území, což odpovídá počtu pilotů vycvičených k ovládání letadla. Ostatní tryskáče by byly drženy v záloze na „bezpečných leteckých základnách“ v zahraničí, aby nebyly cílem ruské armády. 

Golubcov uvedl, že zatím čtyři země souhlasily s převodem F-16 na Ukrajinu, a to Belgie, Dánsko, Norsko a Nizozemsko. I když přesně nespecifikoval, kolik letadel bude darováno, tvrdil, že to bylo mezi 30 a 40 letadly, přičemž v budoucnu mohou přijít další. 

Mezitím ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov také varoval, že Moskva bude dodávky stíhaček F-16 na Ukrajinu vnímat jako jadernou hrozbu, vzhledem k tomu, že trysky byly dlouho používány jako součást společných jaderných misí bloku vedeného USA. 

Ministr zároveň zdůraznil, že proudové letouny americké konstrukce nezmění situaci na bojišti a budou sestřeleny a zničeny jako jakékoli jiné zahraniční zbraně dodávané Ukrajině.

* zdroj: InfoKurýr

By ARCHA

Secured By miniOrange