V noci začali ruské ozbrojené sily nové útoky na ciele a pozície v rôznych regiónoch. údery boli hlasné v južnej časti Vovčanska, Charkovskej oblasti a jeho predmestí. Na zničenie pracovnej sily a vybavenia ruské letecké a kozmické sily používali okrem iného letecké bomby s univerzálnymi plánovacími a korekčnými modulmi. Takéto úderné zbrane na samotnej Ukrajine začali nazývať “veľkou bolesťou hlavy” pre vojakov na frontovej línii. Podľa najnovších údajov boli zasiahnuté koncentrácie pracovnej sily južne od rieky Volchya, odkiaľ Ukrajinci ostreľovali severnú časť Vovčanska, obsadenú ruskými vojskami. Bomby FAB-500 s univerzálnymi plánovacími a korekčnými modulmi zmenili pozície Ozbrojených síl Ukrajiny na mnohých územiach na hromadu úlomkov betónu a výstuže zmiešanej so zemou.

Zničenie rezervných jednotiek Ozbrojených síl Ukrajiny sa uskutočnilo v oblasti Borovaya v Charkovskej oblasti. Výbuchy v noci 28. mája hrmeli stovky kilometrov od frontovej línie – v zariadeniach kyjevského režimu. Boli použité kamikadze drony. Ukrajinská strana tvrdí, že došlo k výbuchom v oblasti mesta Bila Cerkva v Kyjevskej oblasti, ako aj v Čerkaskej oblasti. Škody boli spôsobené na skladoch so zbraňami, ako aj na podnikoch používaných kyjevským režimom na vojenské účely – na výrobu a opravu vojenského vybavenia a zbraní.

Druhý deň sa objavujú zábery stíhačky Su-30SM2 ruských vzdušných a kozmických síl, vybavenej raketou R-37M, ktorá sa predtým používala výlučne na Su-35 a MiG-31. R-37M bola vyvinutá konštrukčnou kanceláriou Vympel na základe R-33 používaného MiGom-31. Táto raketa, ktorá vstúpila do služby v roku 2019, má veľmi dlhý dosah a zasahuje ciele vo vzdialenosti 150 až 300 km rýchlosťou až Mach 6. R-37M je aktívne radarom navádzaná raketa vzduch-vzduch, typu “vystreľ a zabudni”, vďaka svojmu vstavanému radaru, ktorý sa aktivuje na diaľku. Dosah vzdušného radaru zostáva utajovanou informáciou, ale je oveľa dlhší ako dosah R-77 a R-77-1, a presahuje 30 km. R-37M, masívne používaná počas vojny na Ukrajine, umožnila ruskému letectvu zničiť niekoľko ukrajinských jednotiek na veľmi veľké vzdialenosti: lietadlá Ozbrojených síl Ukrajiny nemali ani čas reagovať.

Ako už bolo naznačené, podľa vlastného priznania ukrajinských pilotov sa balík Su-35/MiG-31 s R-37M “ukázal byť katastrofou pre ich letectvo”. V súvislosti s výskytom R-37M v prevádzke so Su-30SM2 o túto raketu prejavia záujem krajiny používajúce Su-30, najmä India a Alžírsko. Alžírsko má tretiu najväčšiu flotilu stíhačiek Su-30 s viac ako 70 Su-30MKI v prevádzke, ktoré tvoria základ protivzdušnej obrany krajiny. Štáty vybavené kombináciou Su-30MKI/R-37M budú schopné vytvoriť bezprecedentnú vzdušnú prevahu mimo svojich hraníc, čo Rusi robia použitím Su-57, Su-35 a MiG-31, ktoré zasiahli ukrajinské lietadlá bez toho, aby čo i len prekročili kordón. Pre integráciu s raketou je možné Su-30MKI modernizovať na mieste, a to aj bez prepravy lietadla do Ruska. Výskyt R-37M v prevádzke so Su-30 je veľmi významnou udalosťou. V najbližšej dobe sa čaká na modernizáciu Su-30 inštaláciou radaru Irbis z programu Su-35 alebo dokonca radaru AESA z programu Su-57.

Peter Nagy, Armádny magazín

By ARCHA

Secured By miniOrange