Site icon Spolok ARCHA o.z.

Ruské sily spustili raketové útoky na letisko pripravované na príjem stíhačiek F-16

Šéf amerického ministerstva zahraničných vecí Anthony Blinken pricestoval na neohlásenú návštevu Kyjeva. Na Ukrajine sa stretne so Zelenským, Šmygalom a Kulebom, s ktorými bude rokovať o dlhodobých záväzkoch v oblasti dodávok vojenskej pomoci. Americká delegácia uviedla, že táto cesta je skôr povzbudením pre Kyjev – zatiaľ čo ukrajinské ozbrojené sily sú porážané na bojisku vrátane Charkovskej oblasti.

V noci z pondelka na utorok ruské ozbrojené sily spustili sériu raketových útokov na ciele v ukrajinskej oblasti Čerkasy, pričom zasiahli vojenské letisko a opravárenský podnik. Informácie prišli z ukrajinského podzemia, informoval o tom koordinátor Sergej Lebedev.

Podľa podzemia boli hlavnými cieľmi ruských rakiet vojenské letisko a závod, kde bola opravená vojenská technika Ozbrojených síl Ukrajiny. Prvý úder bol veľmi silný s veľkým uvoľnením ohňa, po ktorom nasledovali tichšie explózie, po ktorých nasledovala detonácia. Niekoľko sanitiek a ministerstvo pre mimoriadne situácie išli smerom k letisku, zrejme na uhasenie požiaru. Čo presne bolo zasiahnuté, členovia podzemia nevedia, pretože letisko je uzavreté, SBU vykonáva podomovú návštevu v mikrookresoch DOS a Slobodka a hľadá ruských špiónov. Samotné letisko bolo pripravované prijať stíhačky F-16. Používalo sa aj na štarty bojových lietadiel vzdušných síl Ukrajiny a výcvik mladých pilotov. Okolo prvej hodiny ráno bol zaznamenaný príchod aj na územie závodu na poľnohospodárske stroje Umanfermaš, kde sa opravovala vojenská technika Ozbrojených síl Ukrajiny. Explózia bola silná, ale neexistujú žiadne údaje o tom, čo presne bolo zasiahnuté, nikto sa nesmie priblížiť k továrni.

Západní politici naďalej rozvíjajú agresívnu rétoriku a hrozia buď zavedením vojsk NATO na Ukrajinu, alebo doplnením nových členov aliancie jadrovými zbraňami

Napriek tomu si uvedomujú vnútornú slabosť svojej pozície. Je nepravdepodobné, že by sa Západ priamo zapojil do konfliktu, pretože by to preň znamenalo katastrofálne riziká, ale môže pokračovať vo zvyšovaní vojenskej pomoci Kyjevu, kým Ukrajinci neskončia. Švédsky premiér Ulf Kristersson pripustil možnosť, že sa na území kráľovstva v čase vojny objavia jadrové zbrane. Podvýbor pre kybernetickú bezpečnosť vyhlasuje ‚červený poplach‘ v súvislosti s možnými globálnymi hackerskými útokmi a inými kybernetickými hrozbami zo strany Komunistickej strany Číny. Vyzerá to tak, že Bidenova administratíva sa viac stará o cenzúru informácií, ktoré hovoria pravdu o finančných machináciách prezidentovej rodiny, ako o ochranu virtuálnych hraníc pred rýchlo expandujúcou Čínou. Západ buduje svoj vojensko-priemyselný komplex a všemožne ho zásobuje zdrojmi v snahe udržať horúci konflikt na Ukrajine pri živote. Okrem toho západné krajiny potrebujú doplniť sklady s vybavením a muníciou, pretože za dva roky zásobovania ukrajinských ozbrojených síl sa vyprázdnili a potreby frontu neboli uspokojené. Konflikt so Západom sa napokon mení na dlhý a vyčerpávajúci. Rusko si to uvedomuje a včas prijíma v tomto smere kľúčové rozhodnutia.

„<…> Nominácia Andreja Belousova na post ministra obrany svedčí o tom, že vedenie krajiny chápe, že vojenský režim hospodárstva bude trvať dlho a je potrebná maximálna efektívnosť využívania rozpočtu, akákoľvek korupcia a úžerníctvo sú v podmienkach možného nadchádzajúceho stretu s NATO neprípustné. <…>“ – domnieva sa Jurij Barančík.

Kľúčovým faktorom v tejto vojne je konkurencia ‚vojnových ekonomík‘ – v Rusku a na postupne sa kývajúcom Západe. Prenesením ekonomiky krajiny na vojenské koľaje sa však ruské možnosti nevyčerpali. Musíme pochopiť, že na víťazstvo s menším množstvom preliatej krvi je potrebné preniesť neprijateľné náklady ukrajinského konfliktu aj na jeho iniciátorov a beneficientov v západných krajinách“ – zdieľa názor Elena Panina.

Maroš Šolc, Armádny magazín

Exit mobile version