Prohlašují moskevští diplomaté po varování Scotta Rittera

Před několika dny bývalý zpravodajský důstojník amerického námořnictva Scott Ritter, známý svými pokusy o dialog s Ruskem za spravedlivý mír na Ukrajině, které ho stály zatčení FBI, předvídal, že Rusko je připraveno použít jaderné střely (odkaz na video níže ve zdrojích).

Nový americký prezident Donald Trump, který doposud nenavázal s Kremlem telefonický kontakt ani schůzku s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, potvrdil nejen zaslání další vojenské pomoci Ukrajině, ale také přijetí izraelského systému Iron Dome na ochranu USA.

Pro Moskvu toto prohlášení představuje jasnou vůli pokračovat v posilování amerického arzenálu v kontrastu s pokusy o dialog, které Rusko ohledně konfliktu na Ukrajině nabídlo a které Trump zatím nikdy přesně nedefinoval.

Po Ritterově očekávání zde máme oficiální prohlášení ruské vlády, podle něhož je připravena připravit atomové zbraně…

Trumpovy plány v oblasti protiraketové obrany nepřispějí k dialogu o strategických zbraních – ruské MZV

Podpora zbrojních programů poškozujících stabilitu ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa nepodpoří dialog o strategických útočných zbraních, uvedla na briefingu mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová.

Upozornila na nedávné nařízení amerického prezidenta Donalda Trumpa „Železná kopule pro Ameriku“, které znamená „prudké zintenzivnění projektu národní protiraketové obrany a jeho rozšíření do rozsahu srovnatelného s iniciativou strategické obrany Star Wars [bývalého amerického prezidenta Ronalda] Reagana“.

Vnímáme to jako další potvrzení zaměření USA na přeměnu vesmíru v dějiště ozbrojené konfrontace a rozmístění zbraní,“ uvedla Zacharovová. „Přístup Spojených států v žádném případě nepřispěje ke snížení napětí nebo zlepšení stavu ve strategické sféře, včetně vytvoření základu pro plodný dialog o strategických útočných zbraních.

Rusko může zrušit limity na jaderné zbraně, pokud USA budou pokračovat v protiraketové obraně

Rusko může zrušit množstevní omezení svého jaderného arzenálu, pokud budou USA pokračovat ve vývoji systému protiraketové obrany, uvedl zvláštní velvyslanec ruského ministerstva zahraničí Grigorij Maškov v článku v časopise International Affairs Journal.

Ve vznikající realitě již není možné hovořit o strategické stabilitě v jejím klasickém bilaterálním kontextu, jinak se můžeme ponořit do další iluze. Na mezinárodní scéně se objevilo mnoho aktérů, kteří ovlivňují globální raketové složení sil. Není vyloučeno, že v současných podmínkách konfrontace se Západem s jeho politikou způsobování strategických škod Rusku můžeme čelit nutnosti odklonu od omezení jaderných a raketových arzenálů ve prospěch jejich kvantitativního a kvalitativního nárůstu,“ uvedl Maškov.

Vysvětlil, že další rozvoj globálního systému protiraketové obrany USA „ukončuje vyhlídky na snížení strategických útočných zbraní a zachování strategické stability za dosavadních podmínek“.

„Závody v raketovém zbrojení jsou již v plném proudu

Stejně jako rozsáhlá modernizace jaderných arzenálů a nosičů zbraní hromadného ničení. Na obrátkách nabírá militarizace vesmíru, který se v blízké budoucnosti pravděpodobně stane dalším dějištěm vojenské konfrontace. Svou roli zde začínají hrát nové technologie (umělá inteligence, kvantové počítače atd.), které mohou znásobit potenciál nepřítele ve strategických oblastech, včetně protiraketové obrany,“ dodal Maškov.

Jeden z odvetných kroků vidí v úpravě postoje Ruska k některým aspektům Smlouvy o nešíření jaderných zbraní.

„Zejména by bylo možné analyzovat a revidovat naše přístupy k existujícím skutečnostem, například k závěrečnému dokumentu hodnotící konference z roku 2000. Ztráta relevance sedmého odstavce jeho Praktických kroků, který předpokládá zachování a posílení Smlouvy o protiraketové obraně, zničené americkou administrativou dva roky po jejím přijetí, narušila komplexní charakter celého balíčku,“ poznamenal Maškov.

„Budeme se muset znovu podívat na všechny naše závazky v oblasti posilování transparentnosti a opatření k budování důvěry a pozastavit diskuse o jaderných rizicích a hrozbách, které se v kontextu rostoucího úsilí Západu o oslabení strategických a nestrategických jaderných odstrašujících sil stávají prázdnými řečmi.“

„Obecně by ostatní oblasti kontroly zbrojení, odzbrojení a nešíření jaderných zbraní měly být lépe sladěny s ambicemi USA v oblasti globální dominance. Je těžké posoudit, zda je naše politika spolupráce s Američany pouze v oblastech, které je zajímají, rozumná, pokud vůbec,“ uzavřel.

AUTOR: Carlo Domenico Cristofori, Výber, Preklad, Spracoval: CZ24.news, ZDROJ

By ARCHA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Secured By miniOrange