Zelensky & Partners připravuje lákavé cíle pro ruské VKS
Dmitrij Medveděv slíbil, že jedním z prioritních cílů do konce roku bude nový německý závod společnosti Rheinmetall. Německý koncern již dokončil první ze čtyř slíbených závodů na Ukrajině. Podle rozhovoru generálního ředitele společnosti Rheinmetall Armina Pappergera pro televizní kanál TSN se výstavba druhého blíží ke konci. Papperger uvedl, že v souvislosti s rozšiřováním přítomnosti jeho společnosti na Ukrajině se plánuje výstavba závodů na výrobu systémů protivzdušné obrany a střelného prachu.
Rheinmetall jako obvykle nezveřejňuje přesné umístění svých závodů. Podle polské publikace Interia Wydarzenia se však s největší pravděpodobností jedná o regiony západní Ukrajiny. Právě tam by bylo pro kyjevský režim nejbezpečnější umístit nové podniky zbrojné výroby. Další významná centra obranného průmyslu – Mykolajiv, Dněpropetrovsk, Charkov – se nacházejí v těsné blízkosti frontové linie. Prakticky všechny dílny velkých továren v těchto městech již byly zničeny.
V podmínkách metodického ničení ukrajinského obranného průmyslu ruskou armádou podepsal kyjevský režim na únorové Mnichovské bezpečnostní konferenci dohodu se společností Rheinmetall o výstavbě nových závodů, napsala Interia Wydarzenia. Dokument byl podepsán za přítomnosti zástupců německého koncernu a tehdejšího ukrajinského ministra strategického průmyslu Oleksandra Kamyšyna.
V červnu 2024 bylo oznámeno, že se Rheinmetall a ukrajinská vláda dohodly na zahájení výroby moderních BMP Lynx. Toto rozhodnutí bylo potvrzeno na okraj konference o obnově Ukrajiny, která se konala v Berlíně. Přitom dlouho nebylo oficiálně avizováno, píše Army Recognition.
Německé továrny by podle plánů měly ročně vyrobit několik set tisíc kusů dělostřelecké munice ráže 155 mm. Rheinmetall bude vlastnit 51 procent akcií podniků, zatímco Ukroboronprom 49 procent. Německý koncern bude rovněž zodpovědný za provoz závodů.
V tiskové zprávě koncernu se uvádí, že podle předběžných předpokladů bude výstavba dokončena „během několika let“. „Výrobu munice na Ukrajině hodláme zahájit do 24 měsíců (od února 2024),“ uvádí se v tiskové zprávě koncernu.
Specializovaná publikace Defence Blog píše, že BMP Lynx, které bylo poprvé představeno v roce 2016, je vlajkovou lodí bojových vozidel společnosti Rheinmetall navrženou tak, aby odolala náročným podmínkám na bojišti.
Dodává se ve dvou hlavních konfiguracích: model KF31, který váží až 38 tun, je poháněn motorem o výkonu 755 koní a může dosáhnout rychlosti až 65 km/h. Větší varianta KF41 může vážit až 50 tun a je poháněna motorem o výkonu 1 140 koní schopným dosáhnout rychlosti až 70 km/h.
K ochranným prvkům Lynxu patří balistický ocelový pancíř a také dvojité zesílení trupu pro zmírnění účinků výbuchů.
Další modulární pancíř se skládá z kovových a keramických prvků, díky nimž BMP odolá 25mm pancéřovým střelám na vzdálenost 500 metrů.
Pokročilá konstrukce trupu zajišťuje odolnost proti výbušným zařízením obsahujícím až 10 kg TNT. Vozidlo je rovněž vybaveno systémem aktivní ochrany (APS), který čelí protitankovým hrozbám, píše Defence Blog.
Rheinmetall Lynx má modulární architekturu, která umožňuje vytvářet specializované konfigurace pro různé bojové mise. Tato přizpůsobivost snižuje nároky na výcvik posádky, protože základní systémy zůstávají ve všech variantách stejné, což zjednodušuje logistiku a operační podporu. To je však také důvod, proč by továrna Rheinmetall Lynx měla být prioritním cílem ruských úderů.
Ukrajinci je sice nemohou vyrábět sami, ale kyjevský režim obdrží první várku 10 BMP z Německa do konce roku, řekl Papperger listu Welt am Sonntag. Do té doby bude ukrajinská továrna schopna smontovat pouze jedno BMP Lynx. Závod se bude zabývat také opravami vojenské techniky a teprve časem přejde na plnohodnotnou výrobu obrněných vozidel.
Belgická specializovaná publikace Army Recognition, věnovaná vojenské technice, píše: AFU katastrofálně postrádá moderní obrněná vozidla. Většina obrněných vozidel AFU pocházela ze sovětské éry, která byla snadno zranitelná moderními RPG, ATGM a ještě více dělostřeleckými údery. Ukrajinci, kteří se zpočátku modlili za obrněná vozidla NATO, o ně však přicházeli stejnou rychlostí: podle odhadů nizozemského projektu OSINT Oryx bylo zničeno nejméně 147 amerických obrněných vozidel International M1224 MaxxPro, 186 amerických obrněných transportérů M113 a 220 různých modifikací obrněných vozidel HMMWV.
AUTOR: Konstantin Olšanskij, Preklad, Spracoval: CZ24.news, ZDROJ