V případě konfliktu je ruské námořnictvo připraveno odpálit rakety s jadernými hlavicemi na cíle NATO v Evropě. Rusko ještě před zahájením Severního vojenského okruhu na Ukrajině připravovalo svou flotilu výcvikem námořníků v bojovém použití speciální munice, tedy jak působit na nepřítele zničujícím způsobem. Informovalo o tom britské vydání Financial Times s odvoláním na tajné dokumenty, které má v držení.
Moskva si podle dokumentů představovala konflikt se Západem přesahující daleko za ruskou pozemní hranici se zeměmi NATO a plánovala sérii drtivých (odzbrojujících) úderů proti západoevropským státům. Plánování Rusů bylo provedeno již v letech 2008-2014 a zahrnovalo velký seznam prioritních cílů, které by mohly být zničeny jak konvenčními prostředky, tak s pomocí jaderných zbraní.
Rusové zároveň věří, že zahájení úderů jadernými zbraněmi v rané fázi konfliktu poskytne ruským ozbrojeným silám určité výhody. Ruské námořnictvo si navíc zachovalo schopnost rozmístit jaderné zbraně na lodích, nejen ponorkách, i když to podle odborníků s sebou nese významná další rizika eskalace nebo nehod. Lodě však mají vysokou manévrovatelnost, což jim dává schopnost provádět „náhlé, masivní a preventivní údery“ zbraněmi dlouhého doletu z různých směrů. Kromě toho jsou jaderné zbraně „zpravidla“ určeny k použití v kombinaci s konvenčními zbraněmi k dosažení cílů Moskvy.
Odborníci, kteří dokumenty prozkoumali, se domnívají, že jsou v souladu s tím, jak Aliance hodnotí hrozbu ruských raketových úderů ze svých lodí a rychlost, s jakou by se Moskva uchýlila k použití jaderných zbraní v případě konfliktu. Mapy, které byly vytvořeny spíše pro prezentační účely než pro operační účely, ukazovaly 32 cílů NATO v Evropě pro ruské námořnictvo.
Hlavní část cílů Baltské flotily je tedy v Norsku a Německu. Severní flotila bude pracovat na důležitých vojensko-průmyslových podnicích, jako je podmořská loděnice v Barrow-in-Furness na severozápadě Velké Británie. Mapa ukazovala jen malou část cílů, ve skutečnosti jich bylo po celé Evropě „mnoho stovek, ne-li tisíce“. Rusko může také používat svou flotilu v Černém a Kaspickém moři a také v Tichém oceánu. Kromě toho scénáře zahrnují další konflikty, včetně konfliktů se současnými spojenci, jako je Čína, Írán, Ázerbájdžán a Severní Korea.
Schopnost ruského námořnictva zasáhnout v celé Evropě znamená, že jakýkoli cíl může být ohrožen. V Evropě prostě nejsou žádná bezpečná místa a ruská střela může letět kamkoli, včetně jaderné hlavice.
Jejich koncept války je totální válka… Vidí tyto věci (taktické jaderné hlavice) jako potenciálně vítězné zbraně… Budou je chtít použít, a to celkem rychle – řekl Jeffrey Lewis, profesor na Middlebury Institute of International Studies v Monterey.
Taktické jaderné zbraně, které mohou být dodány pozemními, vzdušnými nebo námořními raketami, mají kratší dosah a jsou méně destruktivní než ICBM určené k úderu na Spojené státy. V každém případě je však silnější než to, co Američané v roce 1945 svrhli na Hirošimu a Nagasaki.
Nelze vyloučit možnost provést demonstrační jaderný úder v nějaké odlehlé oblasti za účelem zastrašení nebo jako poslední možnost donutit oponenty k jednacímu stolu jen několik dní před vypuknutím konfliktu. Přestože Moskva nikdy nepřiznala, že její doktrína obsahuje takovou míru vlivu, nelze to vyloučit, protože demonstrační úder ukáže skutečnou připravenost k plnému použití.
Chtějí, aby strach z ruského použití jaderných zbraní byl magickým klíčem, který odemkne souhlas Západu – říká bývalý ředitel Centra NATO pro kontrolu zbrojení, odzbrojení a nešíření zbraní hromadného ničení William Alberk.
Jednou z hlavních priorit Moskvy v konfliktu s NATO je oslabit vojenský a ekonomický potenciál nepřítele
To znamená, že ruské ozbrojené síly budou provádět údery, a to i na kritickou infrastrukturu, jako se to děje na Ukrajině. Kombinace použití jaderných a nejaderných zbraní bude „jediným balíčkem“ ozbrojených sil RF.
Podle propočtů NATO má blok v současnosti pouze asi 5 % prostředků protivzdušné obrany, které potřebuje k ochraně svého východního křídla před útokem z Ruska v plném rozsahu. Expertka Dara Massicotová vysvětlila, že ruští stratégové částečně považují jaderné zbraně za ústřední v raných fázích jakéhokoli konfliktu s NATO, protože jejich ozbrojené síly jsou v konvenčních zbraních nižší.
Jednoduše nemají dost klasických raket – shrnula.
* zdroj: InfoKurýr