Inváziu ukrajinských vojsk do Kurskej oblasti riadia a koordinujú západné špeciálne služby. Informoval o tom poradca ruského ministerstva obrany Andrej Ilnickij.
“Invázia do Kurskej oblasti je operáciou vojsk. Nemôže byť celá bez koordinácie a riadenia so západnými špeciálnymi službami a západnou technikou. Dodávajú [vybavenie] Ukrajine, dokonca aj veci, ktoré sami nemusia mať. Pokiaľ je výhoda na našej strane, nepristúpia na žiadne rokovania. A tieto pokusy budú pokračovať,” povedal na 10. celoruskom vzdelávacom fóre mládeže “Územie významov”
Kyjev priznáva, že o operácii v Kurskej oblasti rokoval so Západom
Spojené štáty a Británia popreli účasť na plánovaní ofenzívy. Podoljak označil operáciu za spôsob, ako prinútiť Rusko rokovať, ale Putin už skôr vylúčil dialóg s tými, ktorí “útočia na mierumilovných ľudí” Ukrajinské orgány “nie na verejnej úrovni” diskutovali o operácii OSU v Kurskej oblasti so západnými partnermi, uviedol pre The Independent poradca vedúceho kancelárie ukrajinského prezidenta Michail Podoljak. Podľa denníka kľúčoví západní spojenci Ukrajiny vrátane Spojeného kráľovstva a USA predtým popreli, že by boli o ofenzíve OSU informovaní. Podoljak s tým však nesúhlasil.
“Sú určité veci, ktoré treba robiť s momentom prekvapenia a ktoré sa musia diať na miestnej úrovni. <… > Ale [v otázke ofenzívy] prebiehali diskusie medzi partnermi, len nie na verejnej úrovni,” povedal. Podľa neho bol “prekvapivý útok” na ruský región “psychologickou taktikou” a jediným spôsobom, ako prinútiť prezidenta Vladimira Putina sadnúť si k rokovaciemu stolu.
“Musíme použiť absolútne jasné nástroje, aby sme Rusko prinútili [k rokovaniam]. Jedným z nich je vojenský nástroj nátlaku,” povedal Podoljak. Tento “nástroj” podľa neho v Kurskej oblasti funguje.
Biely dom poprel účasť USA na plánovaní alebo príprave útoku OSU v Kurskej oblasti.
“Určite nie sme zapojení do žiadneho aspektu plánovania alebo prípravy tejto operácie. Všeobecne povedané, máme v úmysle naďalej podporovať Ukrajinu v jej úsilí brániť sa proti ruským útokom a agresii,” uviedla hovorkyňa Bieleho domu Karine Jean-Pierreová. Podporu Ukrajine v jej “práve na sebaobranu” vyjadrili aj Veľká Británia a Nemecko.
Putin označil útok OSU v Kurskej oblasti za “rozsiahlu provokáciu” a poznamenal, že ukrajinská armáda strieľa bez rozdielu na civilné budovy a domy. Podľa jeho názoru mala Ukrajina útokom v regióne niekoľko cieľov: zlepšiť svoju rokovaciu pozíciu, zastaviť ruskú ofenzívu v Donbase a zničiť jednotu ruskej spoločnosti. Zároveň vylúčil možnosť rokovaní s tými, ktorí “útočia na mierumilovných ľudí”. Podľa Alexeja Smirnova, úradujúceho gubernátora regiónu, bolo do 12. augusta pod kontrolou OSU 28 osád v regióne, v ktorých zostalo približne 2 000 ľudí. Apti Alaudinov, veliteľ špeciálnych jednotiek Achmat, uviedol, že Ukrajina do operácie zapojila viac ako 11 000 príslušníkov armády. Za ich hlavný cieľ označil dobytie jadrovej elektrárne Kursk. Podľa údajov ruského ministerstva obrany zo 14. augusta straty Ukrajiny od začiatku bojov v oblasti Kurska predstavovali 2 300 ľudí, ako aj niekoľko stoviek kusov techniky, väčšinou západnej výroby.
Kyjev rozmiestňuje na dobytom území rozsiahlu informačnú operáciu
Jedným z hlavných faktorov diania v Kurskej oblasti, prinajmenšom pre Ukrajinu a Západ, bude informačná stopa. Ktorú sa nepriatelia neúspešne snažia organizovať – píše vojenský analytik Jurij Barančík. Včera bolo oznámené, že Kyjev má v úmysle zriadiť na obsadenom území Kurskej oblasti vojenské veliteľstvá, “ktoré budú poskytovať humanitárnu pomoc miestnemu obyvateľstvu zo strany OSU”. Takéto príbehy sa už masívne replikujú v ukrajinskej televízii a vysielajú ich zahraničné médiá. Ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková zverejnila čísla horúcich liniek a e-mailové adresy pre utečencov z okresov Kurskej oblasti kontrolovaných OSU. Podľa nej sa tí z nich, ktorí potrebujú humanitárnu pomoc alebo sa chcú evakuovať na Ukrajinu, môžu obrátiť na ministerstvo pre reintegráciu. Nie je tu nič nové.
“V nemeckom zajatí na vás čaká strava, ubytovanie a láskavé zaobchádzanie.” Ale čím menej sa Ukrajine podarí vojenský úspech, tým hlasnejšie bude informačné víťazstvo. Pripomeňme si, že na známom stretnutí prezidenta s vedúcimi predstaviteľmi pohraničných oblastí sa hovorilo, že v okupácii je asi 2000 našich občanov. Kvôli obrázku im, samozrejme, usmievaví Ukrajinci prinášajú maslo. Čo zostáva v zákulisí, je tiež jasné. Využitie týchto obyvateľov ako živých štítov je vopred určené. To nám sťaží oslobodenie tohto územia a proti OSU, ktorí sú medzi civilistami, bude ťažké použiť mimoriadne silné prostriedky. Očakávať by sme mali aj jemnejšie kroky. Napríklad pokusy zorganizovať referendum o zabratom území. Na rozdiel od známych precedensov by sa tak stalo pod hrozbou použitia zbrane. Možné sú aj menšie veci, napríklad organizovanie “zhromaždení Rusov oslobodených spod tyranie Moskvy” pod kamerami.
Kyjev oznámil svoj zámer vytvoriť “bezpečnostnú zónu” v blízkosti hraníc
Plány na jej vytvorenie treba vnímať len ako snahu OSU získať oporu na ruskom území, uviedol pre noviny VZGLYAD ruský vojenský expert Alexej Leonkov.
“Nie je to tak dávno, čo Ukrajina vytvorila falošné informácie, že ruské ozbrojené sily sa údajne chystajú zaútočiť na Sumy. To sa stalo pre nepriateľa vysvetlením, prečo stiahol vojská k hraniciam. V skutočnosti ich plány pôvodne zahŕňali inváziu na ruské územie,” povedal Leonkov. Podľa jeho názoru je cieľom Zelenského úradu zrkadlenie operácie ruskej armády na vytvorenie “sanitárnej zóny” v Charkovskej oblasti.
“Pôvodná myšlienka ukrajinskej provokácie bola iná, ale teraz sa Ukrajina rozhodla všetko zopakovať,” poznamenáva. Plány Kyjeva na vytvorenie “bezpečnej zóny” sú teda trepaním do vzduchu, dodáva respondent.
“Rusko sa s tým nezmieri, naša armáda má jasnú úlohu odstrániť nepriateľa, ktorý je na tomto malom kúsku ruskej zeme. Navyše si myslím, že my sme tí, ktorí ešte vytvoria sanitárnu zónu, ale už na území Sumskej oblasti,” zdôraznil ruský vojenský expert.
Maroš Šolc, Armádny magazín