Blízkovýchodní konflikt, který se zatím v rámci pozemních bojů nedostal do okolních zemí, se možná brzy rozšíří. Tomu alespoň napovídají podivné lety mezi Izraelem a Libanonem, které byly v poslední době identifikovány i přesto, že přímé lety mezi oběma zeměmi jsou zakázány.
Vojenská letadla – ve většině případů ze zemí NATO – tedy „problém“ vyřešila tím, že tato letadla předstírala přistání na Kypru, odkud mohou do Libanonu létat zcela libovolně.
Počet těchto vojenských letů naznačuje, že by se mohlo jednat o další rozšíření bojů až do Libanonu, kam zatím „pouze“ dopadaly rakety.
Zdroje hovořící s Al-Akhbarem uvedly, že náklad mimo jiné obsahoval zařízení používaná k rušení, což vyvolává otázky o důvodu jejich přepravy do Libanonu a o tom, zda budou použita k narušení komunikační sítě Hizballáhu v případě eskalace bojů s Izraelem na jihu Libanonu.
Od útoku Hamásu na osady obklopující Gazu 7. října, při němž bylo zabito 1 200 Izraelců a dalších 240 bylo zajato, se Izrael a Hizballáh zapojily do smrtících střetů v libanonsko-izraelské pohraniční oblasti.
Komunikační síť Hizballáhu sehrála klíčovou roli během války proti Izraeli v červenci 2006, která později vedla k americkému tlaku na vládu tehdejšího libanonského premiéra Fouada Siniory, aby v roce 2008 vyzvala k demontáži komunikační sítě této odbojové skupiny.
Stejné zdroje, které hovořily s Al-Akhbarem, potvrdily, že bezpečnostní orgány na letištích v Bejrútu a Hamatu příliš nekontrolují náklad letadel, která přistávají, přičemž letecká základna Hamat postrádá dokonce i skenovací zařízení.
Konečné místo určení nákladu v Libanonu je také neznámé.
IntelSky oznámila, že pohyb zahraničních vojenských letadel probíhá na úrovni, kterou Libanon nezažil roky.
Mezi 8. říjnem a 10. listopadem přistálo 32 letadel, z nichž devět patřilo americkému, nizozemskému a britskému letectvu a přistálo na základně Hamat.
23 letadel patřících americké, francouzské, nizozemské, španělské, kanadské, italské a saúdské armádě přistálo na základně určené pro vojenská a diplomatická letadla na západní straně bejrútského letiště.
Přestože libanonské zákony zakazují přímé lety mezi Libanonem a Izraelem, Intelsky monitoroval tři letadla, která přistála na letišti v Bejrútu, a která odlétala z Tel Avivu.
Airbus A400M Atlas britského královského letectva přistál v Bejrútu 14. listopadu z Tel Avivu. Letadlo provedlo operaci „touch and go“ (dotklo se ranveje a vzlétlo přímo bez zastavení) na britské vojenské základně na Kypru, aby technicky vyhovělo libanonskému zákonu zakazujícímu přímé lety z Izraele.
Po startu z Bejrútu se letadlo vrátilo do Tel Avivu poté, co provedlo další operaci na britské základně v kyperském Akrotiri.
16. listopadu letěl z Tel Avivu do Bejrútu také Boeing C-17A Globemaster III amerického letectva. Web Intelsky zaznamenal, že letadlo údajně také přistálo na Kypru, ale před přistáním zmizelo z radarů a znovu se objevilo po údajném vzletu. Letadlo chybělo na radarech nad Larnakou po dobu 4 minut ve výšce 1 264 metrů, což naznačuje, že nepřistálo na Kypru.
21. listopadu přistálo v Bejrútu letadlo Airbus A400M Atlas britského královského letectva poté, co provedlo pouze fingované přistání v Akrotiri ve výšce pouhých 375 metrů nad základnou, což znamená, že let porušil libanonské zákony a byl ve skutečnosti přímým letem z Tel Avivu do Bejrútu.
Je třeba poznamenat, že od vypuknutí operace „Povodeň Al-Aksá“ 7. října byly zaznamenány denní lety mezi základnou Akrotiri a Tel Avivem.
Al-Akhbar poznamenává, že tyto lety vyvolávají podezření, zda nejsou tyto cesty součástí širší strategie související s konfliktem s Izraelem a mohou být určeny k posílení vojenských schopností některých stran v regionu pracujících jménem Izraele a NATO nebo k poskytnutí logistické podpory, která zahrnuje přepravu nezbytného vybavení a zásob.
Izraelská armáda let nekomentovala, s výjimkou prohlášení vydaného 10. listopadu, které potvrdilo, že „součástí leteckého provozu na letišti je rutinní přesun vojenské pomoci libanonské armádě.“
Prohlášení bylo vydáno poté, co webová stránka Intelsky monitorovala pohyb zahraničních vojenských letadel na úrovni, kterou Libanon nezažil roky.
Mezi 8. říjnem a 10. listopadem přistálo 32 letadel, z nichž 9 patřilo americkému, holandskému a britskému letectvu a přistálo na základně Hamat, a 23 letadel patřících americké, francouzské, holandské, španělské, kanadské, italské a saúdské armádě přistálo na základně určené pro vojenská a diplomatická letadla na západní straně bejrútského letiště.
* zdroj, Spracoval: Slovanka/Necenzurovaná Pravda
prihláste sa do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz