Site icon Spolok ARCHA o.z.

Putinova zbraň z pekla je pokrytá „zvláštnou plazmou“

V květnu Rusko ohlásilo první úspěšný let, nyní je jím zřejmě vyzbrojena první ruská loď: Na pozadí pokračujících problémů v agresivní válce proti Ukrajině uvedl tento týden Vladimir Putin do provozu novou hypersonickou raketu Zirkon.

Díky své extrémně vysoké rychlosti je prakticky nezastavitelný protivzdušnou obranou. Otázky pro odborníka na zbraně a odzbrojení Marca Finauda.

Tento typ střely je velmi rychlý: pětkrát rychlejší než rychlost zvuku. Letí tedy rychlostí Mach 5 (6 125 kilometrů za hodinu). „Zirkon“ má být dokonce schopen dosáhnout rychlosti 9 až 10 Machů. Navíc je velmi obratná a téměř ji nelze zachytit – na rozdíl od balistické rakety, jejíž trajektorii lze vypočítat, což ji činí zranitelnou vůči útoku. Kromě toho je střela pokryta jakousi plazmou, která brání radarům v její detekci. To znamená, že tlak vzduchu před zbraní vytváří při jejím pohybu plazmový oblak, který pohlcuje rádiové vlny a činí ji prakticky neviditelnou pro aktivní radarové systémy. Na papíře to vypadá fantasticky.

„Je to odpověď na zachycení tradičních střel s plochou dráhou letu a balistických raket na Ukrajině.“

Ne, Moskva chce vybavit své lodě v Atlantiku a Indickém oceánu raketami „Zirkon“. O Ukrajině není zmínka – mimo jiné proto, že „Zirkon“ by musel být kvůli svému omezenému doletu vypouštěn z Černého moře. Turecko však nedovoluje válečným lodím proplouvat Bosporským průlivem. Skutečnost, že Putin nyní uvedl „Zirkon“ do provozu, je spíše politickým než vojenským poselstvím. Rusko chce zakrýt svou slabost a dát najevo, že má odpověď na skutečnost, že na Ukrajině je většina jeho tradičních střel s plochou dráhou letu, balistických raket a bezpilotních letounů zachycena systémy protiraketové obrany, jako jsou Iris nebo Patriot.

Kromě rakety „Zirkon“ Rusko vyvinulo hypersonickou klouzavou raketu „Avantgard“. Hypersonická raketa Kinžal se na Ukrajině používá od loňského března.

„Kinžal“ má pouze střední dolet a je odpalován tryskami. To je riskantní, protože Rusko neovládá ukrajinský vzdušný prostor, a MiG vybavený hypersonickými střelami proto může být zachycen a sestřelen. Vysoké náklady dále přispívají k tomu, že Kinžal byl od března několikrát použit, ale ne ve velkém měřítku. V současné době je strategií Moskvy útočit především na civilní cíle, nikoli na důležité vojenské cíle.

„Jsme na začátku závodů ve zbrojení hypersonickými zbraněmi.“

V závislosti na cíli, jejich dosah. „Kinžal“ je omezen na vzdálenost 1 000 kilometrů, takže není srovnatelný s mezikontinentální balistickou střelou. Kromě toho může být hypersonická střela vybavena jadernými hlavicemi, což však pravděpodobně sníží rychlost a dolet kvůli hmotnosti. Existují tedy omezení.

Možná. Jsme na začátku závodů ve zbrojení hypersonickými zbraněmi. Dokonce i země bez jaderných zbraní, jako je Austrálie, je mají. Za tím stojí bezpečnostní myšlení: schopnost obejít cizí obranu je klíčem ke zlepšení vlastní obranyschopnosti.

Zdroj: heute.at

* zdroj

** súvisiace články

Exit mobile version