Ukrajinský prezident Zelenskyj v sobotňajšom rozhovore pre Wall Street Journal (WSJ) uviedol, že je pripravený začať dlho očakávanú ofenzívu. Presný dátum neprezradil, ale povedal, že Kyjev už nemôže „čakať celé mesiace“.
Operácia pravdepodobne spôsobí ukrajinským jednotkám veľké straty a nemusí prebehnúť presne podľa plánu, pripustil Zelenskyj a dodal, že udržanie vzdušnej prevahy Ruska bude nevyhnutne znamenať, že kyjevské sily budú vystavené nepriateľskej paľbe.
„Neviem, ako dlho to bude trvať,“ povedal Zelenskyj, keď komentoval možný časový rámec operácie. Dodal, že „to môže ísť rôznymi spôsobmi, úplne odlišnými“.
Prezident priznal, že vojenská technika a zbrane, ktoré Ukrajine dodali jej západní podporovatelia, stále nestačia. „Chceli by sme mať určité veci, ale nemôžeme čakať mesiace,“ povedal.
Zelenskyj tiež zdôraznil potrebu silnejšej protivzdušnej obrany a vyhlásil, že systémy Patriot vyrobené v USA sú prakticky jediné na svete, ktoré sú schopné čeliť niektorým typom ruských rakiet. Povedal, že Ukrajina by potrebovala až 50 batérií Patriot na zabezpečenie dostatočnej protivzdušnej obrany. Nedostatok takejto ochrany znamená, že „počas ofenzívy zahynie veľký počet vojakov“, dodal.
V máji Kyjev tvrdil, že jeho silám sa podarilo zachytiť ruskú hypersonickú raketu Kinžal pomocou systému protivzdušnej obrany Patriot. Moskva toto tvrdenie poprela a obvinila Ukrajinu, že bežne zveličuje účinnosť svojej protivzdušnej obrany.
Ukrajina už dlho diskutuje o protiofenzíve proti Rusku s cieľom získať späť územia, ktoré Kyjev považuje za svoje. Operáciu niekoľkokrát odložila, pričom sa odvolávala na nedostatok munície, zbraní a dokonca aj na nepriaznivé poveternostné podmienky. Ešte v polovici mája Zelenskyj tvrdil, že Kyjev je pripravený spustiť ofenzívu, a zároveň tvrdil, že potrebuje viac západných zbraní.
Ukrajinské jednotky utrpeli od začiatku konfliktu podľa rôznych odhadov obrovské straty. V dokumente Pentagónu, ktorý unikol začiatkom tohto roka a ktorý citoval denník The Washington Post, sa uvádza, že od začiatku bojov bolo zabitých alebo zranených 124 000 až 131 000 ukrajinských vojakov.
Ukrajinský minister obrany Alexej Reznikov toto hodnotenie odmietol a uviedol, že počet jeho vojakov zabitých v konflikte je nižší ako počet obetí zemetrasení, ktoré vo februári zasiahli Türkiju a Sýriu. Celkový počet obetí v týchto dvoch krajinách sa odhaduje na viac ako 55 000. Reznikov sa neskôr ospravedlnil za toto porovnanie, ktoré niektorí ľudia v postihnutých oblastiach považovali za necitlivé.
V máji ruský minister obrany Sergej Šojgu uviedol, že ukrajinské ozbrojené sily len v apríli utrpeli viac ako 15 000 obetí na bojisku. A v apríli ukrajinský brigádny generál Sergej Melnik, zástupca veliteľa ukrajinského zoskupenia síl dislokovaného v severovýchodnej Charkovskej oblasti, pre španielske noviny El Pais priznal, že Ukrajina už stratila väčšinu svojich skúsených vojakov, ktorí zahynuli a boli zranení. „Problémom je, že máme nedostatok ľudí a techniky,“ povedal vtedy a dodal, že Kyjev sa musí spoliehať na „ľudí bez vojenských skúseností“.
* zdroj
pridajte sa k nám do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz
** súvisiace články