Ve válce se ze všeho nejvíce tají pravda, přiznal už Churchill. Současná média tak chrlí neuvěřitelné množství dezinformací buď, aby na pokyn dezinformovala, nebo, aby si získala konzumenty své reklamy. Ty nejzajímavější zprávy proto často zmizí pod balastem mediálního povyku.
Náš příběh pátrání po skryté pravdě začneme typickou dezinformaci k odvedení pozornosti.
9. března se začala všemi médii šířit informace, že ruské hypersonické rakety zlikvidovaly tajný štáb NATO na Ukrajině. Zpráva získala obrovský ohlas a ruskými vlasteneckými kanály se šířila jako zběsilá. Jenže v pondělí 13. března celou zprávu v detailním rozboru označil mimořádně erudovaný ruský vlastenecký kanál Рыбарь za špatně udělaný podvod.
Skutečná pravda o válce je přitom mnohem složitější. První střípek, který potvrzuje ruskou operaci na získání tajné technologie USA při ukrajinském konfliktu se objevil na světě už loni v září. Tehdy pronikla na svět informace, že Pentagon zamítnul Zelenského žádost podporovanou mnoha US politiky, aby Kyjev dostal pokročilé US Drony Reaper a Gray Eagle, aby s nimi mohl zaútočit na poloostrov Krym a tamní námořní základnu. Kyjev se dokonce zavázal Washingtonu, že s těmito drony bude útočit pouze na Rusy na ukrajinském území, a že všechny cíle útoků bude předem hlásit Pentagonu. Velení letectva USA dokonce tvrdilo Pentagonu, že bez těchto dronů, které mají speciální schopnost detekovat vojenské cíle z velké výšky a vzdálenosti, a korigovat tak ukrajinské dělostřelectvo a rakety, nemá ukrajinská armáda šanci potlačit ruskou dělostřeleckou převahu. Přesto přišlo už v září 2022 striktní zamítnutí, zdůvodněné nebezpečím, že by Rusové mohli nějaký dron sestřelit, zmocnit se ho, a získat tak citlivé technologie!
Důležitá pro náš příběh je také odpověď na otázku, co jsou ony citlivé technologie, které jsou tak důležité, že Pentagon nedovolil přesun dronů MQ9-B na Ukrajinu. Indie si od USA v roce 2020 pronajala od USA drony MQ9-B, takže problém citlivých technologií nebude v konstrukci dronů, a jejich výzbroji, ale v elektronice. Tomu nasvědčuje i dosud neuskutečněný plán, přestavět drony MQ9-B pro Ukrajinu, bez citlivých technologií.
Drony MQ9-B operují už od září 2021 ze základny v Rumunsku. Na ní byla k provádění tzv. protiteroristických operací umístěna 25. útočná skupina USAF. Drony této jednotky prováděly od počátku ukrajinského konfliktu lety nad mezinárodními vodami v blízkosti Krymu a monitorovaly ruské loďstvo, letectvo a pozemní síly na jižní části bojiště. Tyto Drony jsou podle nadšených zpráv indického námořnictva, které je nakoupilo, schopné získat neuvěřitelné množství informací! Zejména o námořním provozu. Indie má zcela určitě technologicky necitlivé drony, protože jinak by se Pentagon nebránil předání amerických citlivých dronů Ukrajině. (Indové jsou velcí přátelé Rusů, a zcela určitě by je nechali do dronů nakouknout výměnou za nějakou ruskou pokročilou technologii.)
Je veřejným tajemstvím, které jsme v minulých analýzách několikráte dokázali, že USA předávají Ukrajině satelitní a další důležité informace o pohybech a rozmístění ruských sil, lodí i letadel, aby na ně Ukrajinci mohli úspěšně útočit. Pentagon se k tomu vyjádřil slovy, že ale v žádném případě neurčuje, nač Ukrajinci zaútočí. (Viz. starší analýzy.)
Vznikla tak velmi zajímavá situace. USA drony MQ9-B létají v mezinárodních vodách kolem Krymu a sbírají špionážní data o Rusech. Přitom Pentagon potvrzuje, že předává špionážní data Ukrajině. Rusové byli evidentně vzteky bez sebe, obzvláště z úspěšného útoku na křižník Sevastopol. Přesto celý rok lety dronů MQ9-B kolem Krymu tolerovali!
Tento stav platil až do včerejšího dne! 14. března dvě ruské stíhačky SU-27 bravurním manévrováním, při kterém obratný ale pomalejší dron nejprve postřikovaly vypouštěním paliva, aby zašpinily jeho senzory, a potom smělým manévrem, při kterém dronu odsekly jeho jedinou zadní vrtuli, která ho pohání, donutily americké operátory v Rumunsku, aby dron zřítily do moře. 60 km od pobřeží Krymu! (Další verzí je sestřel dronu ruskou raketou.)
Jakmile se dron MQ9-B zřítil, následovala ruská námořní záchranná akce na vyzdvižení jeho trosek, a dle kanálu Рыбарь se podařilo zachránit nejméně několik cenných součástek.
Ruská operace na zničení dronu USA překvapila a evidentně nepočítaly, že Rusko na Dron letící v mezinárodních vodách zaútočí. Přitom Rusko zónu zákazu leteckých operací “jednostranně rozšířilo” a USA si toho byly vědomy, že letí minimálně na hraně. Vlastní americké reakce na bezprecedentní sestřel majetku vlády USA ruskou stranou jsou zatím (k o3.45 SEČ) velmi opatrné. Bílý dům povolal ruského velvyslance, aby podal vysvětlení, a američtí mluvčí označili jednání Rusů za neprofesionální a nebezpečné. To je na způsoby Bidenovy administrativy velmi zdrženlivý přístup, a je z něj jasné, že USA nechtějí nijak rozvířit kampaň kolem útoku na ruský Nord Stream.
Co z toho všeho plyne:
Rusové mají možná technologii, po které prahli – součásti tajného komunikačního zařízení dronu MQ9-B, které zabezpečují jeho odolnost proti rušení signálu, a nebo proti nepřátelskému převzetí ovládání dronu.
Rusové dali jasně najevo, že špionážní lety sil NATO podél zóny ukrajinského konfliktu, nemusí vždy tolerovat, ačkoli se odehrávají v mezinárodních vodách!
Dnes ráno ruský velvyslanec v USA Antonov obvinil USA, že používají drony MQ9-B ke každodennímu sběru špionážních dat o ruské armádě, a že tato data předávají Kyjevu, který podle nich potom útočí na ruské cíle. Antonov oznámil, že kdyby ruské drony začaly létat kolem New Yorku, anebo kolem San Francisca, USA by je okamžitě sestřelily. Zdá se tedy, že Rusko bude obdobně reagovat i na další lety dronů kolem svého území. Válka mezi NATO a Ruskem je tak zase o kousek blíž, pokud budou špionážní lety pokračovat.
* zdroj
prihláste sa do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz
** súvisiace články
- The Guardian: Americká profesorka práva potvrdila, že Rusi oprávnene zlikvidovali americký dron
- Rusi predbehli Američanov — ruská flotila vylovila spadnutý dron