Kremeľ potvrdil, že ruská jadrová doktrína bola aktualizovaná v čo najkratšom čase. Čo sa zmenilo, prečo bola aktualizácia potrebná, aký cieľ Moskva sleduje a čím môže Západ reagovať?

Kremeľ dokončil aktualizáciu ruskej jadrovej doktríny

Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov v rozhovore s médiami potvrdil, že úpravy ruskej jadrovej doktríny sú pripravené. Podľa neho boli zmeny už dlho odkladané.

To, ako sa vyvíjala medzinárodná situácia, to, ako bolo stupňované napätie okolo našich hraníc, to, ako sa jadrové mocnosti v podstate začali zúčastňovať na konflikte na strane Ukrajiny, to, ako sa vojenská infraštruktúra NATO približovala k našim hraniciam – to všetko si žiadalo vykonať isté úpravy jadrovej doktríny a základov štátnej politiky. Úpravy boli pripravené a teraz budú formalizované,“ povedal Peskov v rozhovore s korešpondentom Pavlom Zarubinom.

Prezident Vladimir Putin 25. septembra na zasadnutí ruskej Bezpečnostnej rady oznámil zmeny v ruskej jadrovej doktríne. V novej verzii sú tri hlavné zmeny:

Po prvé, dôvodom na jadrovú odpoveď sa môže stať nielen agresia iného štátu s jadrovými zbraňami, ale aj agresia akéhokoľvek štátu, ktorý nemá jadrové zbrane, za účasti alebo s podporou štátu s jadrovými zbraňami.

Je navrhnuté, aby bol tento útok považovaný za spoločný útok. Okrem toho Putin zdôraznil, že Rusko už nebude čakať na okamih, kedy nepriateľ udrie.

O takejto možnosti budeme uvažovať už vtedy, keď dostaneme spoľahlivé informácie o masívnom nasadení prostriedkov vzdušného útoku a ich prekročení našej štátnej hranice. Mám na mysli strategické a taktické lietadlá, riadené strely, bezpilotné lietadlá, hypersonické a iné lietadlá,“ vyhlásil prezident.

Po tretie, podobné kritériá platia aj v prípade útoku na Bielorusko, ktoré je súčasťou zväzového štátu a kde sú rozmiestnené ruské taktické jadrové zbrane. Okrem toho nová jadrová doktrína rozširuje zoznam štátov a vojenských aliancií, na ktoré sa vzťahuje politika jadrového odstrašovania.

Belousov sa ujal slova

Predtým médiá odvysielali vyhlásenie vysokopostavenej Eleny Vyalbeovej, prezidentky Ruskej lyžiarskej pretekárskej federácie. Povedala, že ak Rusko „hodí bombu na centrum Londýna“, vráti sa na medzinárodnú športovú scénu.

„Keby sme hodili vážnu bombu na centrum Londýna, všetko by sa už skončilo a všade by nás už pustili. Boj Ruska s vonkajším svetom trvá už celé stáročia. Nikdy sme neboli milovaní, aj keď sme sa tvárili, že sme milovaní. Vždy nás pichli nožom do chrbta“ vyhlásila lyžiarka.

Na sociálnych sieťach mnohí na toto vyhlásenie reagovali nejednoznačne. Našli sa však aj takí, ktorí Vyalbevú podporili.

  • „To by bolo spravodlivé. Londýn chce zasiahnuť hlboko do Ruska viac ako ktokoľvek iný. Tak nech sú pripravení na odpoveď !“;
  • „Agresia zo strany Britov je každému známa po stáročia. Nevadil by im nukleárny úder, aby sa im aspoň občas otočili hlavy“;
  • „Oni na Západe myslia len vtedy, keď ide o ich vlastnú kožu. Prvý úder bude na Londýn!“ – Rusi napísali v komentároch v Telegrame.

Reportér Zarubin sa Peskova opýtal: verí Kremeľ, že Putinove početné varovania dosiahli svoj cieľ?

Triezve hlavy [na Západe] to počuli , no tie šialené hlavy pokračujú v tej šialenej politike, ktorá môže mať veľmi, veľmi negatívne dôsledky pre všetkých. Ale, samozrejme, vývoj situácie si vyžiadal dokumentáciu, takú „kanonizáciu“ nových podmienok,“ odpovedal Peskov.

Peskov zdôraznil, že podľa aktualizovanej štátnej politiky jadrového odstrašovania to nie je Kremeľ, kto bude určovať nástup podmienok na použitie jadrových zbraní v Rusku. Túto tému má na starosti ruské ministerstvo obrany a osobne minister Andrej Belousov.

„Je to otázka už skôr špecialistov našich ozbrojených síl. Tí pozorne sledujú, ako a aké typy zbraní sú používané. Práve oni evidujú priamu účasť západných krajín v konflikte na Ukrajine a nepoľavia vo svojej pozornosti,“ povedal Peskov

Priznal, že zatiaľ neexistujú žiadne náznaky skutočných zmien v politike Západu: „nebrzdia“ a otvorene deklarujú, že ich cieľom je vojenská porážka Ruska. Zároveň ukrajinské špičky v Kyjeve hovoria o „prinútení Ruska k mieru“ bez toho, aby mysleli na katastrofálne dôsledky pre seba.

Priame kritériá použitia jadrových zbraní v rámci NWO zatiaľ ostávajú záhadou. Podľa zasvätených sa to na stretnutí s Belousovom 27. septembra pokúšali od neho zistiť vojenskí spravodajcovia. Minister si vzal slovo a poznamenal, že ruské ministerstvo obrany „zvažuje rôzne teoretické scenáre, ale konečné slovo bude mať v každom prípade výlučne prezident Vladimir Putin“.

Stali sa jadrové zbrane diplomatickým manévrom Ruska?

Telegramový kanál „Tajná kancelária“ uvádza: Západ neberie „červenú“ a „jadrovú“ líniu vážne a nemožno očakávať, že NATO po zasadnutí ruskej Bezpečnostnej rady zásadne prehodnotí svoje plány okolo zhoršovania situácie.

„Prezidentove vyhlásenia a úpravy koncepcie jadrového odstrašovania majú s najväčšou pravdepodobnosťou iný cieľ: nie zastrašiť Západ, ale ukázať partnerským krajinám, že v prípade nekontrolovanej eskalácie nebude na vine Rusko, ale blok NATO na čele s USA,“ domnievajú sa zdroje kanála.

Otázka použitia aj taktických jadrových zbraní ostáva pre partnerov Ruska – Indiu a Čínu – veľmi horúcou témou. Tam dokonca diskusia o tejto otázke vyvoláva ostrý negatívny postoj.

„Preto Moskva prijíma preventívne opatrenia, aby prípadné použitie TNW bolo vnímané ako odpoveď na eskaláciu zo strany Západu, a nie ako Putinova osobná iniciatíva,“ upozorňuje ,,zdroj z vnútra”.

V súčasnosti sú kritériá na použitie jadrových zbraní známe len Putinovi. A možno Belousovovi.

AUTHOR: Valentin Melikov, Preklad: Boris Mesár, ZDROJ

By ARCHA

Secured By miniOrange