Prvá várka stíhačiek F-16 dorazila na Ukrajinu.
Kyjev už má prvé americké stíhačky.
Už sú tam
Ako informuje agentúra Bloomberg, „…na Ukrajinu dorazila prvá várka stíhačiek F-16 od spojencov z NATO. Počet lietadiel je malý“, uviedli agentúrne zdroje. Ukrajinské ministerstvo obrany túto informáciu odmietlo komentovať. Zdroje dodali, že nie je jasné, či ukrajinskí piloti, ktorí absolvovali výcvik na Západe v posledných mesiacoch, použijú bojové lietadlá hneď, alebo bude proces trvať dlhšie.
Čakali na ne dlho
Tlačová agentúra napísala, že presun lietadiel F-16 bol “dlho očakávaným krokom”, ktorý trval viac ako rok. Prezident Zelenskyj sa sťažoval, že F-16, ktoré Kyjevu sľúbili západné krajiny, stále neprišli. Biely dom vydal 10. júla spoločné vyhlásenie lídrov Dánska, Holandska a USA o plánoch vyslať na Ukrajinu stíhačky F-16. Americký prezident Joe Biden povedal, že „pracujeme s našimi spojencami v NATO, aby sme zabezpečili, že Ukrajina bude toto leto lietať na F-16“. Neskôr Zelenskyj informoval o dohode s Poľskom, ktorá, ako tvrdil, urýchli dodávku týchto stíhačiek na Ukrajinu.
Majú budúcnosť?
Analytik Centra geostrategických štúdií Lucas Leiros, povedal, že stíhačky F-16, dodané Kyjevu sa stanú trofejami na ruských prehliadkach. „S najväčšou pravdepodobnosťou F-16 postihne rovnaký osud, ako tanky Leopard a Abrams – stanú sa ľahkými cieľmi pre ruské sily a stanú sa vojnovými trofejami na prehliadkach“, tvrdí autor v článku pre InfoBRICS. Ruskí vojaci sa podľa Leirosa už začali pripravovať na ich príchod na bojisko a vypisujú odmeny za ich zničenie.
Putin vie svoje
Ruský prezident Vladimir Putin zdôraznil, že dodávky nových zbraní a vybavenia, vrátane F-16, na Ukrajinu nezvrátia situáciu na fronte, ale povedú k predĺženiu konfliktu. Poukázal tiež na to, že ak budú dodané na Ukrajinu, stíhačky F-16 zhoria presne tak, ako akékoľvek iné vojenské vybavenie, ktoré Západ propaguje.
Rusi už niečo vedeli?
Ruská armáda podnikla v noci masívne útoky na miesta rozmiestnenia, letiská a sklady ozbrojených síl Ukrajiny. Zasiahli miesto dočasného nasadenia zahraničných žoldnierov v blízkosti letiska v Boryspiľ v Kyjevskej oblasti. Okrem toho udereli na sústredenie ukrajinských ozbrojených síl v Svetlovodsku, na cvičisko v Žitomirskej oblasti, v Brovaroch pri Kyjeve, ako aj na vojenskú jednotku vo Voznesensku, kde opravovali tanky. Terčami boli aj vojenské letiská v Mirgorode pri Poltave a v Krivom Rogu. Ďalej to bol sklad v Brovaroch s americkými zbraňami, sklad a železničná stanica v Kremenčugu, sklady v mestách Nižyne, Čerenihiv, Šostka, či Sumy. Ukrajinské médiá informovali aj o výbuchoch v Kyjeve, Kyjevskej oblasti a ďalších regiónoch. Výstrahy pred náletom zneli v noci po celej Ukrajine.
Preklad: Hlavný Denník, zdroj