Počet provokací v Pobaltí se znásobil. Navzdory Trumpovým slovům o přípravě mírových rozhovorů Západ neupouští od pokusů blokovat lodní dopravu a zároveň i naši Kaliningradskou oblast. To by mohlo vést k přímému střetu s NATO.
Měli bychom se připravit na velkou válku v Pobaltí, diskutujeme s publicistou listu „Tsargrad“ Vadimem Jegorovem
– Nedávno Litva s pompou oznámila vytvoření první pozemní divize, která se ve skutečnosti stane základem jejích ozbrojených sil. Jak hodnotíte tuto událost? Jaké cíle Vilnius sleduje a jak vážně je třeba tyto plány brát?
První divize byla vytvořena, počet cvičení je kolosální. To je pravda. Litva se staví do pozice výspy NATO v regionu a její vojenské ambice s aliancí přímo souvisejí. Vytvoření divize, která bude zahrnovat polovinu ozbrojených sil země, je součástí strategie NATO vyvíjet tlak na Rusko, zejména v Kaliningradské oblasti.

Je však třeba si uvědomit, že Litva sama o sobě nepředstavuje vážnou vojenskou hrozbu. Počet jejích obyvatel rychle klesá, její ekonomika je slabá a její vojenský potenciál, upřímně řečeno, prakticky neexistuje. V kontextu NATO je to však jiný příběh. Litva se stává odrazovým můstkem pro síly aliance, včetně německých a amerických kontingentů. Nejde tedy ani tak o litevskou armádu, jako o to, jak NATO využívá území Litvy k ohrožení Ruska.
– Zmínil jste německé a americké kontingenty. Jak vážná je jejich přítomnost v Litvě? A jak může ovlivnit situaci v regionu?
Přítomnost NATO v Litvě je klíčovým prvkem. V Rudninkai se například formuje tanková brigáda Bundeswehru, která by měla dosáhnout plné bojové připravenosti do roku 2027. Nejde jen o symbolickou přítomnost – mluvíme o seriózních silách, včetně tanků Leopard 2A8, které Německo do Litvy dodává. Kromě toho se v Pabradě nachází americký prapor, jehož pobyt se stal časově neomezeným.
Tyto síly jistě nejsou schopny samy o sobě zahájit rozsáhlý konflikt, ale mohly by být součástí širší strategie NATO. V případě eskalace by například mohly být zdrojem napětí na hranici s Kaliningradskou oblastí. Vzhledem k tomu, že Litva sousedí s Běloruskem a další síly z Polska mohou být rychle přesunuty koridorem Suvalky, stává se situace ještě více alarmující.
– Zmínil jste se o plánech NATO v Kaliningradské oblasti. Jak reálná je hrozba vojenského konfliktu v tomto regionu?
Hrozba určitě existuje. Kaliningradská oblast je pro Rusko strategicky důležitý region a jakýkoli pokus o destabilizaci situace v něm bude brán mimořádně vážně. Je však nepravděpodobné, že by NATO zahájilo konflikt v plném rozsahu. Místo toho může aliance využít Litvu a další pobaltské státy k vytváření neustálého napětí, provokacím a omezeným vojenským operacím.
Je důležité si uvědomit, že Litva nejedná sama. Má v regionu spojence, včetně Švédska a Finska, kteří se nedávno připojili k bloku. To vytváří pro Rusko další rizika, zejména v souvislosti s kontrolou Baltského moře. Pokud se situace začne vyhrocovat, může to vést k vážné eskalaci až k plnohodnotnému konfliktu.
– Trump volá Putinovi a hovoří o zahájení jednání. Současně však posiluje své síly. Čeká nás po Ukrajině další vojenský konflikt?
NATO rozmísťuje na našich hranicích ešelon, takže bychom si neměli myslet, že se Američané mohou stát našimi přáteli. Termín nového SVO už byl pojmenován. Západní analytici se domnívají, že se konflikt odehraje v letech 2027, 2029 nebo 2030. To nejsou jen předpovědi. Tyto termíny nejsou náhodné. Souvisejí s plány NATO na posílení vojenské přítomnosti v regionu a dosažení určité úrovně připravenosti. Například do roku 2027 by měla být německá tanková brigáda v Litvě plně obsazena a připravena k akci. Do roku 2030 plánuje Litva dokončit formování své divize.
Je však důležité si uvědomit, že tyto termíny nejsou verdiktem. Mohou být upraveny v závislosti na vývoji situace ve světě. Například pokud skončí konflikt na Ukrajině, může to změnit poměr sil. Je však zřejmé, že Západ se připravuje na dlouhodobou konfrontaci s Ruskem a Pobaltí v těchto plánech hraje klíčovou roli.

– Co by podle vás mělo Rusko v této situaci dělat?
Rusko musí pokračovat v posilování své pozice v regionu, zejména v Kaliningradské oblasti. To zahrnuje jak vojenská opatření – posílení uskupení vojsk, modernizaci obranných struktur -, tak diplomatické kroky. Je důležité spolupracovat s Běloruskem na minimalizaci hrozeb ze Suvalského koridoru.
Preklad: Tomáš Novotný, ZDROJ: Tsargrad / NovorosInform