Albert Einstein měl říci, že definicí šílenství je dělat ty samé věci stále dokola a očekávat jiný výsledek. Různá opatření různých vlád z poslední doby mohou spadat do Einsteinovy definice, protože přes historickou zkušenost, jak to dopadne, doufají všichni, že to dopadne jinak.
Italský profesor Carlo Cippola napsal před padesáti lety knížečku o lidské hlouposti. Argumentuje, že mafián u moci není zdaleka tak nebezpečný, protože jeho cílem není zničit systém tvořící bohatství. On potřebuje, aby se bohatství tvořilo, když ho chce loupit. Daleko nebezpečnější je sociální inženýr, který nevěda co činí, je schopen produktivní systém svými nápady zcela rozvrátit. Aneb co psali ve světovém tisku. Kompletní zdroj na konci článku.
(1) Socialistické hospodářství životnímu prostředí nesvědčí
V roce 2022 byl prezidentem Brazílie opětovně zvolen levicový kandidát Lula da Silva, která nahradil médii neoblíbeného pravicového prezidenta Jair Bolsonara.
A tento měsíc napsal německý Welt: „Aktuální údaje ukazují, že za předchozí vlády nového brazilského prezidenta Luly da Silvy bylo vykáceno více deštných pralesů než za vlády prezidenta Bolsonara. To jeho důvěřivé příznivce v Berlíně a Bruselu překvapí.”
Pozn. redakce: Pro všechny socialistické a podobné systémy je ochrana životního prostředí na žebříčku priorit daleko, ale opravdu daleko za různými opatřeními na udržení se u moci, které zahrnuje rozdávání úplatků voličům, jež se musí z něčeho brát. Nebo snad někdo viděl socialistickou zemi, kde by nebyl bordel? Nebo socializující stát, který neplundruje životní prostředí daleko více než soukromý sektor?
(2) Chtěli jsme dobro a dopadlo to, jako vždy
Španělská vláda vedena snahou pomoci lidem v době drahoty stanovila, že nájem může z roku na rok vzrůst maximálně o 2 %. Deník El Mundo přinesl v březnu čerstvé statistiky, jak vládní opatření pomohlo lidem. Nájmy nově pronajímaných bytů se zvýšily o 9 % a nabídka bytů k pronájmu klesla o 17 %. Majitelé bytů navíc požadují větší kauce nebo chtějí po nájemnících, aby zaplatili daň z nemovitosti.
Pozn. redakce: Všechna podobná opatření ignorují staletími prověřené pravdy. Trh je nezničitelný a lidé reagují na změněné podmínky. Když umělá cena neodpovídá tržní, lidé najdou způsoby, jak to vykompenzovat. Navíc je opatření španělské vlády hrubě diskriminační, neboť trestá všechny rodiny, které teprve nějaký nájem hledají, na úkor těch, které už někde bydlí.
(3) Chtěli jsme více peněz a dopadlo to, jako vždy
Norská vláda zvedla v minulém roce daň z majetku pro svoje superbohaté občany. Nejbohatší Nor Kjell Rokke je dalším z desítek podnikatelů, kteří se rozhodli v posledních měsících z Norska přestěhovat. Jedná se o rekordní exodus, který vede k propadu daňových příjmů.
Norsko není jedinou zemí s podobnou zkušeností. Francie zrušila daň z bohatství v roce 2017 poté, co ze země odešly desítky tisíc podnikatelů a milionářů.
Pozn. redakce: Arabský filozof Ibn Khaldun to věděl již před sedmi sty lety. Ve své stěžejní knize napsal: „Na začátku dynastie vedou malé daňové výměry k velkým příjmům. Na konci dynastie vedou velké výměry k přímům malým.”
Základní marxistickou poučkou je, že když má někdo více než ten druhý, musel to získat na jeho úkor. A proto do zbraně! Přitom příjmová nerovnost je pouze velmi mírná daň za blahobyt všech.
(4) Zrušte policii, obnovte policii
Členka městské rady v San Francisku Hillary Roden prosazovala v roce 2020, aby město zkrátilo policii rozpočet v reakci na smrt George Floyda po policejním zákroku.
Střih a o dva roky později stejná členka městské rady bouchá na zastupitelstvu pěstí do stolu a požaduje pro jí zastupovanou městskou část více policistů, neboť kriminalita dramaticky stoupla.
Pozn. redakce: Existuje nějaký rozdíl mezi Hillary Roden a radou města Kocourkova, která chtěla pěstovat sůl na poli?
Proto řekl zakladatel konzervativního hnutí v Americe, William Buckley Jr., že by byl „radši, aby mu vládlo prvních dva tisíce lidí z telefonního seznamu než celý Harvard”.
* ZDROJ
pridajte sa do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz