Pripravuje sa úder na Rusko. USA plánujú rozmiestniť v Európe približne 500 jadrových bômb
Nemecko, 23.október 2022 (AM) – Podľa Federácie amerických vedcov ( FAS ) je vývoj novej, dvanástej modifikácie B61, riadenej termonukleárnej bomby, úplne ukončený. Do výroby pôjde 480 kusov, poznamenáva FAS , z ktorých značná časť bude v rokoch 2023-2024 umiestnená na amerických leteckých základniach v Európe, kde nahradia zastarané modely B61. Teraz sú americké jadrové zbrane umiestnené na šiestich leteckých základniach v Turecku a európskych krajinách. 15 jadrových bômb je umiestnených na leteckých základniach v Kleine Brogel (Belgicko), Büchel v Porýní-Falcku (Nemecko), Gedi (Taliansko), Volkel (Holandsko). Ďalších 20 je na základniach v Incirliku (Turecko) a Aviano (Taliansko).
Každá z týchto základní má jeden až dva tucty skladov ( bezpečnostný systém jadrových skladov WS3 ) v rovnakom počte ochranných úkrytov pre lietadlá. V súčasnosti je v Európe osem aktívnych lokalít systému WS3.
Oznámenie nových amerických jadrových bômb v Európe sa presne zhoduje so začiatkom dvojtýždňového jadrového cvičenia NATO Steadfast Noon 17. októbra . Podľa FAS „Cvičenie sa sústreďuje na leteckú základňu Kleine Brogel v Belgicku, jednu zo šiestich leteckých základní v Európe, kde sú uložené americké jadrové bomby, a prichádza uprostred veľkých modernizácií amerických jadrových základní v celej Európe.“ Bloomberg poznamenáva , že NATO zorganizovalo jadrové manévre v Európe , aby „demonštrovalo silu Západu Rusom“.
Termonukleárna bomba B61 je hlavnou jadrovou zbraňou strategických jadrových síl USA. Dvanásta modifikácia v roku 2015 bola testovaná bez hlavice. Letecká bomba B61-12 si zachovala výkon predchádzajúcej verzie – 0,3; 1,5; 10 alebo 50 kiloton, ale variant sa vďaka chvostu stal presnejší a ovládateľnejší. Nálož je možné zhodiť z lietadla vo veľkej výške – potom sa bude kĺzať smerom k cieľu.
Cvičenie Steadfast Noon podľa FAS vypracuje mechanizmus známy ako nukleárne zdieľanie , v rámci ktorého Američania inštalujú jadrové zariadenia do stíhačiek jednotlivých nejadrových krajín NATO a cvičia svojich pilotov na jadrový útok pomocou amerických jadrových zbraní. bomby.
Tento rok NATO oznámilo, že sedem krajín aliancie poskytuje lietadlá s dvojakým použitím pre misiu zdieľania jadrových zbraní. Krajiny v správach neboli uvedené, ale päť z nich je známych: Belgicko, Nemecko, Taliansko, Holandsko a Spojené štáty americké. Šiestou krajinou je pravdepodobne Turecko. Siedmym štátom je Grécko. Hoci Grécko už nemá na sklade jadrové zbrane (boli stiahnuté v roku 2001) a nemá vyhradenú bojovú jednotku, má rezervné jednotky a „pohotovostné“ misie.
Všetky americké základne v Európe, kde sú uskladnené jadrové zbrane, sú dnes intenzívne modernizované. Napríklad na leteckej základni Gedi v Taliansku modernizácia zahŕňa výstavbu novej pristávacej dráhy a ochranného priestoru pre nové stíhačky F-35A, ktoré nahradia stíhačky Tornado v misii zdieľania jadrových zbraní. Okrem toho okolo ôsmich trezorov vyrástol nový vysoko zabezpečený perimeter. Vylepšený je aj podzemný káblový systém a systém prenosu a zobrazovania alarmov ( AC&D ), ktorý sa používa pre trezory WS3. V roku 2015 boli modernizované letecké základne Aviano v Taliansku a Incirlik v Turecku. Na leteckej základni Volkel v Holandsku je v súčasnosti najvýznamnejšou modernizáciou nová veľká pristávacia dráha.
Okrem modernizácie základní a podporných zariadení sa modernizujú aj nosné systémy a zbrane. Päť zo siedmich krajín, ktoré prispievajú svojimi dvojúčelovými lietadlami do misie zdieľania jadrových zbraní, modernizujú svoje stíhacie bombardéry F-35A piatej generácie: Belgicko, Nemecko, Taliansko, Holandsko a Spojené štáty americké. Turecko malo prejsť na F-35A, ale stratilo americký kontrakt po tom, čo získalo ruský systém S-400.
Napokon, ako už bolo spomenuté vyššie, existujúce jadrové bomby B61 budú čoskoro nahradené pokročilou riadenou jadrovou bombou B61-12. Príprava jednotiek v Európe na prijatie nových zbraní by sa mala začať začiatkom roku 2023, prvá zbraň môže doraziť na prvú základňu koncom roka 2023 alebo v roku 2024.
Vybudovaním svojej jadrovej päste v Európe, aby zaútočila na Rusko, Washington mení Starý svet na rukojemníka svojich agresívnych vojenských plánov. A Európa to začína chápať.
Vladimir Malyšev
* prevzaté z armadnymagazin.sk