Rastúce dane z nehnuteľností treba zastaviť !
Akoby nestačilo, že životná úroveň občanov Slovenska klesá v dôsledku vysokej inflácie, vysokých cien energií, stúpajúcich úrokov na hypotekárne úvery, ktoré môžu ohroziť strechu nad hlavou mladých rodín, globalisti v EÚ už dlhšiu dobu špekulujú ako občanov členských štátov EÚ „zbavia starostí“ s ich nehnuteľnosťami nielen vydieraním vymyslenou agendou o klimatickej zmene, uhlíkovej stope a plánovaným kategorizovaním domov a bytov na vyhovujúce, s právom užívania a na nevyhovujúce s obmedzovaním vlastníckeho práva užívania a penalizovania majiteľov.
Ďalšou formou ožobračovania majiteľov nehnuteľností, ktorých je u nás cez 80%, čo kole oči západným členským štátom EÚ, v ktorých je toto percento oveľa nižšie, je zvyšovanie dane z nehnuteľnosti. Drastické zvýšenie sme zaznamenali práve pre rok 2023 hlavne v Bratislave, ale aj v iných mestách Slovenska. To sme však len na začiatku, plánuje sa ďalšie zvyšovanie, s dôsledkom, že mnohí majitelia, napr. dôchodcovia, nebudú schopní platiť stále rastúcu daň z nehnuteľnosti a v exekúcii im bude zabavená. A toto už môže byť vážny problém.
Čo s tým robiť a ako tento nebezpečný a nemorálny úmysel prekaziť?
Možno si niektorí pamätáte, že za socializmu sa platila domová daň, čo ja si pamätám vo výške okolo 100 – 120 Kčs, t.j. v prepočte 3-4 Eurá ročne. Keďže byty boli štátne alebo družstevné, za užívanie ktorých sa platilo nájomné, týkala sa táto daň len majiteľov rodinných domov s eventuálnou záhradkou. Bolo to chápané ako príspevok majiteľa nehnuteľnosti štátu na údržbu, zveľaďovanie a rozvoj obce, mesta, kde sa nehnuteľnosť nachádza.
A práve k takémuto chápaniu súčasnej dane z nehnuteľnosti by sme sa mali vrátiť a úžernícke dane z nehnuteľností zrušiť. Je nemysliteľné, aby občan po nadobudnutí nehnuteľnosti za už raz zdanené peniaze musel tieto opätovne a opakovane každoročne, kým je jej majiteľom ukladané platiť stále vyššie sumy. A to nehovoríme o tých, ktorí nadobudli nehnuteľnosť na úver a tento musia splácať aj s úrokmi.
Prirodzene, treba uznať potrebu, aby okrem štátu sa na financovaní chodu obce, mesta podieľali aj ich obyvatelia. Preto sa domnievame, že zvolení poslanci v nadchádzajúcich parlamentných voľbách by sa mali vážne zaoberať zrušením dane z nehnuteľnosti v súčasnom chápaní a nahradiť ju povinným príspevkom občanov na rozvoj obce v primeranej výške. Obce a mestá sa musia naučiť hospodáriť s finančnými prostriedkami získanými či už od štátu alebo od občanov a nie nimi mrhať a míňať ich na vysoké platy alebo na prezamestnanosť vo svojich úradoch.
V prípade môjho opätovného zvolenia za poslankyňu NR SR budem nápravu v tomto smere maximálne presadzovať.
Ing. Magdaléna Sulanová, na kandidátnej listine Kotlebovci ĽSNS, kandidátka s č. 11
prihláste sa do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz