Ruská armáda dokončuje výstavbu základne pre jadrové rakety Burevestnik.

Zistili…

Informovala o tom 3. septembra agentúra Reuters. Odvoláva sa na zistenia experta Deckera Eveletha, ktorý je zamestnancom Amerického centra pre námorné analýzy. Napriek svojmu názvu je CNA civilnou obrannou výskumnou organizáciou.

Moskva prehodnocuje stratégiu

Deň pred zverejnením článku agentúry Reuters oznámil námestník ministra zahraničných vecí  Sergej Rjabkov, že Rusko prehodnocuje svoju jadrovú doktrínu. Závery špecialistu CNA preto vyvolali búrlivú vlnu diskusií v západných médiách, aj v odbornej komunite. Existuje len jeden záver: dokončenie výstavby základne pre Burevestnik a revízia jedného zo základných ruských obranných dokumentov spolu súvisia.

Okrídlená raketa s jadrovým pohonom

Tajomstvá na krídlach

„Burevestnik“ patrí k „Putinovej sedmičke“. Tak sa bežne nazýva sedem najnovších zbraňových systémov. Vladimir Putin ich predstavil počas svojich prejavov vo Federálnom zhromaždení v rokoch 2018 a 2019. Na zozname je podvodný dron Poseidon, bojová manévrovacia jednotka Avangard, hypersonické rakety Kinžal a Zircon, bojový laser Peresvet atď.

Záhada

„Burevestnik“ je z nich najzáhadnejší. Objavil sa neočakávane. Zahraniční spravodajskí dôstojníci o ňom neinformovali, nespomínali ho na špecializovaných fórach, ani v médiách. Nikde nič nenaznačovalo, že by sa na takomto zbraňovom systéme pracovalo. Zatiaľ neexistujú žiadne informácie o tom, ktorá dizajnérska kancelária je vedúcou v tejto téme, a v ktorom závode bude nový produkt montovaný.

Čo je to za raketu?

Charakteristiky Burevestnika neboli zverejnené. Ale s najväčšou pravdepodobnosťou je rýchlosť porovnateľná s výkonom moderných riadených striel, ako sú Ch -101, americký Tomahawk a európsky SCALP. Otázka je, či môže Burevestnik skutočne lietať takmer navždy? Teoreticky zostane vo vzduchu až do vyčerpania aktívnej zóny reaktora. A to môžu byť desaťročia.

Ani o testoch sa nevie

Západní experti a médiá tvrdia, že od roku 2018 do súčasnosti bolo len niekoľko testov Burevestnika. Väčšina z nich sa skončila nehodami. Tu je dôležité pochopiť, že najnovší raketový systém musí byť utajený pre nepriateľské radary, lietadlá a satelity počas bojových operácií. Preto môžeme pokojne povedať, že štartov Burevestnika bolo oveľa viac a všetky sa skončili úspešne. Vidieť ich nemohli len rozviedky NATO a USA – a to kvôli jeho jedinečným schopnostiam.

Spracoval: HD, zdroj

** súvisiace články

By ARCHA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Secured By miniOrange