Jak příhodné: Německý automobilový průmysl se nejprve zhroutí v důsledku nekontrolovatelného zeleného šílenství – nyní má být jeho infrastruktura rychle využita pro výrobu zbraní. To požaduje Spolková asociace německého bezpečnostního a obranného průmyslu, která po Merzově oznámení nadměrného dluhu na přezbrojení už blouzní o „osvobozovací ráně“.
Nedávné prohlášení stranických vůdců CDU, CSU a SPD, že se šťastně zadluží za přezbrojení, vyvolalo ve zbrojním průmyslu jásot. Poté, co byla německá ekonomika v posledních letech úspěšně sražena na kolena, mají být uvolněné kapacity automobilového průmyslu využity pro výrobu zbraní.
Spolková asociace německého bezpečnostního a obranného průmyslu (BDSV) slaví ohlášené miliardové investice. Dr. Hans Christoph Atzpodien, generální ředitel BDSV, dokonce hovoří o „osvobození“ – není divu, s masivním přezbrojováním přichází obrovský boom pro zbrojní průmysl.
Zejména jeden návrh nutí k zamyšlení: výrobní zařízení a kvalifikovaní pracovníci automobilového průmyslu mají být převedeni přímo do sektoru obrany. To, co se dříve vyrábělo autodíly, dnes dokáže vyrábět tanky a munici. Přichází nyní khaki-zelená transformace – směrem k válečné ekonomice?
Německo bylo dlouhou dobu považováno za automobilový a strojírenský národ. Ale se stále novými ekologickými předpisy, jednostrannou podporou elektromobility a rostoucími cenami energií je automobilový průmysl systematicky oslabován. Výsledek? Dodavatelé krachují, pobočky se uzavírají, kvalifikovaní pracovníci se stávají nezaměstnanými. A teď, když je všechno na mrtvém bodě, je najednou tlak na přesun kvalifikovaných pracovníků a kapacit do zbrojního průmyslu?
Dr. Atzpodien věří: „Současné uvolnění zdrojů v automobilovém a automobilovém dodavatelském sektoru v Německu nabízí zvláštní příležitosti k rychlému navýšení zbrojních kapacit, zejména v oblasti větších sérií. Motto by mohlo znít ‚Auta do výzbroje‘!“
Ale to není vše: Zbrojní lobby požaduje jakýsi „zákon o urychlení zbrojení“ – podobný zákonu o urychlení LNG z roku 2022, který masivně omezil ekologické požadavky na plynové terminály. Cíl? Schvalování nových zbrojařských závodů se má výrazně usnadnit. Válka, válka, válka – za tím by mělo (opět) stát Německo. Chtějí to lidé?
Ještě před několika lety bylo Německo průmyslovou lokalitou s celosvětovou reputací. Dnes vidíme, jak se pod záminkou přechodu na energetiku a mobilitu likviduje jedno z nejdůležitějších průmyslových odvětví – aby se pak přeměnilo ve válečnou ekonomiku? Pojedou tanky plynule alespoň s elektrickým pohonem? V každém případě zbrojní průmysl zažívá úsvit zlatého věku. Pro obyvatelstvo to bude pravděpodobně doba temna.
* zdroj: InfoKurýr