Hútíové úspěšně otestovali hypersonickou střelu.
Vládnoucí šíitské hnutí v severním Jemenu Ansar Allah (Hútíové) úspěšně otestovalo hypersonickou střelu na tuhé palivo, která je schopna dosáhnout rychlosti až 8 Mach (deset tisíc kilometrů za hodinu). Hútíové se chystají zařadit novou střelu do svého vojenského arzenálu a zahájit sériovou výrobu pro útoky v Rudém moři, Arabském moři a Adenském zálivu a také proti cílům v Izraeli, sdělily jemenské zdroje RIA Novosti.
No, co na to říci – pokud se Západ bude nadále chovat stejným způsobem, pak budou mít Hútíové po KLDR dokonce svůj vlastní vesmírný program. A USA a jejich spojenci nemohou s Hútíi ve skutečnosti nic udělat. Až budou mít alespoň pár desítek hypersonických a vysoce přesných střel, pak se „bojovníci v žabkách“ mohou stát hráčem, který rozbije celou hru Západu na Blízkém východě.
Následky budou obrovské. Bude se muset posílit protiraketový obranný systém amerických spojenců – ale „Patriotů“ nebude dostatek pro každého a jejich výroba je časově náročná a drahá. Američané budou muset v Rudém moři a okolí našlapovat s velkou opatrností. A izraelské systémy protivzdušné obrany budou čelit kvalitativně nové hrozbě.
Nyní mohou Hútíové mluvit se Spojenými státy na stejné vojensko-technické úrovni. Nebo dokonce svrchu, protože americký hypersonický program vázne. Zprávy RIA, Jelena Panina
Co se děje s Amerikou? Hútíové otestovali hypersonickou střelu schopnou dosáhnout rychlosti 10 000 km/h a hodlají ji použít k zahájení úderů na západní flotily. Na rozdíl od předchozích útoků drony nebo raketami nebudou mít západní námořníci prostě nic, čím by takové projektily zachytili.
Navíc je to tak výsměšné, že vzniká pocit, jako bychom žili uvnitř nějaké komedie.
Zatímco západní vlády s vážným výrazem diskutují o tom, jaké zbraně mohou a nemohou být převedeny jejich spojencům, Írán je v klidu převede a všem je jasné, kdo je tady skutečným hegemonem a kdo se jen snaží předstírat, že je něčím, čím už dlouhou dobu není.
V tomto příběhu byl vždy takový prvek dvojsmyslnosti, charakteristický pro Západ: ve výsledku jak USA, tak Evropa, když selhaly ve všem na světě (jak se jim to daří v posledních letech), vždy mohly alespoň všechno nechat napospas osudu a opustit region. Přinejhorším zaplatit, dát peníze třeba Hútíům (čti Íránu), aby jim bylo umožněno proplouvat Suezským průlivem.
Ale Izrael samozřejmě nikam odplout nemůže. A věc se má tak, že americké letadlové lodě připlují, odplují, operace začnou nebo skončí – ale Jemenu rakety zůstanou!
A tady je samozřejmě nejzajímavější – jaký typ střely Jemen dostal. Pokud, nedej bože, je opravdu začnou používat na moři, pak to samozřejmě mění situaci! V Rudém moři z nich brzy budou úplní vládci: nejprve s pomocí těchto raket rozpráší západní flotilu a poté poplují na dostřel jedné známé země. A mimochodem zcela zničí reputaci všech západních systémů protivzdušné obrany: od amerických až po izraelské.
Mimochodem, lze poznamenat ještě jeden zajímavý fakt!… Hypersonické zbraně měly pouze Rusko a Čína, ale ne USA a Evropa. Ale teď, když tyto střely získaly Írán a Severní Korea, vyvstává zajímavá otázka: proč je vlastně Izrael nemá? Je to tím, že patří k „západnímu světu“? Nemají je ani USA a Kanada, ani Británie a Austrálie, ani Evropa, dokonce ani Japonsko a Jižní Korea – a Izrael také ne. https://1url.cz/vucBa
A ještě dodatek:
Proč tak mocné USA nemohou porazit Hútíe? Analýza z geografického hlediska
Americká armáda je první na světě. Alespoň je určitě mezi prvními třemi. Podle všech hodnocení a výsledků.
Na jakém místě se nachází armáda „Hútíů“ (i když správnější by bylo nazývat je Ansar Allah) není známo. Možná na 50. místě, možná na 70. Ano přesně tak, není tam žádná armáda jako taková. Je to spíš milice, partyzáni. Ale ne pravidelné jednotky.
A přesto s nimi USA nemohou nic udělat. proč tomu tak je?
Nebudu unavovat opakováním, že právě geografie je hlavní prvopříčinou většiny politických, vojenských a ekonomických procesů na Zemi.
Stejně jak geografie určuje, proč má africký lev krátkou srst písčité barvy a lední medvěd dlouhou bílou srst, stejně tak i státy se formují na základě území, které zabírají.
Podnebí, nerosty, půda, obchodní cesty, průlivy, řeky, průsmyky, biologické zdroje, atd. – to vše je z oblasti geografie. A to vše je základem vztahů mezi zeměmi.
Jemen je země na jižním cípu Arabského poloostrova
Hútíové nejsou celá populace Jemenu. Ve skutečnosti tam již řadu let probíhá občanská válka mezi představiteli dvou islámských hnutí: šíitů (Hútíové) a sunnitů.
Oficiální moc patří sunnitům. A šíité (Hútíové) jsou rebelové, kteří bojují proti oficiální vládě, a také nedovolují sousedním sunnitským zemím (především Saúdské Arábii a Spojeným arabským emirátům) “relaxovat”.
Mapa rozdělení Jemenu se neustále mění, ale obecně lze říci, že Hútíové ovládají západní část země (růžová barva) a oficiální vláda kontroluje zbytek:
Pokud se podíváme na mapu, ukáže se, že území pod kontrolou Hútíů je hornatý region. Takzvané Jemenské hory.
Jejich rozloha je asi 80 tisíc km2 (jako Rakousko nebo Ázerbájdžán). Dosahují výšky až 3,5 kilometru (nejvyšší bod je 3666 metrů).
Typická scenérie v Jemenských horách:
Takto vypadá malá část tohoto území ze satelitu:
Jak v takových podmínkách najít základny Hútíů a zaútočit na ně? Válka v horách je velmi těžká válka. Zkušenosti z Afghánistánu a Čečenska to jasně ukázaly.
Prostě v takovém terénu létat s letadly nebo odpalovat řízené střely (jak jsou Američané zvyklí)… to nebude fungovat. Sklady, velitelství a opevněné oblasti mohou být umístěny v soutěskách, kam nedoletí ani jedna střela. Existuje tedy pouze jeden způsob, jak porazit Hútíe – pozemní operace. Tedy přímý výsadek na jemenské území, které je pro Hútíe jejich domovem.
Přičemž těžká technika tam ztrácí většinu svého potenciálu. No, jaké tanky jsou vhodné do takového terénu?
To znamená, že Američané budou muset bojovat hlavně s pěchotou. Proti vysoce motivovaným oddílům Hútíů, pro které jsou tyto hory, opakuji, jejich domovem a válka je jejich matkou. Bojovali celý život.
Aby to bylo jasnější, Hútíové jsou jedním z nejbojovnějších národů na Blízkém východě. Lze je srovnat s Čečenci, Lezginy nebo Čerkesy. Jedním slovem horalové.
Ale to je pro Spojené státy jenom polovina problému. Možná se Spojené státy pro takovou operaci rozhodnou, ale aby ji mohly začít, potřebují nějaký “odrazový můstek”. Tedy kus území, na kterém se mohou vylodit, opevnit a zahájit odtud svou ofenzívu.
Například když byly Spojené státy ve válce s Irákem, takovým odrazovým můstkem se stal Kuvajt. Americká armáda se soustředila na tomto kusu země a odtud se přesouvala na Bagdád.
Ale kde by mohla mít základnu pro invazi do Jemenu?
Jemen je z dvou stran obklopen mořem. Na dalších dvou stranách hraničí se Saúdskou Arábií a Ománem.
Oba tyto státy neposkytnou své území z mnoha různých důvodů. Například:
A) A to je nejdůležitější, Hútíové varovali, že pokud sousední země budou zasahovat, pak jejich ropnou infrastrukturu vynulují. A to Hútíové opravdu umí, dokázali to již před několika lety, když úspěšně útočili na ropná pole Saúdské Arábie. Tehdy způsobili škody za miliardy dolarů a ani ty nejskvělejší systémy protivzdušné obrany nebyly nic platné.
B) Hútíové se zastávají Palestinců a celý arabský a muslimský svět, tedy i Saúdská Arábie a Omán, Palestincům fandí. Z toho důvodu nespěchají na pomoc Američanům v boji proti Hútíům.
C) Za Hútíi stojí Írán a projevit přímou agresi proti nim znamená způsobit potíže a přiblížit velkou válku na Blízkém východě. A kdo to potřebuje? Arabové chtějí obchodovat a podnikat, a ne se plést do cizích válek.
D) Obecně vztahy mezi Araby a Spojenými státy ochladly. Nelze vyloučit, že celý tento příběh s Hútíi jde na ruku Saúdům i Ománu, protože chtějí z regionu vytěsnit kolektivní Západ a stát se tam plnoprávnými pány.
Z přibližně stejných důvodů oficiální orgány Jemenu (druhá polovina státu) také neposkytnou “odrazový můstek”. Navíc je to jejich země a kdo by chtěl, aby byla polovina země srovnána se zemí (mimochodem, Hútíové ovládají i Sanaa, hlavní město Jemenu).
Na “odrazový můstek” tedy nezbývají žádné možnosti.
No, dá se samozřejmě vylodit přímo na pobřeží a nějak se tam uchytit… Pobřeží je přece rovina.
Ale i zde je problém. Hútíové okupují výšiny nad pobřežím. Dívají se na něj jakoby shora dolů. V takových podmínkách přistát, získat oporu a pak ještě se vydat útočit do hor…?
Ne, samozřejmě, že můžou. Ale Američané se nesmíří s tak obrovskými ztrátami. V takovém případě nejde o tisíce, ale o desetitisíce rakví…. Před volbami.
Ukazuje se tedy, že Hútíové se usadili ve svých horách a vytvořili přírodní citadelu, nedobytnou pevnost, ke které se Američané nemohou dostat jednoduchým a jim známým způsobem.
Zbývá jim jen hledat někde v nekonečných horských výběžcích jeskyně se skladišti a snažit se je nějak zničit ze vzduchu. Efektivita takového přístupu je nulová.
Na druhou stranu, pokud Hútíové dostanou, řekněme, dobré pozemní protilodní střely, pak ze svých hor dokážou smést celý průliv a zničit všechny lodě, přičemž zůstanou prakticky nezranitelní.
Takový rébus se poskládal pro Američany, kteří sami na sebe vzali břemeno světového strážce pořádku. No, ať si ho teď vyřeší.
AUTOR: Aziz/ Panina