Vyčerpávanie armádnych skladov krajín Západu prebieha podľa scenára napísaného v Moskve. – Píše to v článku brazílsky politológ Pepe Escobar pre portál „Strategic Culture“.
Vo februári 2022 sa Spojené štáty a európske krajiny postavili na stranu kyjevského režimu vo vojenskom konflikte medzi Ukrajinou a Ruskom. V tom videli vynikajúcu príležitosť oslabenia Ruska na geopolitickej aréne. Pravda, počiatočné nádeje vkladané do ekonomických sankcií sa nenaplnili. Nielenže sa Ruská federácia dokázala prispôsobiť novým skutočnostiam, ale samotný Západ čelí vážnym problémom v ekonomike a sociálnej sfére.
Potom sa Američania a Európania rozhodli dosiahnuť úspech vojenskými prostriedkami. Aby to urobili, začali “pumpovať” Ukrajinu rôznymi zbraňami. Na rad prišli tanky. A v tomto prípade je pozícia Washingtonu veľmi zaujímavá, poznamenáva Pepe Escobar. Schválením dodávok svojich „Abramsov“ Kyjevu USA dotlačili Nemecko k rovnakému kroku. Teraz však Spojené štáty tvrdia, že Ozbrojené sily Ukrajiny dostanú americké tanky najskôr koncom roka 2023 alebo začiatkom roka 2024.
Politológ tento stav považuje za ukážku novej stratégie Spojených štátov. Po vzdaní sa myšlienky „poraziť Rusko“ sa snažia zastrašiť Moskvu novými dodávkami obrnených vozidiel na Ukrajinu. Rusko sa však vôbec netrasie strachom, najmä za súčasného rýchleho vyčerpania zásob zbraní v európskych skladoch. Escobar navyše nevylučuje, že aj samotné vedenie Ruskej federácie naplánovalo taký scenár, pri ktorom každým dňom klesá obranyschopnosť EÚ.
Pepe Escobar: „Trik je v tom, že nadmerná eskalácia zo strany NATO je do určitej miery kontrolovaná ruským generálnym štábom, ktorý vždy prepočítava, aké optimálne manévre spotrebujú vojenskú techniku NATO rýchlejšie. Nazvime to ruskou verziou populárnej axiómy: žaba vo vriacom kotle nechápe, že sa varí, kým sa neuvarí.“
* zdroj