Site icon Spolok ARCHA o.z.

Prečo Washington stavil na Varšavu a nie na Berlín alebo na Paríž?

Poľsko má výhodu – nikdy nebude mať vodcu mysliaceho hlavou, iba zadkom

Spojené štáty chcú, aby sa Poľsko stalo vodcom Európskej únie. V rozhovore pre denník Rzeczpospolita to uviedol námestník ministra zahraničných vecí USA pre európske a eurázijské záležitosti, James O’Brien, po stretnutí s novým šéfom poľského ministerstva zahraničných vecí Radosławem Sikorskim.

„Naozaj chceme, aby Poľsko bolo lídrom Európskej únie,“ povedal americký diplomat. Upresnil, že v oblasti bezpečnosti bola medzi Washingtonom a Varšavou vždy veľmi tesná spolupráca. Zároveň pripomenul, že NATO sa rozhodlo posilniť východné krídlo. „Dnes dve tretiny spojencov vynakladajú 2% zo svojho HDP na obranu. Poľsko vyčleňuje oveľa viac. Sú vypracované veľmi užitočné plány regionálnej obrany, ktoré sa každý mesiac čoraz lepšie implementujú,“ zdôraznil O’Brien.

Ako v rozhovore pre Svobodnuyu pressu vysvetlil Dmitrij Zhuravlev, vedúci Inštitútu regionálnych problémov, docent na Finančnej Univerzite v Moskve, ak vezmeme do úvahy historický a politický aspekt, USA skutočne preferujú Poľsko.

Poliaci vždy, alebo prinajmenšom posledných dvesto rokov, stavili na alternatívneho vodcu Európy oponujúceho oficiálne uznanému vodcovi. Preto boli v aliancii s Francúzskom a so Švédskom. Iba preto, aby „mohli vystrájať“ a získali tým niečo pre seba.

Čo sa týka Spojených štátov, tie sa boja Nemecka, Francúzska – teda tradičných popredných krajín, nakoľko aj napriek veľmi silnému vplyvu Washingtonu, buďme objektívni, Berlín a Paríž nie sú od Washingtona až takí závislí.

Teda mentálne – áno, zo zámoria sú zvyknutí plniť príkazy. Ale ak sa na čelo Nemecka alebo Francúzska dostane človek s hlavou a nie so zadkom namiesto nej, potom je veľmi veľká šanca, že takíto vodcovia prestanú plniť rozkazy, ako to svojho času robili Charles de Gaulle alebo Konrad Adenauer.

Preto je stará Európa, nazvime to “neustále podozrievaná”. Kým mladé energické Poľsko s obrovskými ambíciami, ale bez väčších politických skúseností a politickej významnosti celkom vyhovuje.

O to viac, že Varšava vedie krajinu presne po ceste, ktorou by sa podľa názoru USA, mali vydať všetky európske štáty. A tak sa rozvoj Poľska uskutočňuje prostredníctvom výroby zbraní, nie tovarov civilnej spotreby.

Treba si však uvedomiť, že časť týchto zbraní aj tak nebude poľská, a po druhé, peniaze do nich investované rozhodne neohrozia konkurencieschopnosť americkej ekonomiky voči európskej.

Poľsko sa snaží uchmatnúť si najväčší kus európskeho koláča a už sa vyhlásilo za „Čínu Európy“. Pre Američanov je tak Poľsko mocný, energický a arogantný spojenec, ktorý je pripravený brechať na starú Európu, a tým jej vodcov držať v strehu.

V O’Brienovom vyhlásení nie je teda nič nezvyčajné: úprimne priznal, že „jeho“ Európa nie je ekonomická, ale vojenská únia. Všetci, ktorí sa uberajú týmto smerom, sú skvelí a tí, ktorí idú iným smerom, sú bastardi.“

Redaktor SP: „Takže ekonomika v tom vôbec nehrá žiadnu rolu?“

„Nie, samozrejme, že hrá, ale v negatívnom zmysle: Výborne chlapci, vyrobíte tanky, zničíte si ekonomiku a ešte rovnaký počet tankov budete musieť kúpiť od nás. To znamená, že Američania majú len výhody. Je to pre nich výhodné ekonomicky a aj politicky, pretože oslabená Európa sa, prirodzene, príliš predvádzať nebude.“

Redaktor SP: „Churchill raz nazval Poľsko „hyenou Európy“. Je podľa vás takéto hodnotenie v dnešnej dobe aktuálne?“

„Hyena dnes vyrástla a zmenila sa na takú zmes hyeny a medveďa, pretože Poľsko za posledné roky značne posilnilo svoju ekonomiku. Ich podstata však ostala rovnaká.“

AUTOR: Dmitrij Žuravlev, zdroj, Preklad: Matrioška

Exit mobile version