Korešpondent Komsomoľskej pravdy plukovník Viktor Baranec pomenoval ruské systémy REB, ktoré sú uznané za najlepšie na svete. Takých šťavnatých komplimentov od oficiálnych osobností Kyjeva ruskí špecialisti na rádio-elektronický boj (REB) ešte nepočuli. V rozhovore s jedným z vydavateľstiev náčelníčka centra podpory aeroprieskumu Marija Berlinskaja priznala, že ruskí vojaci disponujú objektívne jedným z najlepších systémov REB na svete.
Podľa pravidiel, ktoré platia na Ukrajine, za toto otvorené a verejné uznanie bojovej techniky protivníka sa dá vyfasovať pomerne solídny paragraf. Navyše Marija tým dala po nose aj západným konštruktérom a výrobcom zbraní. Vo svojej otvorenosti však vyslovila nemálo zaujímavého – aj takého, ktoré asi neradi počuli v Kyjeve, vo Washingtone, v Londýne, Paríži, Varšave a v ďalších hlavných mestách členských štátov NATO.
Niektoré poznámky Berlinskej
“Väčšina západných systémov výzbroje sa veľmi zle predviedla proti ruskému systému REB… Západná munícia a rakety jednoducho padajú pod účinkami ruskej REB… Granáty nedoletia, rakety majú problém s navigáciou. Potlačené sú ruskými systémami.”
Marija pri tom prejavila zjavnú opatrnosť, pretože nekonkretizovala o akých granátoch a raketách hovorí. Viktor Baranec to však okomentoval po svojom. “My však vieme, koho naši špecialisti PVO a REB “sťahovali z neba” alebo komu “vypratávali elektronické mozgy”. Boli to aj reaktívne rakety HIMARS, aj rakety Storm Shadow alebo Scalp, plus rôzne útočné drony.”
Uvažujúce železo
No a teraz Barancova otázka: “Ktoré ruské systémy REB sú najlepšie na svete?” Vraj ak by sme mali pomenovať všetky, tak máme na to málo miesta. “Nazvem len tie, ktoré, podľa mňa, patria do prvej desiatky a úspešne sa predviedli na bojovom poli,” hovorí sa pokračuje.
“Vo výzbroji našich vojsk je “Krasucha”, “Murmansk-BN”, Borisoglebsk-2″, “Svet – KU”, “Infauna”, “Lesoček”, “Žiteľ”, “Dzjudoist”, “Zaslon-REB”, “Ryčag-AV” a ďalšie. Pričom každý z týchto systémov má unikátne “schopnosti”. Zoberme si napr. “Krasuchu”, ktorá má niekoľko variantov. Napr. “Krasucha-S4” bola skonštruovaná na rádioelektronické potláčanie amerických systémov ďalekého rádiologického prieskumu a riadenia AWACS. Krasucha dokáže AWACS “vypnúť” zo vzdialenosti niekoľko stovák kilometrov.
Alebo letecký komplex REB “Ryčag-AV”. Ten zase vie “oslepiť” protivníka v rádiuse niekoľko stovák kilometrov a potlačiť naraz niekoľko cieľov. Rušenie touto stanicou zbavujú protilietadlové raketové komplexy a aj letectvo protivníka možnosti zisťovať ciele a navádzať na ne rakety. Naopak životaschopnosť a efektívnosť nášho letectva pri tom významne narastá,” hovorí plk. Baranec.
“Máme tu aj legendárny letecký komplex REB “Chibiny” (nesú ho nadzvukové Su-24). V apríli roku 2014 v Čiernom mori “popracoval” na americkom torpédoborci Donald Cook. Vtedy sa na radaroch lode objavila informácia, ktorá vystavila lodnú posádku do nezávideniahodnej situácie. Su-24 jej z ničoho nič mizol z obrazoviek, z ničoho nič menil miesto nachádzania sa i rýchlosť letu, ba dokonca vytváral elektronické klony ďalších cieľov. Navyše prakticky zablokoval systémy riadenia torpédoborcom. Hovorí sa, že niektorí námorní dôstojníci a námorníci z Donalda Cook si po tomto incidente podali žiadosť do civilu,” dodáva ruský V. Baranec.
Pričom len námorníci USA!
Elon Musk priznal, že ruský systém REB vie bojovať aj s jeho družicami na obežnej dráhe. Takto sa o tom vyjadril na sociálnych sieťach: Ruský systém REB “je schopný potláčať vesmírne aparáty a nenahraditeľne vyraďovať ich elektroniku”. Nie náhodou sa Musk rozhodol obmedziť družicový internet Starlink na Ukrajine. Zdá sa, že to má súvis s obavou stratiť svoje družice v dôsledku použitia Ruskom “nejakého najnovšieho systému REB”. “Informovaní hovoria, že tu ide o systém REB “Tirada-2S”, dodáva plukovník Viktor Baranec.
Vladimír Mikunda, Armádny magazín