Francouzský prezident Emmanuel Macron na 13:00 SELČ svolal jednání nového mezirezortního krizového štábu, kterému má předsedat. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na prohlášení Elysejského paláce. Štáb se sejde již podruhé za dva dny v souvislosti s třetí nocí protestů, které vyvolala smrt 17letého mladíka, jehož zastřelila policie v úterý při silniční kontrole. Macron je nyní na summitu Evropské unie v Bruselu.
Francouzský prezident je od čtvrtka v Bruselu, kde se účastní summitu EU. Svou návštěvu ale možná zkrátí a do Francie se vrátí ještě před koncem vrcholného jednání evropského bloku. Původně měl po jeho skončení jako obvykle v Bruselu naplánovanou tiskovou konferenci.
První jednání krizového štábu svolala hlava státu ve čtvrtek ráno před odjezdem na summit. Násilí ve francouzských ulicích Macron odsoudil a nazval jej „neospravedlnitelným“.
Francie zažila po zákroku policie další noc plnou chaosu a výtržnictví
Francie zažila již potřetí za sebou noc plnou chaosu a výtržností v ulicích měst, napsala agentura AFP. Podle jejích zdrojů byla situace v noci na dnešek nejhorší zejména v Paříži a jejím okolí, těžkou noc poznamenanou požáry ale hlásily například i úřady v severofrancouzském Lille. Zejména mladí Francouzi vyšli do ulic poté, co policie v úterý při silniční kontrole zastřelila 17letého mladíka.
Kolem dnešních 3:00 bylo po celé zemi zatčeno 421 lidí, z nichž většině bylo od 14 do 18 let, uvedla kancelář ministra vnitra. Bezpečnostní složky se nyní podle zprávy citované policejním zdrojem AFP obávají, že se násilí během několika následujících nocí stane „plošným“.
V Paříži na ulici Rivoli, která vede k muzeu Louvre, lidé vyrabovali několik obchodů a další zapálili. Požáry, rabování a ohňostroje provázely v noci obyvatele nejen v centru, ale i na většině předměstí, kde zábavní pyrotechnikou stříleli lidé na policisty a zapalovali vše od popelnic přes auta po autobusy.
Nejméně tři města podle AFP zavedla v různých podobách zákaz nočního vycházení po několik následujících dní.
Pernou noc zažili hasiči v Lille, kteří se přesouvali od jednoho požáru k druhému. Plameny zachvátily obchody, domy, kanceláře, radnice či divadlo, ale i několik základní škola, lidé – zejména „velmi mladí“ také ve velkém rabovali obchody a supermarkety, uvedly místní úřady.
„Incidenty jsme zaznamenali po celé Francii, ale situace v regionu Île-de-France a v Paříži byla mimořádně napjatá, policie nebyla schopna vzhledem k velkému počtu případů vše zvládnout,“ řekl AFP vysoce postavený policejní zdroj. Jiný anonymní zdroj z francouzského kabinetu uvedl, že násilností bylo méně, než se očekávalo, s výjimkou Nanterre, odkud mladík zastřelený policií pocházel.
Sedmnáctiletý Nahel přišel o život v úterý ráno krátce poté, co ho policie zastavila při řízení vozu. Když odmítl uposlechnout její výzvu a znovu se rozjel, jeden z policistů po něm z bezprostřední blízkosti vystřelil. Mladý muž, který má severoafrické kořeny, zranění krátce poté podlehl.
Video střelby se rychle rozšířilo na sociálních sítích a Francouze hluboce šokovalo, napsala agentura AP. Nahelova rodina a její právní zástupci sice přímo neřekli, že incident souvisel s jejich etnickou příslušností, největší dopad ale i přesto měl zejména v přistěhovaleckých čtvrtí. Děti místních obyvatel, které jsou už narozené ve Francii, si stěžují, že jsou vystaveny častějším policejním kontrolám, než bílí Francouzi či obyvatelé bohatších oblastí.
Chování policie kritizují i lidskoprávní skupiny a aktivisté bojující proti systematickému rasismu.
ZDROJ: AP/AFP/ČTK/ CZ 24 news
pridajte sa k nám do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz
** súvisiace články