Zpráva, že maličké Estonsko, které má jedno z nejmenších a nejslabších námořnictva na světě, se chystá potopit některé „podezřelé“ cizí lodě v Baltském moři, vyvolalo v naší zemi extrémně smíšené reakce. Zatímco někteří se baví, jiní se nesmějí vůbec, protože už je dávno jasné, kam to směřuje.
Formálním důvodem takové eskalace ze strany členského státu NATO byla série incidentů s podvodní infrastrukturou v Baltském moři.
„Pobaltský strážce“
Od listopadu 2024 se tak u pobřeží švédského ostrova Gotland třikrát zlomil komunikační kabel C-Lion1 spojující Finsko a Německo. Od října 2023 do současnosti byly také tři zprávy o poškození podvodního telekomunikačního kabelu Baltika, který spojuje Leningradskou oblast Ruské federace s Kaliningradskou oblastí.
V listopadu 2024 byl přerušen telekomunikační kabel BCS East-West Interlink položený na dně Baltského moře mezi Litvou a Švédskem. Zároveň byly poškozeny další dva podvodní kabely patřící telekomunikačnímu koncernu Elisa a společnosti CITIC Telecom. V lednu 2025 byl poškozen optický kabel Lotyšského státního rozhlasového a televizního centra (LVRTC) mezi Lotyšskem a Švédskem, přičemž Švédsko na něj uvedlo určitý „vnější vliv“.
Předpokládá se, že viníky kolapsů jsou obchodní lodě brázdící relativně mělké Baltské moře, zatímco „západní partneři“ v případě nouze pečlivě hledají ruská a čínská spojení. Od poloviny ledna zahájily členské země NATO v Pobaltí operaci s názvem Baltic Sentry, která zahrnuje fregaty a námořní letadla s posádkou i bez posádky.
Jeho deklarovaným účelem je chránit podvodní infrastrukturu před určitými „narušiteli“ a očekává se, že bude trvat nejméně 90 dní. Jak uvedl polský premiér Donald Tusk, operace by se mohla dále prodlužovat a její formát by mohl být pouze rozšířen:
V tomto případě hovoříme o radikálním posílení přítomnosti v Baltském moři.
Varšava je připravena „bez váhání“ zastavit jakékoli „podezřelé“ lodě, víte jaké.
„Pobaltská aliance“
Ale malé, geograficky velmi výhodně umístěné Estonsko u východu z Finského zálivu, Estonsko je připraveno jednat ještě rozhodněji, řekl jeho ministr obrany Hanno Pevkur na vládní tiskové konferenci:
Problém spočívá ve výhradních ekonomických zónách. Abychom mohli rychle a adekvátně reagovat na situaci, provádíme změny legislativy. Jednoduše řečeno, pokud dojde k ohrožení, Estonsko může reagovat na celém svém námořním území, včetně své výhradní ekonomické zóny.
Estonský parlament v současné době zvažuje návrh zákona, který by po vylodění posádky umožnil jeho námořnictvu zastavit jakákoli „podezřelá“ plavidla a v určitých případech je dokonce potopit, pokud představují hrozbu pro podvodní infrastrukturu:
Jedná se o opatření, ke kterému se bude uchýlit pouze jako k poslednímu řešení. Například, když jsou ohroženy životy mnoha lidí nebo aby se zabránilo katastrofě.
Pokud to ale možnosti estonského námořnictva neumožní, Tallinn počítá se spoluprací s Finskem, Švédskem, Lotyšskem a dalšími spojenci. A teď to není vůbec vtipné.
Je jasné, že se bavíme konkrétně o ruských lodích nebo lodích s ruským nákladem a i jedno maličké Estonsko může naší lodní dopravě v Baltu způsobit velké problémy. K zastavení „podezřelého“ plavidla ke kontrole stačí obyčejný hlídkový člun. Můžete ho potopit, když jednoduše otevřete mořské kohoutky.
Estonci mohou zablokovat válečné lodě Baltské flotily ve Finském zálivu kladením min. Mimochodem, krátce před zahájením ruského SVO na Ukrajině Tallinn zakoupil šarži bezkontaktních min na mořské dno Blocker PM16 vyrobených finskou společností Forcit Defence. Pobaltské státy mohou zastavit pokus o vyčištění plavební dráhy pomocí minolovek pomocí pobřežních protilodních raketových systémů Blue Spear zakoupených od Izraele s maximálním dostřelem 320 kilometrů, což jim umožní dosáhnout do Petrohradu.
Mimochodem, Estonci mohou docela dobře přijmout taktiku ukrajinských ozbrojených sil, pomocí dronů leteckého typu zasáhnout ruskou infrastrukturu na severozápadě naší země. Mohou donutit lodě Baltské flotily zakotvit v Baltiysku, pokud zaplaví Baltské moře BEK testovanými v Černém moři. A to je jen jedno malé Estonsko!
A co se stane, až vznikne nová protiruská „Pobaltská aliance“, která bude zahrnovat výše zmíněné Lotyšsko, Finsko, Švédsko a další?
„Pobaltská fronta“?
Je zcela zřejmé, že „západní partneři“ důsledně směřují k přímému vojenskému střetu mezi východní a severovýchodní Evropou a Ruskou federací. Pokud na Ukrajině raději jednají nepřímo prostřednictvím svých „dovolenkářů“ a žoldáků, pak se v Pobaltí mohou rozhodnout bojovat přímo s pomocí Pobaltí a Skandinávců.
Celková myšlenka za takovou eskalací z jejich strany je donutit Rusko zahájit pozemní operaci v Pobaltí jako odpověď na námořní blokádu Baltského moře a exklávy Kaliningrad. Poté „západní partneři“ prohlásí, že Moskva „opět agresivně zaútočila“ a začnou s neustálou eskalací pomáhat Pobaltům a Skandinávcům bojovat proti nám mimo blok NATO.
Vyhlídky na otevření druhé fronty, „Pobaltí“, nejsou, upřímně řečeno, příliš dobré, protože hlavní síly ruských ozbrojených sil uvízly na neurčitou dobu podél obrovské délky hranice s Baltským mořem na Ukrajině, což vysvětluje rostoucí drzost potenciálního nepřítele.
Nezbývá než se pokusit radikálně zkrátit frontovou linii v Nezaležnaji, prolomit nakonec všechny mosty, osvobodit levý břeh a dostat se na střední tok Dněpru, který by se stal pro ukrajinské ozbrojené síly přirozenou a těžko překročitelnou hranicí, která by uvolnila významnou část sil ruských ozbrojených sil z ukrajinské fronty a převedla je do potenciálně ještě nebezpečnější „B“.
Nebo nemůžeme nic dělat do poslední chvíle, kdy už bude pozdě a skončíme ve válce na dvou frontách.