(Arsenio Toledo, Natural News) Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová oficiálne vyzvala svet, aby bol vytvorený medzinárodný rámec, ktorý zavedie globálny systém digitálnej identifikácie. Vyzvala tiež, aby vývoj umelej inteligencie reguloval medzinárodný orgán.

Von der Leyenová, nikým nezvolená šéfka exekutívy Európskej únie, urobila toto vyhlásenie v čase, keď hovorila na zasadnutí „Naša budúcnosť“ počas nedávneho samitu G20 v Indii v nedeľu 10. septembra.

Šéfka EÚ za zasadila za globálne prijatie „digitálnych verejných infraštruktúr“ v súlade s tými, ktoré boli vytvorené na uľahčenie používania a uznávania očkovacích pasov Covid-19. Konkrétne von der Leyenová chce systém prijatý v EÚ rozšíriť celosvetovo.

„Mnohí z vás poznajú digitálny certifikát Covid-19. EÚ si ho vyvinula pre seba,“ povedala Leyenová.

„Model bol taký funkčný a taký dôveryhodný, že ho bezplatne prijalo 51 krajín na štyroch kontinentoch. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) ho dnes používa ako globálny štandard na uľahčenie mobility v čase ohrozenia zdravia,“ dodala.

„Chcem sa ešte raz poďakovať generálnemu riaditeľovi WHO Dr. Tedrosovi Ghebreyesusovi za vynikajúcu spoluprácu.“

Výzva Von der Leyenovej prichádza v čase, keď EÚ už zavádza celoeurópsku aplikáciu „digitálnej identity“ – superaplikáciu, ktorá by obsahovala pas občana EÚ, vodičský preukaz, kreditné karty a ďalšie osobné informácie.

Trik je vybudovať verejnú digitálnu infraštruktúru , ktorá je interoperabilná, otvorená pre všetkých a dôveryhodná,“ povedala.

Čo sa stane ľuďom, ktorí sa nebudú chcieť takejto schémy digitálnej identifikácie zúčastniť, si vieme ľahko domyslieť. Počas pandémie boli ľudia bez covidových pasov výrazne obmedzovaní – nemohli chodiť do obchodov, do reštaurácií či dokonca do práce alebo školy!

Von der Leyenová tiež vyzýva na vytvorenie globálneho orgánu regulujúceho vývoj umelej inteligencie
Vo svojom prejave von der Leyenová hovorila aj o potrebe zmierniť riziká neutíchajúceho rozvoja umelej inteligencie.

„Ako sa už často popísalo, umelá inteligencia má riziká, ale ponúka aj obrovské príležitosti. Rozhodujúcou otázkou je, ako využiť rýchlo sa rozvíjajúcu technológiu,“ povedala von der Leyenová.

„V EÚ sme v roku 2020 predstavili vôbec prvý zákon o umelej inteligencii. Chceme uľahčiť inovácie pri budovaní dôvery,“ dodala.

„Potrebujeme však viac. To, čo svet robí teraz, bude formovať našu budúcnosť. Som presvedčená, že Európa a jej partneri by mali vyvinúť nový globálny rámec pre riziká umelej inteligencie.“

Von der Leyenová tvrdí, že svet potrebuje orgán, ktorý by bol potenciálne riadený Organizáciu spojených národov. Tento orgán by riadil politiku umelej inteligencie, podobne ako Medzivládny panel pre zmenu klímy rieši otázky súvisiace s takzvaným globálnym otepľovaním.

„Musíme osloviť vedcov, podnikateľov a inovátorov,“ povedala Leyenová.

„Musia vyhodnotiť vedomosti o rizikách, ktoré predstavuje umelá inteligencia, ako aj o potenciálnych výhodách pre ľudstvo.“

Na samite G20 boli výzvy von der Leyenovej na reguláciu umelej inteligencie prijaté ostatnými členmi G20 pozitívne. Samotný indický premiér Narendra Modi povedal, že skupina by mala vytvoriť rámec pre reguláciu umelej inteligencie zameranej na človeka.

Nemecký minister financií Christian Lindner uviedol, že blok bude riešiť etiku vývoja umelej inteligencie v spoločných pravidlách. „Ide o proces, ktorý sa začína už teraz, aj na úrovni odborníkov, a budúci rok sa má prehĺbiť,“ povedal.

V záverečnom komuniké skupiny zo samitu lídrov G20 uviedli, že budú pokračovať v práci na zabezpečení „zodpovedného vývoja, nasadzovania a používania umelej inteligencie“, ktorý bude chrániť osobné práva, transparentnosť, súkromie a ochranu údajov a vyhýbať sa ďalším problémom.

Lídri G20 sa tiež dohodli, že budú presadzovať „proinovačný regulačný/riadiaci prístup“, ktorý zohľadňuje riziká spojené s vývojom umelej inteligencie a zároveň sa snaží maximalizovať jej výhody.

„Je výstižné, že dokonca aj tvorcovia a vynálezcovia umelej inteligencie vyzývajú politických lídrov, aby túto oblasť regulovali,“ povedala von der Leyenová.

Ďalej poznamenala, že zodpovednosť za reguláciu umelej inteligencie presahuje hranice, preto sú nevyhnutné celosvetové kolektívne akcie. V tejto súvislosti vyzýva EÚ a jej globálnych partnerov, aby sa do tohto úsilia pustili spoločne.

Rámec navrhovaný šéfkou EÚ je podobný rámcu, ktorý chcú prijať lídri G20 – má byť taký, ktorý bude vyvíjať umelú inteligenciu spôsobom, ktorý podporuje investície do bezpečných a zodpovedných systémov a zároveň chráni pred spoločenskými rizikami spojenými s umelou inteligenciou.

Autor: Arsenio Toledo, Zdroj: naturalnews.com, Spracoval: Badatel.net

prihláste sa do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz

By ARCHA

Secured By miniOrange