Donald Tusk chce také posílit vojenský arzenál země, včetně jaderných zbraní
Polský premiér Donald Tusk představil plány na více než zdvojnásobení počtu vojáků země na 500 000. Tusk v pátek v polském parlamentu řekl, že Polsko musí být připraveno na budoucí konflikty a posílit svou obranu.
Tusk zopakoval svá dřívější tvrzení, že Rusko představuje hrozbu pro Evropu, a řekl, že Moskva by mohla během tří až čtyř let zahájit „plnou operaci“ proti „většímu“ cíli, než je Ukrajina – což Rusko opakovaně odmítlo jako nepodložené. Tvrdil, že Polsko musí sloužit jako „bašta“ k ochraně východního křídla NATO a mělo by rozšířit své vojenské kapacity.
„Hovoříme o potřebě mít v Polsku půlmilionovou armádu, včetně záložníků,“ uvedl s tím, že současné polské ozbrojené síly čítá kolem 200 000, což je podle něj v porovnání s ruským odhadem 1,3 milionu vojáků. Tusk řekl, že jeho vláda připravuje legislativu, která by vyžadovala, aby každý dospělý muž v Polsku absolvoval „velký vojenský výcvik“ , aby se připravil na potenciální konflikt s Ruskem.
„Pokusíme se mít model hotový do konce tohoto roku, aby byl každý dospělý muž v Polsku vycvičen pro případ války, aby tato záloha byla srovnatelná a adekvátní potenciálním hrozbám,“ řekl. Dodal, že po polských ženách může být také požadováno, aby prošly vojenským výcvikem, přestože „válka je stále ve větší míře doménou mužů“.
Tuskovy výroky přišly den poté, co lídři EU schválili plán velkých vojenských výdajů na uvolnění miliard eur na vybudování obranných kapacit. Iniciativa – ReArm Europe – která byla přijata po mimořádném summitu v Bruselu, zvyšuje výdaje na obranu až o 800 miliard eur (840 miliard dolarů) – dvojnásobek celkových výdajů EU na obranu v roce 2024. Kreml odsoudil plán „militarizace“ bloku a označil jej za cestu ke konfrontaci, která brání mírovému úsilí s Ukrajinou.
Kromě větší armády, Tusk řekl, že Polsko musí zlepšit své vojenské schopnosti, včetně získání jaderných a „moderních nekonvenčních zbraní“. Tuskův projev následoval po jeho nedávném obvinění, že Moskva podněcuje nové závody ve zbrojení, a vyzývá ostatní země EU, aby zvýšily výdaje na obranu.
Kreml kritizoval Tuskovu rétoriku jako konfrontační a militaristickou
Moskva odmítla obvinění, že představuje vojenskou hrozbu pro Evropu, přičemž prezident Vladimir Putin tato tvrzení odmítl jako „nesmysl“ , který má ospravedlnit navýšení vojenských rozpočtů.
* zdroj: InfoKurýr