Nedávno došlo na polských hranicích ke smrtícímu útoku na mladého pohraničníka, po kterém začali jeho kolegové vyžadovat změnu pravidel, která dosud pohraničníkům nedovolovala se proti vetřelcům aktivně bránit.
Jde v podstatě o to, že by neměli být vojáci trestáni za to, že zabijí nebo zraní násilného ilegála. Dosud je to tak, že se i v rámci sebeobrany bojí pohraničníci využít hrubou sílu tak, aby mohlo dojít ke zranění nebo zabití agresivního narušitele hranic.
V případě takového incidentu by danému pohraničníkovi hrozil nemalý trest. Právě to by však již v budoucnu nemělo hrozit.
Polsko-běloruská pohraniční krize se za poslední měsíc zintenzivnila poté, co polský pohraničník zemřel rukou migranta, který vrhal oštěpy.
Smrt 21-letého seržanta pohraniční stráže Mateusze Siteka 6. června vzbudila národní i mezinárodní pozornost poté, co několik dní předtím, než podlehl svým zraněním, bylo přes plot, kde byl na hlídce, vrženo ostré kopí.
Deník The Telegraph popsal, že migranti z Blízkého východu a severní Afriky na běloruské straně jsou stále násilnější a agresivnější. „Desítky ilegálních migrantů na běloruské straně hranice s Polskem vrhly salvu provizorních oštěpů na polské pohraničníky přes pět metrů vysoký ocelový plot,“ uvádí se ve zprávě.
Když je bezpečnostní síly zvedly, uviděly něco, co vypadalo jako větev stromu s ocelovou čepelí přilepenou k vrcholu. Při útoku bylo zraněno několik lidí a jeden z nich – seržant Mateusz Sitek, 21-letý mladík z vesnice Nowy Lubiel – přišel o život.
K pobodání došlo 28. května a pohraničník byl kriticky zraněn. Video bezprostředně po katastrofě ukázalo, jak se vetřelci snaží zabít jiného vojáka, který se pokoušel poskytnout pomoc Mateuszovi…
Mluvčí polské pohraniční stráže, plukovnice Katarzyna Zdanowicz, řekla: „Složili jsme přísahu, že budeme bránit naši zemi s obětí našich životů. Ale nikdo nečekal, že to bude takhle. Po smrti tohoto mladého vojáka jsme pochopili, jak realistická byla naše přísaha.“
Stovky lidí se nadále pokoušejí násilím překročit hranici, popsaly úřady, v situaci, která se znatelně zintenzivnila od dubna tohoto roku.
Roste tlak na polskou vládu, aby uvolnila pravidla nasazení a schopnost vojáků bránit se na hranicích. Regionální média tvrdí, že parlament nyní schválil střelbu při útocích na migranty v sebeobraně.
Návrh zákona mění stávající zákony tak, aby odstranil odpovědnost za „trestný čin spáchaný vojákem, policistou nebo příslušníkem pohraniční stráže, který v rozporu s pravidly o použití přímých donucovacích prostředků a střelných zbraní vydá příkaz k jejich použití nebo je sám použije v konkrétních případech – pokud situace vyžaduje okamžitou akci.“
Nová pravidla angažovanosti se vztahují na čtyři konkrétní situace, které lze shrnout takto:
První z nich jsou případy, kdy je policista povinen „odrazit přímý a nezákonný útok na nedotknutelnost státní hranice osobou, která si vynutí překročení státní hranice vozidlem, střelnou zbraní nebo jiným nebezpečným předmětem“.
Druhá je v případech sebeobrany: „odrazit přímý a nezákonný útok na život, zdraví nebo svobodu vojáka, policisty nebo příslušníka pohraniční stráže nebo jiné osoby, podniknutý v případě přímého a nezákonného útoku na nedotknutelnost státní hranice“.
Třetí se týká případů preventivní sebeobrany, kdy je třeba „zabránit činnostem směřujícím přímo k útoku na život, zdraví nebo svobodu vojáka, policisty nebo příslušníka pohraniční stráže nebo jiné osoby, v případě přímého a protiprávního útoku na nedotknutelnost státní hranice.“
Čtvrtá by se týkala situací, kdy „je třeba konfrontovat osobu, která nevyhoví výzvě k okamžitému odevzdání zbraně, výbušniny nebo jiného nebezpečného předmětu, jehož použití by mohlo ohrozit život, zdraví nebo svobodu tohoto vojáka.“
To vše je přímou reakcí na smrt pohraničníka v červnu a na skutečnost, že vetřelci používající smrtící zbraně jsou jasně zdokumentovaným jevem, který je na vzestupu.
Dole: Na polské vojáky, policii a pohraničníky byly vrženy oštěpy…
Je pravděpodobné, že vedení Evropské unie se proti nové politice postaví, stejně jako se očekává, že to udělá s Finskem, které také dalo pohraničním jednotkám větší vynucovací pravomoci.
EU přece slouží k výměně obyvatel a jakýmkoli aktivitám, které vedou k omezení těchto cílů, musí zabránit…
spracoval: Slovanka/Necenzurovaná Pravda, zdroj