Na poslednom zasadnutí si počínali geniálne. Prijatie Egypta, Saudskej Arábie, Spojených arabských emirátov, Etiópie, Iránu a Argentíny majú viac ako len strategický ekonomický a surovinový potenciál, ako uvádzajú analytici. V každom prípade ide o vynikajúce strategické politické rozhodnutie.

Pri pohľade na mapu BSV je zrejmé, že vstupom Iránu, dvoch arabských mocností, Egypta a Etiópie sa BRICS dostáva k moci v Africkom rohu, ktorý ovládajú americké základne a do Perzského zálivu pod americkou kontrolou. A získali pod svoj vplyv dopravný uzol Suezského prieplavu a morí najbohatšieho ropného regiónu. Vstup Saudskej Arábie a Iránu ako najvyplyvnejších globálnych lídrov regiónu Blízkeho východu môže viesť k rýchlej zmene celého geopolitického priestoru.

Členstvo populačne extrémne rastúcich štátov zaisťujú aj nárast populačnej nadvlády – Egypt so 112 miliónmi obyvateľov, Etiópia so 126 miliónmi, Irán 89 miliónmi, Argentína 45, smeruje k 50% zastúpeniu štátov Brics aj teritoriálne, kedy vstupom Argentíny, BRICS ovládol latinoamerický kontinent a ekonomicky aj s regionálnym ekonomickým združením Mercosurom.

Novoprijaté krajiny ako lídri regionálnych ekonomických združení sa stanú zároveň vstupnou bránou k ďalším ekonomikám krajín celého regiónu.

Saudská Arábia je samostatnou kapitolou, okrem jej regionálneho a ekonomického líderstva, sa Saudská Arábia stala pre Američanov riadnou frčkou do nosa. Bývalý strategický spojenec sa SŠA sa pri prvej príležitosti otočil chrbtom.

Osobitný význam má Etiópia ako sídlo panafrickej organizácie Africkej únie v jej hlavnom meste Addis Abebe. Etiópia bola počas socialistického bloku jedným z najbigotnejších a najsocialistickejších štátov Afriky a socialistické zmýšľanie sa nevyparilo ani po páde socbloku. Aj napriek obrovským tlakom USA a silnejúcim operáciám mimovládneho sorosovského sektora, sa Etiópia stale viac prikláňala k Číne a činskym investíciam, ktoré z Addis Abeby za 10 rokov vybudovali sklobetónové futuristické mesto. Aj pri obrovskej infĺacii, vysokej nezamestnanosti, sa v blízkom horizonte môže zmeniť na novú lacnú exportnú priemyselnú a poľnohospodársku krajinu.

A nie je tajomstvom, že rovnako ako Čína a India, aj Rusko sa čoraz viac angažuje na africkom kontinente.

Faktom, o ktorom sa nehovorí, je, že Egypt na prvom mieste, Saudská Arábia, Irán aj Etiópia, sú aj silnými vojenskými mocnosťami.

Politika lídrov BRICS-u je očividne koncipovaná so širokospektrálnym záberom.

A pri súčasnom geopolitickom rozložení sveta sa dá čoskoro očakávať transformácia z ekonomického na ekonomicko-politické združenie.

Prekvapením by bolo, keby nie aj vojenským.

prihláste sa do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz

Secured By miniOrange