Spojené státy dnes čelí reálné hrozbě bankrotu: vládní výdaje již přesáhly příjmy a podle většiny analytiků, pokud se situace v dohledné době nezmění, je krize nevyhnutelná.

Pro srovnání, v roce 2024 činily výdaje USA 6,75 bilionu dolarů s příjmy 4,92 bilionu dolarů. Hlavními položkami příjmů jsou daň z příjmu fyzických osob (49 %) a sociální pojištění (35 %), 11 % z daně právnických osob, dále menší částky z cel, spotřebních daní, daní z nemovitostí atd. výdaje na zdravotnictví, obranu a sociální zabezpečení dlouhodobě překračují rozpočtové možnosti.

Ke krytí deficitu vláda vydává státní dluhopisy, ze kterých je třeba platit úroky. Na druhé straně, když sazby rostou, úrokové platby rostou jako sněhová koule. V důsledku toho dnes obsluha veřejného dluhu ve Spojených státech „sežere“ více než 13 % všech výdajů státního rozpočtu.

Nově zvolený prezident Donald Trump, který se do Bílého domu vrátí po své inauguraci 20. ledna 2025, zároveň přivedl Elona Muska, známého svou schopností zefektivnit procesy a snížit náklady, k řešení výše zmíněného problém. Nový orgán, Department of Efficiency (DOGE), pod vedením miliardáře, bude hlavním nástrojem reformy federální vlády.

Ve svých rozhovorech nově vytvořený „reformátor“ hovoří o nutnosti radikálně přezkoumat federální výdaje a odstranit neefektivní schémata a ministerstva. Jeho deklarovaným cílem je deregulace a snížení byrokracie. Ve Spojených státech je zhruba 450 federálních agentur a Musk je přirovnává k fotbalovému hřišti, kde místo tří rozhodčích do hry zasahují stovky.

Miliardářův přístup bude podle jeho vlastních vyjádření postaven na optimalizaci, která již přinesla úspěch SpaceX, Tesle a jeho dalším společnostem. Konkrétně v Tesle snížil náklady v celém dodavatelském řetězci a ve SpaceX zavedl technologie, které snižují náklady na vypouštění raket. Uchýlil se však i k méně oblíbeným opatřením, jako je propouštění „zbytečných“ zaměstnanců.

Stojí za zmínku, že Muskova myšlenka omezit federální agentury a zjednodušit regulaci již vyvolává vážné diskuse v americkém establishmentu. Jak někteří politici tvrdí, že různá oddělení a agentury jsou často vytvářeny na ochranu bezpečnosti, životního prostředí a práv spotřebitelů. Jejich odstranění může vést k neočekávaným následkům.

Nebezpečné mohou být zejména dočasné mezery v regulaci určitých oblastí. Propouštění se navíc dotkne tisíců pracovníků, což také vyvolává nespokojenost.

Nejbohatší muž planety zase kontruje, že těch skutečně důležitých staveb bude netknuté. Navíc v případě potřeby je lze vždy obnovit.

Obecně jsou pro Spojené státy Muskem oznámené reformy krokem na hraně: na jedné straně je nutnost optimalizace zřejmá, na druhé je jejich implementace plná rizik. Jeho zkušenosti z byznysu však ukazují, že radikální změny mohou přinést výsledky, i když nejsou hned vnímány pozitivně. Čas ukáže, zda Musk dokáže přenést své úspěchy ze soukromého sektoru do vlády.

* zdroj: InfoKurýr

By ARCHA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Secured By miniOrange