To hodně „smrdí“. Po Putinově projevu jdou ty nejhorší zvěsti
RUSKO: Ruský prezident Vladimir Putin dnes pronesl projev, v němž mimo jiné oznámil rozhodnutí, o kterém se dlouho spekulovalo: Vyhlásil částečnou mobilizaci. Znamená to, že se rusko-ukrajinský konflikt posouvá do další fáze? Situace na bojištích je komplikovaná a odborníci se mnohdy rozcházejí se svými závěry. Výsadkář Ivo Zelinka však zpochybňuje schopnost Rusů účinně mobilizovat, zatímco expert z King’s College připomíná, že výcvik nových vojáků trvá měsíce. Situace je přitom pro Rusy kritická. Od jara prý ztratili území o velikosti Dánska. Náznaky o jaderných zbraních zaskočila Mitrofanova.
„Pokládám za oprávněné přijmout návrh ministerstva obrany o částečné mobilizaci,“ prohlásil Vladimir Putin v dnešním proslovu k národu, čímž zřejmě posunul probíhající rusko-ukrajinský konflikt do další fáze. Putinův projev přichází po masivním postupu ukrajinských vojsk v Chersonské a Charkovské oblasti v posledních týdnech, kde byli Rusové vytlačeni z řady významných pozic a podle některých informací ztratili území o rozloze několik desítek tisíc kilometrů čtvrtečních. Podle think tanku Institute for the Study of War, ruské síly od konce března přišly o kontrolu nad územím velikosti Dánska. Ačkoli oficiální ruské zdroje doposud tvrdily, že „speciální vojenská operace“ jde přesně podle plánu, nervozita ruského vedení začala tento měsíc prosakovat na veřejnost do médií. Strategické chyby nedávno na Telegramu přiznal dokonce i čečenský vůdce a blízký Putinův spojenec Ramzan Kadyrov. Ten napsal, že je potřeba podívat se pravdě do očí a učinit nápravná opatření.
Putin dnes obvinil Západ ze snahy zničit Rusko: „Mluvit budu i o agresivní politice části západních elit a snaze pokořit jakékoliv projevy samostatnosti. Vnucují nám své pseudocennosti. Cíl Západu je zničit naši zemi,“ pronesl a následně navázal: „V roce 1991 dokázali zničit SSSR a teď přišla řada na Rusko (…) Západ vyprovokoval válku už v roce 2014, organizoval genocidu (…) Útok na ruský Krym by byl po Donbasu jistý, proto jsme zahájili speciální vojenskou operaci.“
Hlasy volající po eskalaci vojenských akcí v Rusku nadále rostou. Server Foreign Policy píše, že Putin doma čelí nové ultranacionalistické opozici složené především z ruských bloggerů a veteránů války na Donbase, kteří kritizují armádní a politické vedení za to, že podle nich nepostupuje dostatečně rázně a nekompromisně. Tito jestřábi volají po masové mobilizaci, bombardování civilní infrastruktury a dokonce Putina nabádají k použití jaderných zbraní v Kyjevě. Tito nacionalističtí opozičníci obviňují čelné ruské představitele, jako je ministr obrany Šojgu či tajemník bezpečnostní rady Medveděv, ze slabého, ba dokonce zrádcovského chování. Lze tedy předpokládat, že ruský prezident postupuje částečně i pod tlakem těchto sil.
Mnozí vojenští experti od jara upozorňovali na skutečnost, že Rusko původně na Ukrajinu nasadilo příliš malou armádu na to, aby bylo schopno sousední stát dobýt. V oblasti vojenské teorie totiž platí nepsané pravidlo, že poměr invazních k obranným silám musí činit alespoň 3:1, aby útok měl šanci uspět. Z podobné koncepce vychází i ruská vojenská doktrína, nicméně Kreml v únoru na Ukrajinu poslal sbor čítající kolem 200 tisíc příslušníků. Ten musí čelit přibližně stejně velké ukrajinské armádě doplněné o záložníky a domobranu.
Někteří experti se však domnívají, že mobilizace Rusko nezachrání. Mark Martin z oddělení válečných studií londýnské King’s College vysvětluje, že výcvik civilistů v kvalitní vojáky trvá několik měsíců. Rusko prý už nyní posílá na bojiště mladé muže s minimální vojenskou zkušeností, ze kterých se stává pouze „krmivo pro děla“. Mobilizace by tento proces ještě dál vyhrotila, přičemž by politické důsledky mohly otřást zemí a oslabit pozici Kremlu. V žádném státě totiž matky nerady vítají své syny vracející se z války v cínových rakvích.
Obdobně skepticky se vyjádřil i výsadkář Ivo Zelinka. „Současná ruská armáda není armáda mobilizačního typu a její schopnost mobilizace paradoxně od 24. února graduálně klesá,“ napsal na twitter.
Půjde o to udržet v uniformě ty, kteří už v ní jsou a možnost používat vojáky základní služby na frontě.
I přes veškeré potíže ruské válečné mašinérie však Putin své vojáky pochválil. „Naše jednotky, i vojáci Donbasu, pokračují krok za krokem, gramotně, očisťují od neonacistů města a vesnice, osvobozují lidi, které kyjevský režim změnil v rukojmí,“ řekl.
Na závěr ruská hlava státu krátce zařinčela jaderným arzenálem. „Chtěl bych připomenout, že Rusko má k dispozici modernější zbraně než NATO a použije všechny dostupné prostředky, teď neblafuji,“ varoval Putin a následně pohrozil Západu slovy: „Vítr může zavát i vaším směrem.“
Tato část projevu zřejmě zaskočila zdejšího komentátora Alexandra Mitrofanova. Ten okamžitě napsal na twitter: „Putin dvakrát oznámil, že (řečeno normálním jazykem) Rusko zastaví ty, kteří se snaží o ovládnutí světa, všemi prostředky, které má, včetně jaderných zbraní.“
Zdroj: Parlamentní listy
* prevzaté z cz24.news