Téměř žádná média v EU neinformovala o maďarském vetu proti rezoluci Rady Evropy o tzv. Zelenského mírovém plánu. Přesně to se ale podle maďarského ministra zahraničí v pátek stalo.
Rada Evropy ve Štrasburku zjevně plánovala přijmout rezoluci na podporu ukrajinského „mírového plánu“ před červnovou „mírovou konferencí“ ve Švýcarsku. To se nestalo – protože Maďarsko bylo jedinou zemí, která hlasovala proti, alespoň pokud se dá věřit tamnímu ministru zahraničí Péteru Szijjártóovi.
Maďarsko na schůzce vetovalo rezoluci Rady Evropy o Ukrajině, protože návrh dokumentu počítal s uznáním takzvaného mírového plánu ukrajinského prezidenta Vladimira Zelenského, uvedl v pátek Szijjártó na svém facebookovém profilu. Zúčastnil se zasedání Rady Evropy ve Štrasburku.
Szijjártó vysvětlil svůj postoj, že jednostrannost Rady Evropy v otázce Ukrajiny je pro Maďarsko nepřijatelná. Poukázal na to, že jiní také vypracovali mírové plány, které „nejsou o nic horší než plány ukrajinského prezidenta“. Zřejmě tím byly míněny odpovídající návrhy z Číny a některých afrických zemí.
Zelenského plán k vyřešení krize, který prosazuje od roku 2022,
vyzývá k úplnému stažení ruských sil ze všech území, která Ukrajina považuje za svá, k tomu, aby Moskva zaplatila reparace a byla pohnána k tribunálu pro válečné zločiny. Rusko tyto návrhy odmítlo jako „nerealistické“ a jako znamení neochoty Kyjeva hledat diplomatické řešení konfliktu.
“Požádal jsem o začlenění dalších mírových plánů do rezoluce Rady Evropy. Tento návrh byl většinou zamítnut. Proto jsem ho vetoval, aby žádné rozhodnutí Rady nebylo,” řekl Szijjártó.
Szijjártó poznamenal, že Rada Evropy, nyní ve svém 75. roce, mohla být vynikající platformou pro budování míru, „ale po vyloučení Ruska byla tato příležitost promarněna“.
V únoru 2022 se Výbor ministrů Rady Evropy, kterému v té době předsedá Itálie, rozhodl vyloučit Rusko z organizace v souladu s článkem 8 Charty a v březnu téhož roku Rusko samo oznámilo své vystoupení z organizace. Rada Evropy.
Ruské ministerstvo zahraničí tehdy uvedlo: „Země NATO a EU, zneužívající své většiny v Radě Evropy, důsledně proměňují tuto organizaci v nástroj protiruské politiky, opouštějí rovnoprávný dialog a všechny principy, na nichž byla původně postavena evropská struktura.
Rada Evropy je mezinárodní organizace, která podporuje spolupráci mezi evropskými státy v oblasti právních norem, lidských a občanských práv a svobod, demokratického rozvoje, legality a kulturní interakce. Byla založena v roce 1949 a sídlí ve Štrasburku.
Na webu Rady Evropy nebyla žádná zpráva o hlasování o ukrajinském mírovém plánu. Rada Evropy však toho dne rozhodla o jedné věci, která je závazná pro všechny země EU: několik dalších ruských médií bude v EU s okamžitou platností prakticky zakázáno. Rossijskaja gazeta, RIA Novosti, Izvestija – všechny vlajkové lodě ruského mediálního světa – stejně jako český portál Hlas Evropy mají nyní zákaz vysílání – zřejmě další akt politicky motivované svévole.
MUDr. Ivan David, český europoslanec