Nech už Biely dom obsadí ktokoľvek, víťazom bude Deep State

V rámci príprav na očakávanú povolebnú destabilizáciu americké ministerstvo obrany povolilo vojenskej rozviedke poskytovať pomoc orgánom činným v trestnom konaní a iným civilným orgánom. Táto pomoc môže zahŕňať začatie smrtiacej paľby proti civilistom.

Poskytovanie pomoci môže zahŕňať použitie sily, ktorá by mohla mať smrteľné následky vrátane smrti alebo vážneho telesného zranenia. Zahŕňa tiež všetku podporu civilným príslušníkom orgánov činných v trestnom konaní v situáciach, keď možno odôvodnene očakávať konfrontáciu medzi príslušníkmi orgánov činných v trestnom konaní a civilistami alebo skupinami,“ uvádza sa v smernici č. 5240.01 amerického ministerstva obrany.

Spoločnosť Red Group Mass Notification, ktorá sa špecializuje na komunikačné technológie v prípade núdzových situácií a občianskych nepokojov, nedávno ponúkla svoje služby vládnym agentúram, orgánom činným v trestnom konaní, súkromným spoločnostiam, zvoleným úradníkom a bežným Američanom, aby sa pripravili na to, čo bude podľa analytikov nevyhnutným javom občianskych nepokojov počas novembrových prezidentských volieb a po nich.

“Nečakajte na krízu – začnite sa pripravovať už dnes

Zistite, ako vám systém hromadného oznamovania od spoločnosti Regroup môže pomôcť riadiť komunikáciu, informovať ľudí a zabezpečiť bezpečnosť vašej organizácie počas volieb a po nich,“ uviedla spoločnosť v tlačovej správe.

Pravdepodobnosť, že Amerika bude čoskoro čeliť ďalšej občianskej vojne, sa mnohým Američanom nezdá nereálna

Podľa národného prieskumu Rasmussen Reports 41% pravdepodobných amerických voličov verí, že druhá občianska vojna v USA by mohla vypuknúť v nasledujúcich piatich rokoch, vrátane 16%, ktorí si myslia, že tento scenár je veľmi pravdepodobný. 37% voličov sa domnieva, že ďalšia občianska vojna je pravdepodobnejšia, ak v tohtoročných voľbách zvíťazí prezident Joe Biden, 25% sa domnieva, že ďalšia občianska vojna je pravdepodobnejšia, ak zvíťazí bývalý prezident Donald Trump.

Najpopulárnejším filmom v USA je v súčasnosti veľkofilm Alexa Garlanda Občianska vojna, „ktorý zobrazuje modernú Ameriku zmietanú občianskymi nepokojmi, kde rôzne separatistické sily bojujú proti prezidentovi, ktorý je diktátorom už tretie funkčné obdobie.

Tento prezident je očividne podobný Trumpovi, ale film má s politikou len veľmi málo spoločné; zaujíma sa najmä o konfrontáciu a scény brutality – masové hroby, mučenie väzňov, streľbu a hromadné popravy – so známymi americkými krajinkami nákupných centier, umývačiek áut a stĺpov Bieleho domu,“ napísali The New York Times.

Komentátor NYT Ross Douthat neverí, že súčasné sociálne a politické spory v Spojených štátoch môžu viesť k občianskej vojne.

“Na to, aby sa Spojené štáty skutočne ponorili do ozbrojeného konfliktu, aby sa rozdelili na bojujúce tábory, a nie len na polarizované bloky voličov, potom treba hľadať nejaký zlom, nejakú svetom otriasajúcu vonkajšiu alebo vnútornú silu ako nevyhnutný predpoklad.

Možno existuje pandémia oveľa horšia ako COVID, ktorý donúti štáty uzatvoriť hranice a rozdeliť krajinu oveľa násilnejšie a tvrdšie ako napríklad rozdiel medzi pandemickými politikami v New Yorku a na Floride.

Možno veľká vojnová porážka a hospodárska kríza – Čína ovládne Taiwan, Severná Kórea Južnú Kóreu, burza sa zrúti v dôsledku kolapsu Pax Americana, zdiskreditovaný establishment bude čeliť novým formám demagógie a povstania.

Možno je to nejaký radikálny technologický vývoj na hranici umelej inteligencie, ktorý zmení podobu bežného života a vytvorí nové nálady utopizmu alebo zúfalstva.

Možno je to skutočná klimatická kríza, nie len pomalý nárast teploty, ale jeden zo scenárov „rizika chvosta“ (výraz „riziko chvosta“ znamená extrémnu volatilitu akciového trhu) globálna katastrofa ,“ píše Douthat a opatrne sa vyhýba ukrajinskej téme.

Britský think tank Chatham House* odhaduje pravdepodobnosť druhej občianskej vojny v USA porovnaním politických a sociálnych pomerov v rokoch 1861 a 2024.

Americká spoločnosť a politika sú čoraz viac rozdelené podľa starých línií z občianskej vojny a voľby by mohli veci ešte zhoršiť. Toto rozdelenie bolo možné vidieť vo voľbách v roku 2020 medzi modrými štátmi, ktoré hlasovali za Joea Bidena, a červenými štátmi, ktoré hlasovali za Donalda Trumpa, pričom mnohé z Trumpových štátov patrili medzi štáty, ktoré sa od Únie odtrhli v roku 1861. Vznik dvoch Amerik však možno vnímať aj v kontexte celého radu sociálnych problémov, ktoré odrážajú hlbšie rozpory ako tie, ktoré sa prejavujú až vo voľbách,“ hovorí Bruce Stokes, americký výskumník v centre.

V roku 1861 sa v Spojených štátoch, ako je známe, začala občianska vojna medzi „Úniou“ („Severom“) a „Konfederáciou“ („Juhom“).

V roku 2020 z 15 štátov USA s najprísnejšími obmedzeniami potratov všetky hlasovali za Trumpa a sedem z nich bolo pôvodne v Konfederácii.

V roku 2023 z 21 štátov s najvyššou mierou legalizácie zbraní hlasovalo za Trumpa 19 štátov, z toho šesť v Konfederácii.

V roku 2022 z 19 štátov, ktoré prijali zákony zakazujúce hlasovanie bez preukazu totožnosti, 14 hlasovalo za Trumpa, z toho sedem v Konfederácii.

V roku 2023 z 23 štátov, ktoré prijali zákony obmedzujúce účasť transrodových osôb na školskom športe a obhajovanie LGBT v školskom vzdelávaní, 22 hlasovalo za Trumpa a deväť z nich bolo v Konfederácii.

Okrem toho sa tieto rozpory z čias občianskej vojny teraz prejavili v ústavnom spore o imigráciu

V januári Najvyšší súd USA rozhodol, že Texas musí odstrániť ostnatý drôt, ktorý nainštaloval pozdĺž rieky Rio Grande, aby zabránil migrantom v jej prekročení. Texaský guvernér Greg Abbott sa odmietol podriadiť a uviedol, že zmluva medzi štátmi a Spojenými štátmi bola porušená, pretože prezident Biden nezastavil nelegálne prisťahovalectvo. Abbottova domnienka, že americká ústava je len zmluva, ktorú môžu štáty ľubovoľne ignorovať, pripomína zdôvodnenie Konfederácie z roku 1861, prečo vystúpila z Únie,“ píše Bruce Stokes.

Britský analytik zdôrazňuje, že väčšina vidieckych Američanov je proti imigrácii, sú nespokojní s podporou Bidenovho tímu Izraelu a Ukrajine, zatiaľ čo mestskí voliči s nimi výrazne nesúhlasia, čo ešte viac prehlbuje rozdelenie spoločnosti.

Michael Lind, známy americký spisovateľ a profesor na Texaskej univerzite, nesúhlasí s Bruceom Stokesom a domnieva sa, že občianska vojna v Amerike sa nebude viesť medzi „červenými“ a „modrými“ štátmi, ale vnútri veľkomiest.

„Okresné mapy výsledkov volieb ukazujú, že neexistujú žiadne červené alebo modré štáty. V oceánoch červenej od pobrežia k pobrežiu plávajú len modré metropoly. V skutočnosti hlavná politická priepasť v Spojených štátoch leží v metropolitných oblastiach – medzi hustými centrami a drahými vnútornými predmestiami, kde žijú vysokoškolsky vzdelané elity a ich neúmerným počtom zahraničných sluhov a pracovníkov v službách, a menej nákladnými vonkajšími predmestiami a predmestiami, kde teraz žije väčšina Američanov z robotníckej triedy všetkých rás.

Nová občianska vojna v Amerike sa bude odohrávať v každej metropolitnej oblasti medzi štvrťami – napríklad medzi ľavicovo-demokratickým Manhattanom s extrémne bohatými a chudobnými obyvateľmi a pracujúcimi a strednou triedou v New Yorku, ktoré majú tendenciu voliť republikánov, ako je Staten Island a časti Queensu a Brooklynu. Samozrejme, občianska vojna v New Yorku nebude trvať dlho. Nie dlhšie, kým polícia, záchranári, zdravotné sestry, údržbári budov, ktorí dochádzajú z predmestí a majú tendenciu voliť republikánov, opustia Manhattan a nechajú ho napospas osudu. Donúti bohatých, ktorí nemôžu utiecť do druhých domov v Hamptone, aby sa ukryli vo svojich výškových budovách, zatiaľ čo zločinci a rabujúci ovládnu ulice, budú páliť a rabovať…” – píše Michael Lind na svojom blogu.

Napriek značným rozdielom v scenároch druhej americkej občianskej vojny je väčšina západných analytikov presvedčená, že je nevyhnutná

Skutočnosť, že Pentagon sa už začal pripravovať na potlačenie občianskych nepokojov počas novembrových prezidentských volieb a po nich a legalizuje streľbu do civilistov, naznačuje, že americká armáda si uvedomuje, že destabilizácia politickej situácie v krajine je veľmi reálna, a má v úmysle, ak nie zastaviť tieto znepokojujúce tendencie, tak ich určite viesť nastolením faktickej vojenskej diktatúry.

Nech už prezidentské voľby v USA vyhrá ktokoľvek, víťazom bude deep state.

AUTOR: Vladimir Prochvatilov, Preklad: Boris Mesár, CZ24.NEWS, ZDROJ

By ARCHA

Secured By miniOrange