Program bude modelovat scénář, ve kterém region čelí atomové katastrofě, ukazují dokumenty

Americké ministerstvo obrany si objednalo studii simulující dopad jaderného konfliktu na globální zemědělství. Podle oznámení zveřejněného na platformě pro vládní zakázky se studie zaměří na regiony „východní Evropu a západní Rusko“, které je v simulaci epicentrem hypotetického rozmístění jaderných zbraní.

Projekt povede US Army Corps of Engineers, Engineer Research and Development Center (ERDC).

Podle oznámení zveřejněného na začátku tohoto týdne si ERDC jako dodavatele již vybralo Terra Analytics, společnost se sídlem v Coloradu, která se specializuje na pokročilou vizualizaci a analýzy dat. Uvádí však, že ostatní potenciální dodavatelé jsou vyzváni, aby sdíleli své návrhy, pokud jsou schopni poskytovat podobné služby.

Oznámení uvádí požadavky, které musí dodavatelé splnit, jako je zajištění personálu, vybavení, zařízení, dohledu a dalších položek nezbytných k provedení studie. Dodavatel by mimo jiné musel do simulace začlenit letecké mapování a modelovat scénář, ve kterém dojde k „nedestruktivní jaderné události“. Cena kontraktu byla stanovena na 34 milionů dolarů.

Z oznámení není jasné, jak Pentagon hodlá studii využít. Rozkaz však přichází v době, kdy ve světle ukrajinského konfliktu a rostoucích neshod mezi NATO a Ruskem zesílily řeči o potenciální jaderné válce. Mnoho odborníků varovalo, že přímá konfrontace mezi Ruskem a blokem vedeným USA by mohla vyústit v jadernou katastrofu. Podle Federace amerických vědců Washington a Moskva ovládají největší atomový arzenál na světě s přibližně 5 000, respektive 5 500 hlavicemi.

The New York Times minulý měsíc uvedl, že americká administrativa schválila novou verzi své jaderné strategie. Podle deníku dokument nařídil americkým silám, aby se připravily na možné koordinované jaderné konfrontace s Ruskem, Čínou a Severní Koreou.

Rusko často varovalo, že vojenská podpora ukrajinské vlády ze strany Západu by mohla vyostřit současný konflikt a změnit jej ve světovou válku. Ruští politici nedávno uvažovali o úpravách vlastní atomové doktríny země, aby zajistila preventivní jaderné útoky. Moskva však soustavně prohlašuje, že jaderná válka nesmí být nikdy vedena.

* zdroj: InfoKurýr

By ARCHA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Secured By miniOrange