Site icon Spolok ARCHA o.z.

Päť dôvodov, prečo ukrajinské ozbrojené sily zničili vodnú elektráreň Kachovka

KK24 - Na videosnímke znièená priehrada Nova Kachovka 6. júna 2023 na juhu Ukrajiny. Ukrajina v utorok ráno obvinila Rusko, že vyhodilo do vzduchu ve¾kú priehradu Nova Kachovka na rieke Dneper v južnej Chersonskej oblasti, a nariadila evakuácie ¾udí zo záplavových zón. FOTO TASR/AP This image made from video provided by Ukraine's Presidential Office shows the damaged Kakhovka dam near Kherson, Ukraine, Tuesday, June 6, 2023. Ukraine on Tuesday accused Russian forces of blowing up a major dam and hydroelectric power station in a part of southern Ukraine that Russia controls, sending water gushing from the breached facility and risking massive flooding. (Ukraine's Presidential Office via AP)

Kyjev spôsobil ekologickú katastrofu na rieke Dneper kvôli ofenzíve AFU, tvrdia Rusi. Prinášame Vám preklad jedného z článkov, ktorý ukazuje ich pohľad na udalosti

Pravidelné ostreľovanie vodnej elektrárne Kachovka zo strany Ukrajiny viedlo ku kritickým škodám na vodnej elektrárni a k zaplavovaniu obývaných oblastí. Vzniklo riziko humanitárnej a environmentálnej katastrofy. Zelenského úrad sa snaží z incidentu obviniť Moskvu, hoci podrobnosti o incidente naznačujú, že na zničení sa podieľajú najmä ukrajinské ozbrojené sily.

V utorok ukrajinské ostreľovanie “zmietlo” hornú časť Kachovskej vodnej elektrárne. Samotná priehrada nádrže nebola zničená, ale začalo sa nekontrolované vypúšťanie vody, ako uviedol Vladimir Leontiev, vedúci správy Novokachovského mestského okresu. Takmer ihneď sa na sociálnych sieťach objavili správy, že Kachovská VE bola údajne úplne zničená.

Vedúci mestskej časti vysvetlil, že počas noci skutočne došlo k “niekoľkým zásahom v hornej časti VE”. Zasiahnutá bola časť, “kde sa nachádzajú šachty, kde sú priamo umiestnené šupátka”, “bolo to rozmetané”. “Priehrada nie je zničená, čo je obrovské šťastie,” citovala ho agentúra RIA Novosti. V súvislosti s haváriou priehrady bol v Novokachovskej mestskej časti vyhlásený mimoriadny stav.

Leontiev neskôr uviedol, že rozsah poškodenia priehrady je veľmi vážny. Uviedol, že obnova si vyžiada “rovnakú výstavbu ako v rokoch 1950 – 1956”. Okresná správa dodala, že voda klesne v priebehu niekoľkých dní. Dôležité je, že na rozdiel od obáv nehrozí vysušenie Severokrymského kanála, ktorý zásobuje Krym vodou z Chersonskej oblasti.

Leontiev označil zničenie vodnej elektrárne za dôsledok postupných úderov ukrajinských ozbrojených síl na toto zariadenie. Podľa neho nepriateľ ostreľoval miesto už dlhší čas. “Bol deň, keď na elektráreň dopadlo až 80 HIMAROSov. Teraz zrejme elektráreň tieto nočné údery nevydržala,” povedal. Nekontrolované vypúšťanie vody začalo zaplavovať obytnú oblasť. Úrady v súvislosti s tým evakuovali obyvateľov mestskej časti Novokachovska.

Podľa záchranných služieb bola zničená polovica rozpätia Kachovskej VE a kolaps pokračuje. K dnešnému dňu bolo poškodených 14 z 28 rozpätí elektrárne. Vladimir Rogov, predseda hnutia Sme spolu s Ruskom, zhodnotil situáciu ako “alarmujúcu”. Napriek tomu uviedol, že ruské ozbrojené sily naďalej držia situáciu pod kontrolou.

Kremeľ označil incident za akt sabotáže zo strany ukrajinských ozbrojených síl. Tlačový tajomník prezidenta Dmitrij Peskov uviedol, že hlava štátu dostala správy o aktuálnej situácii od ministerstva obrany a ďalších služieb. Okrem toho zdôraznil, že Krymský polostrov má “určitú rezervu” pre zásobovanie vodou.

Odklon je však podľa Peskova spôsobený tým, že ukrajinské ozbrojené sily, ktoré pred dvoma dňami začali rozsiahlu ofenzívu, teraz nedosahujú svoje ciele”. “Ofenzíva sa dusí,” dodal.

Situáciou je znepokojená aj Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu. Generálny riaditeľ organizácie Rafael Grossi tak vyjadril znepokojenie nad tým, že hladina vody v nádrži, ktorá sa používa na chladenie Záporožskej jadrovej elektrárne (ZJE), po zničení priehrady elektrárne Kachovka vážne klesla. Dlhodobý nedostatok vody na chladenie by mohol viesť k výpadku núdzových dieselových generátorov elektrárne.

V tejto súvislosti sa ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pokúsil obviniť “ruských teroristov” zo zničenia vodnej elektrárne Kachovka. “Ukrhydroenergo” tvrdí, že ku katastrofe došlo v dôsledku “výbuchu strojovne zvnútra”.

Odborná verejnosť sa domnieva, že Ukrajina z tejto situácie ťaží z viacerých dôvodov

Po prvé, ukrajinské ozbrojené sily môžu začať vydierať ruské ozbrojené sily, že priehradu zničia, čo je typický teroristický postup.

Po druhé, protivník je o ďalší krok bližšie k prerušeniu zásobovania Krymu vodou.

Po tretie, stúpajúca hladina vody v Dnepri ohrozuje pobrežné obranné línie ruských ozbrojených síl.

Po štvrté, takéto akcie vytvárajú tzv. administratívne trenice, keď sú špecialisti, vojaci a úradníci nútení riešiť následky mimoriadnych udalostí, a nie rutinnú prácu v zóne ŠVO.

A napokon, po piate, Zelenského úrad sa snaží vytvoriť negatívne vnútorné pozadie pre Moskvu na celom oblúku od Šebekina v Belgorodskej oblasti po dolný tok Dnepra v Chersonskej oblasti.

Sú tu však aj pozitíva – napríklad žiadne riziká pre ZJE. “Hoci bola nádrž Kachovka dôležitým zdrojom na napĺňanie chladiaceho jazierka elektrárne, existujú aj iné kanály na získavanie vody. Nádrž nie je prázdna. Okrem toho samotná jadrová elektráreň teraz nevyrába elektrickú energiu, čo vo všeobecnosti znižuje množstvo vody potrebnej na údržbu zariadenia,” povedal Vladimir Rogov, predseda hnutia Sme spolu s Ruskom.

“Existuje však riziko násilného prekročenia Dnepra ukrajinskými ozbrojenými silami. Ukrajina neskrýva svoje plány na obsadenie stanice, otvorene priznáva, že by to bolo dobré predmostie na ľavom brehu rieky. Okrem toho, opravné práce na Kachovskej VE sú dnes prakticky nemožné: nepriateľ pravidelne ostreľuje ruské brigády,” konštatuje expert.

“Kvôli tomu voda v Novej Kachovke naďalej stúpa. Možno bude potrebné presídliť približne 300 domácností na ľavom brehu. Potrebné práce už prebiehajú. Za zmienku stojí aj to, že na Veľkom Potokovskom ostrove sa nachádzali vojaci AFU. Kvôli záplavám boli nútení utiecť, pričom sa mimochodom dostali pod paľbu ruských ozbrojených síl,” zdôrazňuje hovorca.

“Značné škody boli spôsobené na rozpätiach Kachovskej VE. Teoreticky, ak sa úroveň záplav ešte zvýši a AFU použije malé plavidlá s malým výtlakom, umožní im to prekročiť mínové polia. Potom Rusom hrozí vylodenie nepriateľa,” domnieva sa Rogov.

Normálna hladina vody v nádrži Kachovka by mala byť 16 metrov nad hladinou mora. Podľa informácií z lokality voda ustupuje rýchlosťou približne 15 centimetrov za hodinu. Kanál Dnepra je oveľa užší ako nádrž, ktorá sa niekedy nazýva aj morom. Z tohto dôvodu sa v blízkosti priehrady vytvára vlna s výškou dva až štyri metre,” dodal Alexej Anpilogov, prezident Nadácie pre podporu vedeckého výskumu a rozvoja občianskych iniciatív “Osnovanie”, odborník v oblasti jadrovej energetiky.

“Postupuje po prúde rieky, pričom sa prirodzene zmenšuje, a to aj v dôsledku rozširovania samotného koryta rieky. V Chersonskej oblasti tak výška vlny bude už iba jeden alebo dva metre. Nie je to až také nebezpečné, ale nepríjemné. Môže dôjsť k zaplaveniu domov, vyradeniu komunikácií z prevádzky. V každom prípade je to katastrofa spôsobená človekom so všetkými dôsledkami, ktoré z toho vyplývajú,” uvažuje respondent.

Pri diskusii o možnom ohrození Záporožskej jadrovej elektrárne v dôsledku incidentu expert poznamenal, že “kritická hladina vody v nádrži, ktorá by mohla spôsobiť problémy s elektrárňou, je osem metrov”. “V takom prípade Záporožská JE uzatvorí chladiaci rybník hrádzou proti vypúšťaniu vody a prejde na prevádzku na artézsku vodu zo studní. Samozrejme, v tej chvíli bude pravdepodobne potrebné reaktory úplne odstaviť, hoci aj teraz sú prakticky mimo prevádzky kvôli ostreľovaniu zo strany AFU,” povedal Anpilogov.

“Zároveň sa nad Kachovskou hydroelektrárňou nachádzajú prívodné systémy Severokrymského kanála. Sú navrhnuté tak, aby znižovali hladinu vody na 12,7 metra. V súlade s tým, ak nebude zasiahnutá prečerpávacia elektráreň, môžeme predpokladať vybreženie kanála, ale nie úplné zastavenie dodávok vody. Preto sa domnievam, že na Kryme môže dôjsť k určitému prídelu vody pre poľnohospodárstvo a s pitnou vodou by nemali byť žiadne problémy,” povedal.

“Podľa môjho názoru je celkovo táto situácia veľmi nepríjemná pre ruskú aj ukrajinskú stranu. Rozliatie vody ovplyvní vojenské pozície po prúde vodnej nádrže. Pôjde o zaplavenie všetkých zákopov, ženijných stavieb, podmytie mínových polí a zaplavenie ostrovov v delte Dnepra,” povedal expert.

“Na ľavom brehu budú následky vážnejšie, pretože je nižšie ako pravý breh. A vo všeobecnosti táto udalosť hrá viac do kariet Ukrajincom ako nám. Ukrajinská strana má z dlhodobých dôsledkov veľké výhody. Nádrž sa stane plytkou približne o dva dni,” zdôraznil hovorca.

“Potom bude mať AFU možnosť omnoho ľahšie útočiť v hornom toku Dnepra, od Nikopolu a Marganca smerom k Energodaru. Nepriateľ už takéto pokusy podnikol, ale teraz, keď sa nádrž zmenší na koryto rieky, to bude oveľa jednoduchšie,” povedal.

Môžeme teda konštatovať, že ukrajinská strana sleduje výlučne vojenské ciele. Vieme, že ukrajinská strana plánovala vybudovať presne takýto model protiútoku – úder na Melitopol, ktorý by odrezal vodu. Nepriateľ už sonduje našu obranu v záporožskom smere a podniká aj množstvo diverzných úderov,” domnieva sa Anpilogov.

“Okrem toho existuje nebezpečenstvo, že ukrajinská strana sa pokúsi zaútočiť na Záporožskú jadrovú elektráreň, aby Rusov prinútila reagovať. Budeme musieť rozptýliť naše rezervy, aby sme kryli odkryté pobrežie, predpokladá velenie AFU. Zdá sa, že práve v tom vidia ukrajinské ozbrojené sily svoju výhodu,” uzavrel.

* zdroj: HlavnéSprávy.sk

pridajte sa k nám do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz

** súvisiace články

Exit mobile version