(Olivia Cook, Natural News) Palina sa po stáročia používa na prečistenie, liečenie a obnovenie rovnováhy v tele – či už podporou prirodzených tráviacich procesov, pomáhaním telu zbaviť sa toxínov alebo posilňovaním celkového zdravia.

Aj keď palina zďaleka nie je takou slávnou bylinkou ako napríklad čierna rasca alebo kadidlo, jej prínosy sú velebené už tisíce rokov. Táto bylina, známa pre svoju horkú chuť, si získala povesť prírodného detoxikátora.

Palina používaná v tradičných liečebných postupoch po celom svete je obzvlášť obľúbená pre svoju schopnosť podporovať trávenie a celkové holistické zdravie.

Starovekí liečitelia sa po stáročia obracali na palinu ako kľúčovú bylinku na sezónnu očistu a detoxikáciu. Najmä na jar – v čase obnovy a regenerácie – sa palina považovala za nevyhnutnú na očistenie tela po dlhej zime od ťažších jedál a pomalšieho životného štýlu.

Jej silná, horkastá chuť sa prejavuje aj na jej potencii, pretože horkosť stimuluje tráviaci systém a pomáha telu zbaviť sa nahromadeného odpadu a toxínov.

Palina pravá sa často konzumuje ako čaj alebo tonikum a je oceňovaná aj pre svoju schopnosť naštartovať trávenie, revitalizovať telo a vyčistiť systém – fyzicky aj duchovne.

Ak sa premiestnime do súčasnosti, tak myšlienka „detoxu“ sa stala bežnou súčasťou mnohých wellness procedúr. Aj keď moderné trendy detoxikácie môžu vyzerať inak, základná myšlienka zostáva rovnaká – používanie prírodných metód, ktoré pomôžu telu odstrániť toxíny a obnoviť rovnováhu.

Palina ako čistič tráviaceho traktu a odstraňovač parazitov

Palina pravá vďaka svojim horkým zlúčeninám ako thujón stimuluje produkciu žlče, ktorá pomáha pri trávení tukov a vyplavovaní toxínov zo žlčníka a pečene. Pomáha tak telu efektívnejšie spracovávať odpad.

Ide o bylinku, po ktorej radi siahajú tí, ktorí si chcú prečistiť svoj tráviaci systém. Látky absinthin a anabisinthin sú dve z jej silných horčín, o ktorých sa zistilo, že stimulujú funkciu trávenia a žlčníka.

Palina má tiež silné antiparazitické vlastnosti, ktoré sa počas storočí používali na boj proti parazitom a škodlivým votrelcom v črevách. Už dlho je oslavovaná ako mocná bylinka na udržanie zdravia čriev.

  • Historicky sa palina používala na elimináciu črevných parazitov – najmä hlíst a mrlí, ktoré môžu spôsobiť rozvrat v zdraví tráviaceho traktu.

Palina bola tiež často párovaná s inými bylinami, ako sú čierne orechy a klinčeky, aby sa ešte zosilnili účinky na odstránenie parazitov z čreva. Tieto tradičné prostriedky fungujú tak, že vytvoria prostredie, v ktorom sa parazitom nedarí, a pomáhajú telu prirodzene sa zbaviť týchto škodcov.

Vedecká podpora antiparazitických vlastností paliny je pôsobivá. Výskum, vrátane štúdie publikovanej v odbornom časopice Trends in Pharmacological Studies (Trendy vo farmaceutických štúdiách), ukázal, že liečba na báze paliny je účinná aj v boji proti parazitickým infekciám, ako sú malária a iné črevné parazity.

Je to z veľkej časti spôsobené aktívnymi zlúčeninami byliny, vrátane artemisinínu a thujonu, ktoré narúšajú cyklus parazitov a sťažujú im prežitie.

Palina je naďalej skúmaná pre svoj potenciál pri liečbe malárie a schistosomiázy (tiež známej ako bilharzia alebo slimačia horúčka). Schistosimóza je tropické ochorenie, pri ktorom parazitické ploché červy infikujú črevá alebo močové cesty.

Vo veľkej klinickej štúdii vedci zistili, že sesternice paliny pravej, Artemisia annua (známa aj ako palina ročná) a Artemisia afra (známa aj ako palina africká) poskytli účinnú liečbu schistosomiázy približne 800 pacientom, ktorí podstúpili 14-dňovú terapiu pitia čaju z paliny ročnej a africkej.

Autor: Olivia Cook, Zdroj: naturalnews.com, Spracoval: Badatel.net

By ARCHA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Secured By miniOrange