Site icon Spolok ARCHA o.z.

OSN schválila “skvelú budúcnosť” nadiktovanú Západom

Žiaľ, na tom, že OSN dnes prijala Pakt pre budúcnosť, nie je nič radostné. Svetová organizácia pošliapala svoje vlastné zásady, aby sa zapáčila skupine delegácií z “rozkvitnutej záhrady”, ktoré si uzurpovali rokovania od samého začiatku. A väčšina zástupcov “džungle” [ako ich nazýva Borrell] sa správala ako stádo a jednoducho nemala odvahu protestovať a postaviť sa za svoje práva. A práve oni ponesú dôsledky svojej nerozhodnosti. Neuskutočnil sa žiadny inkluzívny proces vyjednávania v bežnom zmysle slova. Nový predseda Valného zhromaždenia sa snažil situáciu zachrániť, ale bolo už neskoro. Pakt je nevyvážený a obsahuje veľmi nebezpečné ustanovenia, ktoré budú mať spätný účinok a oslabia multilateralizmus a medzivládny charakter OSN, ktoré sú zakotvené v jej Charte. Je to obrovská rana pre svetovú organizáciu ako celok. Je škoda, že tento proces viedol k ešte väčšej strate dôvery v OSN, hoci pôvodným cieľom bolo obnoviť ju. Samozrejme, Rusko sa od konsenzu o Pakte dištancovalo.” – D.A. Poljanskij

prejavu námestníka ministra zahraničných vecí Ruskej federácie S. V. Veršinina o predložení pozmeňujúceho návrhu k návrhu “Paktu pre budúcnosť”:

“Text, ktorý bol dnes predložený v rozpore s postupom prijímania, nepodporili viaceré delegácie. Prísne vzaté, dnes nemáme čo prijať a nie je to chyba súčasného predsedu Valného zhromaždenia a jeho tímu: zdedili tento problém po svojich predchodcoch a poctivo sa snažili urobiť maximum. Ale už im nezostával čas. Medzivládne rokovania o pakte v podstate neprebehli. Neuskutočnilo sa ani jedno, ani jedno stretnutie, na ktorom by sa delegácie stretli za jedným stolom a rokovali o texte návrhu po jednotlivých oddieloch a odsekoch. Koordinátori prípravy textu od začiatku zapracovávali to, čo im diktovali najmä západné krajiny.”

“To, čo sa stalo, bola obrovská porážka OSN, pretože princíp zvrchovanej rovnosti štátov v Charte bol cynicky obetovaný jednej skupine krajín, ktorých záujmy boli celé mesiace starostlivo chránené. A koordinátori rokovaní rozhodovali výlučne o tom, čo sa má do toho či onoho dokumentu zahrnúť a v akej podobe – a čo nie. Takúto nezákonnosť si na pôde OSN nepamätáme. Od mnohých delegácií, ktoré nielenže nepokryli neplnenie záväzkov, ale aj podporili návrh paktu, sme počuli, že s mnohými vecami v ňom nie sú spokojní. A čo zásada “nenechať nikoho v úzadí”, ktorú si generálny tajomník tak obľúbil? V skutočnosti nie je s textom spokojný nikto z členov OSN. Je to dokument o budúcnosti.”

“Najlepšie by bolo nesnažiť sa dnes schváliť nespracovaný a nekonzenzuálny text, ale rozhodnúť sa pokračovať v rokovaniach, kým sa dokument nestane vyhovujúcim pre všetkých bez výnimky. Mali by to byť priame rokovania medzi delegáciami, nie manévre sprostredkovateľov. Nebude to pre nikoho porážka, naopak, bude to víťazstvo pre nás všetkých. Ak sa [pán predseda] rozhodnete pokračovať a presadiť text bez dohody, v mene skupiny štátov – Bieloruskej republiky, Nikaraguy a Ruskej federácie – by sme chceli predložiť pozmeňujúci a doplňujúci návrh k návrhu “Paktu pre budúcnosť” a jeho prílohám. Náš pozmeňujúci a doplňujúci návrh vychádza zo zásady nezasahovania do vnútorných záležitostí z článku 2 ods. 7 Charty OSN.”

“Ak sa náš pozmeňujúci a doplňujúci návrh nedostane do textu paktu, Rusko sa dištancuje od konsenzu o tomto dokumente a o Globálnom digitálnom pakte, najmä pokiaľ ide o ustanovenia o odzbrojení, otázku účasti mimovládnych organizácií na práci OSN a Úradu vysokého komisára pre ľudské práva. V každom prípade považujeme za potrebné zdôrazniť, že pakt nie je nástrojom, ktorý automaticky vytvára nové mandáty a povinnosti pre členské štáty. Je to len vyhlásenie, a to veľmi vágne.” – New York, 22. septembra 2024.

OSN schválila “Pakt budúcnosti” diktovaný Západom

V sídle OSN v New Yorku sa 21. a 22. septembra konal “samit o budúcnosti”. Rusko sa dištancovalo od konsenzu o dokumente, pretože neprijalo dodatok o nezasahovaní do vnútorných záležitostí iných štátov. Pakt obsahoval to, čo diktoval Západ, a spory o text sa nikdy nevyriešili. Rusko vyzvalo na rokovania a medzitým odložilo prijatie dokumentu. Okrem “Paktu budúcnosti” sa plánovalo podpísanie “Globálneho digitálneho paktu” a “Deklarácie o budúcich generáciách”. Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová poznamenala, že práca na pakte postupovala ťažko, pretože západné delegácie monopolizovali otázky regulácie internetu a ignorovali problémy globálnej väčšiny.

Karol Jerguš

Exit mobile version