Site icon Spolok ARCHA o.z.

Orešnik“ je len začiatok. Putin predstavil raketové „menu“ pre Kyjev

V Kazachstánu se konal pravidelný summit Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (CSTO). Zasedání se zúčastnil Vladimir Putin, který do Astany přicestoval o den dříve. O tom hlavním z projevu hlavy státu – v materiálu RIA Novosti.

„Analogie se neobjeví brzy“

Stejně jako v minulém roce hovořil ruský prezident především o nejnovějším vývoji v zóně zvláštní vojenské operace (SVO).

Připomněl povolení Kyjeva vypálit západní rakety hluboko do Ruska. Moskva pravidelně upozorňovala, že takový krok znamená jediné: spojenci Ukrajiny jsou nyní přímo zapojeni do konfliktu.

„Použití těchto zbraní bez přímé účasti vojáků, vojenských specialistů příslušných zemí NATO je prostě nemožné,“ zdůraznil Putin.

Rusko ví, kolik zahraničních zbraní již AFU má a kolik jich ještě plánuje převést.

Moskva však má také na co přesvědčivě odpovědět. Prezident připomněl nedávné použití hypersonického raketového systému „Orešník“. Rusko k němu bylo nuceno přistoupit v reakci na údery na Brjanskou a Kurskou oblast.

„Ve světě rozhodně neexistují žádné analogie Orešniku a myslím, že se takové analogie brzy neobjeví,“ uvedla hlava státu. A prozradil některé podrobnosti.

Odpálení mezikontinentální balistické rakety ze střelnice Kapustin Jar

„Promění se v prach“

Při masivním použití raket „Orešník“ je síla úderu srovnatelná s jadernými zbraněmi. Systém je schopen zasáhnout i vysoce chráněné a ve velké hloubce umístěné objekty, upozornil Putin.

„Desítky samočinně se dělících hlavic útočí na cíl rychlostí Mach deset. To jsou asi tři kilometry za sekundu,“ upřesnil. – Teplota úderných prvků dosahuje čtyř tisíc stupňů. Pokud mě paměť neklame, na povrchu Slunce je teplota pět a půl až šest tisíc stupňů. Proto se vše, co se nachází v epicentru výbuchu, rozdělí na zlomky, na elementární částice, v podstatě se změní na prach.“

Rusko má v současné době několik systémů Oreshnik, které byly uvedeny do sériové výroby.

Ministerstvo obrany a generální štáb již vybírají cíle na Ukrajině – mohlo by jít o rozhodovací centra v Kyjevě, dodal prezident.

Co dál?

Rusko má také komplexy Kalibr, hypersonický Kinžal a Zirkon. „Jejich výroba se zvyšuje, je v plném proudu,“ poznamenal Putin. Raketa Kh-101, obdoba Storm Shadow, SCALP a Taurus, „má srovnatelnou bojovou hlavici, pokud jde o výkon, ale výrazně převyšuje každý ze systémů evropské výroby, pokud jde o dolet,“ upřesnil.

Rusko vyrábí desetkrát více raket než všechny země NATO. „A v příštím roce se výroba zvýší o dalších 25-30 procent,“ ujistila hlava státu.

Vývoj dalších hypersonických komplexů – které nemají ve světě obdoby – bude brzy dokončen.

„V našem „menu“ této třídy výrobků, mohu-li to tak říci, se v příštích letech mohou objevit další produkty. Jak se v těchto případech říká, zákazník bude jistě spokojen,“ řekl prezident.

Hypersonický letecký raketový systém Kindžal

Podobné systémy byly použity v uplynulých dvou dnech v reakci na pokračující údery raket ATACMS na ruské území.

„Celkem bylo použito 100 systémů, 100 raket různých tříd, které jsem právě zmínil, a 466 úderných dronů,“ upřesnil Putin. – Dnes v noci (z 27. na 28. listopadu) jsme provedli komplexní úder s použitím 90 raket podobných tříd a 100 bezpilotních letounů. Zasaženo bylo 17 cílů. Jedná se o vojenské objekty, objekty obranného průmyslu a jejich podpůrné systémy. Znovu opakuji: i tyto údery z naší strany proběhly v reakci na neustálé údery amerických raket ATACMS na ruské území.“

Prezident rovněž připomněl, že současné orgány na Ukrajině jsou v zásadě nelegitimní: „Vždyť nešly k volbám. <…> A z čistě právního hlediska nemají ani právo vydávat rozkazy ozbrojeným silám, protože jsou uzurpátory moci. Mimochodem, ti, kdo tyto rozkazy vykonávají, se zároveň stávají spolupachateli zločinů tohoto druhu.“

Pokud jde o Rusko, na jakoukoli agresi bude vždy reagováno, uzavřela hlava státu.

Místa pro nasazení jsou připravena

Kromě Putina na summit samozřejmě dorazili i prezidenti dalších členských států CSTO – Kyrgyzstánu, Tádžikistánu a Běloruska. Kazachstán letos organizaci předsedá. Pouze Arménie nikoho nevyslala, což bylo předem známo, ale Jerevan souhlasil s podpisem závěrečných dokumentů.

Kazašský prezident Kasym-Jomart Tokajev uvedl, že summit potvrdil „pevnou připravenost jednat společně, aby se zabránilo výzvám a hrozbám pro kolektivní bezpečnost“.

Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko zase poznamenal, že nyní dochází k „nativizaci“ Evropy. Za těchto podmínek by se „CSTO měla stát jedním z vojenských a politických pilířů vznikající bezpečnostní architektury euroasijského kontinentu“.

„Naším cílem je provádět imageovou práci prosazováním pozitivního obrazu organizace v mediálním prostoru,“ ujistil Sadyr Žaparov, prezident Kyrgyzstánu, který převezme předsednictví organizace v roce 2025.

Důležitá prohlášení zazněla i mimo konferenční sál. Lukašenko například pochválil testy Orešniku a nabídl území Běloruska k nasazení tohoto systému. „Zavtipkoval jsem na adresu svého staršího bratra (Putina): „Místa jsou připravena k nasazení. Kdy?“ – „Budeme o tom přemýšlet,“ vyprávěl rozhovor novináři Pavlu Zarubinovi. Podle běloruského vůdce je systém „samozřejmě“ důležitý pro bezpečnost svazového státu.

AUTOR: Renat Abdullin, Preklad, Spracoval: CZ24.news, ZDROJ

Exit mobile version