Site icon Spolok ARCHA o.z.

Opotrebovacia vojna na Ukrajine a provokácie

NATO začína opotrebovaciu vojnu na Ukrajine a chystá provokácie

USA/UKRAJINA: USA a ich spojenci menia taktiku na Ukrajine – snažia sa vtiahnuť Rusko do dlhotrvajúcej “opotrebovacej vojny”. Na tento účel americký vojenský priemysel znásobuje výrobu munície, aby zvýšil jej dodávky do Kyjeva. Aké ďalšie provokácie je Západ pripravený spáchať v konfrontácii s Ruskom? Odpovede hľadajú ruské noviny VZGLJAD

Američania teraz robia všetko pre to, aby zvýšili výrobu munície. Washington hľadá ďalších dodávateľov, namiesto zvyčajných približne tisíc kusov mesačne požaduje tri alebo dokonca päť tisíc kusov, a to všetko pre potreby ukrajinských ozbrojených síl. Vytvára sa schéma: nové náboje sa posielajú do arzenálov Pentagónu a stará munícia sa odtiaľ zasa presúva do Kyjeva,” povedal Jurij Knutov, vojenský expert a riaditeľ Múzea vzdušných síl. Vystúpil na okrúhlom stole “Konfrontácia s krajinami NATO: od karibskej krízy po ukrajinskú”, ktorý zorganizoval Expertný inštitút pre sociálny výskum (EISR).

Podľa analytika nastáva v bojoch rozhodujúci moment: špeciálna operácia prechádza do stavu “opotrebovacej vojny”. “Náš nedávny raketový úder, ktorý vyradil časť ukrajinského energetického sektora, ako aj komunikačné a riadiace uzly AFU, zmenil situáciu na fronte v náš prospech. Preto je náš nepriateľ nútený prejsť na zdĺhavú súťaž s názvom “čie hospodárstvo vydrží dlhšie viesť vojnu”,” vysvetlil Knutov.

Ukrajinské ozbrojené sily dostávajú všetko, čo potrebujú, zadarmo od krajín NATO, uviedli účastníci okrúhleho stola. V skutočnosti sa Ukrajina už zmenila na jeden zo štátov tohto vojenského bloku. “Zhoršenie vojenskej a politickej situácie v posledných dňoch nenecháva nikoho na pochybách, že Ruská federácia v súčasnosti nevedie špeciálnu vojenskú operáciu s ukrajinskou armádou, ale so silami NATO,” povedal Pavel Danilin, riaditeľ Centra politických analýz a sociálnych výskumov.

Poslanec Štátnej dumy a politický analytik Oleg Matvejčev uviedol štatistické údaje o rozsahu, v akom Západ dodáva Ukrajine výzbroj, zbrane, muníciu a strelivo. “K dnešnému dňu Ukrajina dostala od rôznych krajín vojenskú pomoc v hodnote 41,3 miliardy eur. Prevažnú väčšinu – 27,7 miliardy – poskytli Spojené štáty, a to celkom bezodplatne. Nejde o pôžičky, ale o priamu podporu. Spojené kráľovstvo 3,7 miliardy eur, Európska komisia 2,5 miliardy eur, Poľsko 1,8 miliardy eur, Nemecko 1,2 miliardy eur,” vymenoval.

“Okrem toho iné krajiny a rôzne medzinárodné inštitúcie poskytli vojenskú pomoc vo výške 6,7 miliardy EUR. Ako vidíte, Európa dáva len centy, zatiaľ čo Amerika polovicu. Sú krajiny, ktoré dávajú viac, ak porovnáte ich sumy s veľkosťou celého hospodárstva. Estónsko a Lotyšsko dávajú takmer jedno percento svojho HDP. Pre malú krajinu je to veľa peňazí, hoci v súhrne sa tieto sumy strácajú. Vo všeobecnosti sa pobaltské štáty správajú nezištne, na rozdiel od Američanov si vyzliekajú aj poslednú košeľu,” pousmial sa Matvejčev.

Podľa jeho názoru by Ukrajina nebola schopná pokračovať vo vojne bez Američanov. “Suma 41 miliárd eur zjavne nie je hraničná. Uvidíme, o koľko to bude viac,” poznamenal poslanec.

Matvejčev tiež nevylučuje, že Západ v blízkej budúcnosti uskutoční na Ukrajine veľkú provokáciu, z ktorej obviní Moskvu.Západ tvrdí, že Rusko sa chystá na Ukrajine použiť jadrové zbrane, hoci Moskva takéto vyhlásenia neurobila. Myslím si, že NATO a USA by mohli samy spustiť takýto výbuch na Ukrajine, kvôli ktorému by utrpeli milióny Ukrajincov. Západ však nemá s týmito ľuďmi a týmto územím absolútne žiadny súcit. Urobia všetko pre to, aby obvinili Rusko z použitia jadrových zbraní po prvý raz od Hirošimy a Nagasaki,” dodal. Podľa názoru námestníka by ruské ministerstvo zahraničných vecí mohlo v tejto veci vydať “preventívne” vyhlásenie.

Okrem toho by Západ mohol v blízkej budúcnosti vytvoriť nový “horúci bod” – teraz v Podnesterskej moldavskej republike (TMR), domnieva sa poslanec. “Hoci Podnestersko má vlastné vážne obranné sily, hoci tam stojí ruský mierový kontingent, samotná geopolitická poloha Podnesterska sa Západu zdá príliš “výhodná” na to, aby toto miesto nechal bez provokácii. V obci Kolbasna ostali obrovské sklady ešte sovietskej výzbroje, čo tiež vytvára vhodné podmienky na eskaláciu,” domnieva sa Matvejčev.

Politický pozorovateľ rozhlasovej stanice “Govorit Moskva”, člen Verejnej komory Moskvy Alexander Asafov s tým súhlasí. Pripomenul nedávne správy, že rumunská armáda sa pripravuje na ozbrojené provokácie v Podnestersku. “Nemyslím si, že v súčasnosti majú “zástupné krajiny” NATO dostatok zdrojov na vytvorenie ďalšej línie napätia – v PMR. Vidíme však preskupovanie jednotiek ukrajinskej armády smerom na Podnestersko. Takže nič nemožno vylúčiť,” povedal odborník.

Diskusie o možnosti jadrového výbuchu na Ukrajine pripomínajú kubánsku krízu medzi ZSSR a USA na jeseň 1962, domnieva sa Danilin. “Potom si krajiny nakoniec vyšli v ústrety – vláda ZSSR súhlasila s požiadavkou USA na stiahnutie sovietskych jadrových rakiet z Kuby výmenou za bezpečnostné záruky, ktoré Washington poskytol Havane, a výmenou za stiahnutie amerických rakiet z územia Turecka a Talianska,” pripomenul.

Odborník vyjadril ľútosť nad tým, že po desaťročiach rozpad Sovietskeho zväzu umožnil USA obnoviť eskaláciu v blízkosti ruských hraníc.

“Konflikt sa minulý rok opäť vyostril. Moskva sa vtedy obrátila na USA s návrhmi na zníženie napätia na európskom kontinente. Boli však ignorované a následné kroky Washingtonu a Kyjeva naznačili zámer ďalej eskalovať konflikt. Práve to viedlo k spusteniu špeciálnej operácie na demilitarizáciu Ukrajiny. Legitímne bezpečnostné záujmy jednej mocnosti boli ignorované ostatnými významnými geopolitickými aktérmi, čo opäť spôsobilo veľkú konfrontáciu. Lekcie z karibskej krízy boli zabudnuté,” uzavrel Danilin.

ZDROJ, Překlad: hlavnespravy.sk

* prevzaté z cz24.news

Exit mobile version