(Sean Adl-Tabatabai, The People’s Voice) Takmer všetci pacienti s ochorením Covid-19, ktorí zomreli v nemocnici počas ranej fázy pandémie, boli zabití v priamom dôsledku napojenia na pľúcny ventilátor. K tomuto záveru dospela znepokojujúca oficiálna správa.

Nová analýza naznačuje, že u väčšiny pacientov, ktorí boli prinútení nemocničnými lekármi k napojeniu na ventilátor, sa vyvinul sekundárny bakteriálny zápal pľúc. Tento zápal pľúc bol zodpovedný za vyššiu úmrtnosť ako samotná infekcia Covid-19.

Takže, aj keď covid priviedol týchto pacientov do nemocnice, v skutočnosti to bola sekundárna bakteriálna infekcia spôsobená použitím pľúcnym ventilátorom, ktorá spôsobila ich smrť.

„Naša štúdia zdôrazňuje dôležitosť prevencie, vyhľadávania a agresívnej liečby sekundárnej bakteriálnej pneumónie u kriticky chorých pacientov s ťažkým zápalom pľúc, vrátane pacientov s Covid-19,“ hovorí Benjamin Singer, pneumológ z Northwestern University v Illinois.

Stránka Sciencealert.com uvádza:

Tím vedcov sa pozrel na záznamy o 585 ľuďoch prijatých na jednotku intenzívnej starostlivosti (JIS) v nemocnici Northwestern Memorial Hospital, v štáte Illinois. Všetci mali ťažký zápal pľúc a zlyhávanie dýchania a 190 malo Covid-19.

Pomocou využitia strojového učenia na spracovanie údajov výskumníci zoskupili pacientov na základe ich stavu a množstva času, ktorý strávili na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Ich zistenia vyvrátili myšlienku, že cytokínová búrka v vyvolaná ochorením Covid-19 (čo je ohromujúca zápalová reakcia spôsobujúca zlyhanie orgánov) bola zodpovedná za významný počet úmrtí. U sledovaných pacientov sa nepreukázalo ani multiorgánové zlyhanie.

Namiesto toho bola u pacientov s Covid-19 väčšia pravdepodobnosť vzniku pneumónie spojenej s ventilátorom a dlhší priebeh ochorenia. Prípady, keď pneumónia vyvolaná ventilátorom nereagovala na liečbu, boli významné z hľadiska celkovej miery úmrtnosti v štúdii.

Tí, ktorí sa vyliečili zo sekundárnej pneumónie, pravdepodobne prežili, zatiaľ čo tí, ktorých zápal pľúc neustúpil, s väčšou pravdepodobnosťou zomreli,“ hovorí Singer.

„Naše údaje naznačujú, že úmrtnosť súvisiaca so samotným vírusom je relatívne nízka, ale iné veci, ktoré sa dejú počas pobytu na JIS-ke, ako napríklad sekundárna bakteriálna pneumónia, to viac než kompenzujú.“

Tieto výsledky naznačujú, že výsledky na JIS-kách by mohli byť lepšie, ak by existovali kvalitnejšie stratégie na diagnostiku a liečbu sekundárnych bakteriálnych infekcii z ventilátorov – niečo, čo podľa výskumníkov treba v budúcnosti riešiť.

Je potrebné mať tiež na pamäti, že ak si liečba komplikácií Covid-19 u pacienta vyžada napojenie na ventilátor a ten spôsobí sekundárnu infekciu, neznamená to, že infekcia Covid-19 je menej nebezpečná, ani to neznižuje počet úmrtí na Covid-19.

Ako píšu autori vo svojej práci:

„Relatívna dlhá dĺžka pobytu pacientov s Covid-19 je primárne spôsobená dlhotrvajúcim respiračným zlyhaním, ktoré ich vystavuje vyššiemu riziku sekundárnej bakteriálnej infekcie.“

Zistenia však zdôrazňujú potrebu ďalšej štúdie a opatrnosti pri vytváraní záverov o príčine smrti v prípadoch Covid-19. Podrobná molekulárna analýza z tej istej štúdie by mala odhaliť viac o tom, čo je najviac zodpovedné za to, kedy sa pacient zotaví zo sekundárneho bakteriálneho zápalu pľúc a kedy nie.

Záver

Ide o ďalší príklad toho, ako dokáže umelá inteligencia pomocou strojového učenia spracovať obrovské množstvo údajov a rozpoznať vzory, ktoré my bežní ľudia nedokážeme – či už ide o analýzu bielkovín alebo pokrok v matematike.

„Aplikáciu strojového učenia a umelej inteligencie na klinické údaje možno použiť na vývoj lepších spôsobov liečby chorôb, ako je Covid-19 a na pomoc lekárom na jednotke intenzívnej starostlivosti pri liečbe týchto pacientov,“ hovorí Catherine Gaoová, pneumologička v Northwestern Hospital.

Autor: Sean Adl-Tabatabai, Zdroj: thepeoplesvoice.tv, Spracoval: Badatel.net

pridajte sa k nám do nášho kanála na TELEGRAMe: https://t.me/spolokarchaoz

By ARCHA

Secured By miniOrange