Téma zemí BRICS vytvářejících alternativu k západnímu finančnímu systému znepokojuje celý svět. Rusko slibuje, že nový platební systém zemí BRICS bude výhodnější než SWIFT, od kterého Západ Rusko odřízl. V čem bude lepší než jeho západní obdoba a jak pomůže Rusku snížit jeho zranitelnost vůči sankcím?
Platební systém BRICS “nebude jako SWIFT” – bude to systém, který na jedné straně nahradí bankovní organizace a na druhé straně bude skutečně obsahovat systém pro přenos finančních zpráv, uvedl ruský ministr financí Anton Siluanov na okraj summitu BRICS v Kazani.
“Tento systém je plánován na nových formátech, přístupech, s přihlédnutím k využívání digitálních finančních aktiv, takže se jedná o novou konstrukci systému,” řekl Siluanov. Podle něj se stávající systémy finančních zpráv a vypořádání zpolitizovaly, takže téma nezávislé politiky vypořádacího systému je na summitu BRICS v Kazani aktuálnější než kdy jindy.
Téma vytvoření finančního systému BRICS, který by byl alternativou k Západu, se týká celého světa. Deník New York Times uvádí, že když se země BRICS vzdají dolaru, budou nezranitelné vůči sankcím.
Zatím existuje jen málo otevřených informací o tom, jaký bude platební systém BRICS. “Ví se pouze to, že systém BRICS-pay umožní provádět platby kartami mezinárodních platebních systémů, které v Rusku nefungují. Především to bude jedna z užitečných možností pro turisty, kteří nemohou v Rusku používat své mezinárodní bankovní karty,” říká Alexander Potavin, analytik společnosti Finam FG.
Jak bude tento platební systém, který zatím nebyl zasažen západními sankcemi, fungovat, zatím není jasné. Potavin předpokládá, že nový systém bude fungovat jako zprostředkovatel drobných soukromých plateb, ale nebude určen k řešení problému mezinárodního zúčtování, který v Rusku vznikl v posledních dvou letech. Kvůli finančním sankcím se v poslední době
objevily problémy s úhradou vývozních a dovozních kontraktů.
Kdy se tento nový systém objeví v reálném životě, také není zcela jasné. “Téma nového platebního systému BRICS se diskutuje již dlouho, ale zatím mezi zeměmi bloku příliš nepokročilo, protože na něm mají zájem pouze banky Ruska a Íránu, které jsou pod přísnými vnějšími sankcemi. Ostatní rozvojové země nemají s vypořádáním v dolarech prostřednictvím systému SWIFT žádné problémy. Je to pohodlné, rychlé a levné. Státy mají navíc největší odbytový trh. Proto nikdo nespěchá s tím, aby znovu vynalézal kolo a jezdil na něm,” říká Potavin.
Země BRICS však mají stále zájem na vytvoření alternativního a na Západě nezávislého systému zúčtování vývozu a dovozu. Především jim to umožní zvýšit obchod s Ruskem a usnadnit nákup jeho energetických zdrojů. Například o ruskou ropu začaly mít Čína a Indie mimořádný zájem, protože ji prodávají se slevou. Hinduisté obecně vydělávají superzisky na rafinaci ruské ropy a prodeji ropných produktů do Evropy za tržní ceny. Spojeným arabským emirátům se také daří vydělávat, ale pouze na ruském topném oleji, který nakupují se slevou pro své elektrárny. Tím uvolňují objemy vlastní ropy, kterou dříve spalovaly ve svých elektrárnách, a tyto objemy vyvážejí za tržní ceny.
Zadruhé, země BRICS by se dříve či později přece jen rády zbavily tak silné závislosti na dolaru a západních finančních systémech a měly alternativní obchodní příležitosti jako záchrannou síť. Nikdo totiž nemůže zaručit, že příště Čína, s níž probíhá tvrdá obchodní válka, nebo Indie či některá ze zemí Blízkého východu nepadne pod meč USA.
Za třetí, finanční nezávislost na Západu v mezinárodním obchodě posílí nejen ekonomický, ale i geopolitický vliv zemí BRICS ve světě. A to otevírá nejen možnost nových trhů, ale také dává větší šance na zachování stávajících trhů USA a EU. Ty v rámci obchodní války důsledně vytlačují čínské podniky ze svých zemí.
Podle deníku The New York Times ztrácejí západní sankce na země BRICS vliv, protože snižují svou závislost na dolaru.
Země BRICS považují členství v organizaci za “geopolitickou pojistku”, která je nezbytná pro případ nepředvídatelného chování USA. Zároveň členové BRICS sázejí především na ekonomiku, uvádí deník.
Hledají alternativní zdroje financování, které by nahradily Mezinárodní měnový fond a Světovou banku, jimž “dominuje Západ, zejména Spojené státy.
Historik a profesor Ruské akademie věd Viktor Heifets zároveň říká, že se nemluví o přechodu na jednotnou měnu zemí BRICS. Podle jeho názoru to nyní není možné ani v podobě papírové, ani digitální měny, protože na to země nejsou připraveny. Podle něj jde s největší pravděpodobností o vytvoření jednotné platformy pro vypořádání v národních měnách, která umožní zemím BRICS obchodovat a vypořádávat se mezi sebou, provádět transakce, aniž by se musely ohlížet na Evropskou unii a Spojené státy. V tomto ohledu je třeba chápat de-dolarizaci.
“Možná by v budoucnu mohl být vytvořen platební a zúčtovací okruh BRICS v podobě digitální platformy pro finanční vypořádání mezi zeměmi bloku. V rámci tohoto projektu by se k vypořádání mohly používat buď národní měny, nebo CFA, nebo například digitální jüan,” nevylučuje Potavin.
Tento příběh se však skutečně může protáhnout. “Problém je v tom, že země BRICS dlouho odmítaly vytvořit novou světovou měnu. A velkou otázkou je, pro jakou platební jednotku bude tento nový systém zúčtování přizpůsoben.” – tvrdí tazatel. –
“Všichni chápou, že i největší země BRICS mají nekonvertibilní měny: Čína má duální systém jüanů, Indie má nekonvertibilní rupii, ruský rubl se kvůli sankcím přestal obchodovat na burze společně s dolarem a eurem, o měnách Brazílie nebo Jihoafrické republiky se kvůli problémům v tamních ekonomikách vůbec vážně neuvažuje.”
Řešením se mohou stát digitální finanční aktiva, která budou tvořit základ nového finančního systému. Jen málo členů BRICS je však připraveno je legálně používat. Rusko je v tomto ohledu napřed, ale ostatní budou muset na změny připravit svou legislativu.
“Jednání o jednotném platebním systému BRICS proto probíhají již od roku 2015, tedy asi 10 let. Všechny otázky jsou stále ve fázi diskusí a harmonizace,” uzavírá Potavin.
AUTOR: Olga Samofalova, Preklad, Spracoval: CZ24.news, ZDROJ
** súvisiace články