Site icon Spolok ARCHA o.z.

Odomknite silu klíčkov a užite si zdravotné prínosy pestovania vlastných potravín

(Natural News) Naučte sa, ako pestovať jedlo doma, aby ste mohli byť viac sebestační. Ak sa vám založenie domácej záhrady zdá odstrašujúce alebo ste príliš zaneprázdnení na pestovanie plodín, tak si dožičte aspoň zdravotné prínosy, ktoré ponúkajú klíčky.

Klíčky sú jednou z najjednoduchších potravín na pestovanie, dokonca aj v interiéri a na rozdiel od klasických rastlín si nevyžadujú veľa miesta.

Klíčky ponúkajú veľké množstvo nutričných prínosov. Vo všeobecnosti klíčenie zvyšuje obsah vitamínu C, vitamínov skupiny B, vlákniny a ďalších prospešných živín. Príkladom sú klíčky brokolice, ale môžu byť samozrejme aj mnohé iné druhy.

Základy klíčenia

Obávate sa konzumovať klíčky z obchodu, pretože sa v minulosti vyskytlo veľa prípadov baktérií salmonely a E. coli?

To je často spôsobené teplým vlhkým prostredím, v ktorom klíčky rastú, nakoľko ide o rovnaké prostredie, ktoré je vhodné aj pre šírenie baktérií. Vo veľkých komerčných prevádzkach je takmer nemožné udržať prostredie čisté od všetkých patogénov.

Šanca, že zjete kontaminované klíčky, je výrazne menšia, keď si ich vypestujete sami doma. Musíte sa len ubezpečiť, že budete postupovať podľa správnych krokov.

(Súvisiace: Klíčky sú vaša dokonalá voľba jedla pre pripravenosť na núdzové situácie.)

Naklíčiť môžete takmer akúkoľvek strukovinu, semienko či orech, až na malé výnimky. Tu je zopár príkladov semien, ktoré možno naklíčiť:

Kým začnete, ubezpečte sa, že kupujete iba semená určené na klíčenie. Tak sa ubezpečíte, že vaše semená sú testované a overené, že neobsahujú škodlivé baktérie.

1. Klíčenie doma: Začíname

Ak chcete začať klíčiť doma, budete potrebovať nasledujúce položky :

Postupujte podľa nasledujúcich krokov.

2. Namočte semená

Rôzne semená budú potrebovať rôzne množstvá vody, ale zvyčajne musíte použiť tri diely vody na jeden diel semien.

Ak používate semienka brokolice, budete potrebovať tri polievkové lyžice, ktoré vytvoria najmenej štyri šálky klíčkov.

Semená vložte do čistej misky. Niekoľkokrát ich dobre prepláchnite vo vode, aj desaťkrát, aby sa zmyla prípadná kontaminácia škodlivými baktériami.

Semená zalejte 3-násobným množstvom studenej vody. Čas namáčania pre väčšinu semien sa môže líšiť – od dvoch do ôsmich hodín.

3. Sceďte a opláchnite klíčky

Po uplynutí času, keď semená napučia a približne zdvojnásobia svoju veľkosť, semená sceďte a znova párkrát prepláchnite v čerstvej vode.

Prepláchnuté napučané semená vložte do uzatvárateľnej nádoby. Nádobu otáčajte tak, aby sa semená rozložili a nalepili na vnútornú stranu nádoby.

Následne nádobu uzatvorte vrchnákom a uložte ju v naklonenej polohe (aby semienka nepopadali na kopu dole na viečko).

Poznámka: Naspodku vrchnáka môžete nechať trocha vody, ktorá sa bude odparovať a vo vnútri nádoby vytvorí vlhké prostredie vhodné pre rast klíčkov.

4. Opláchnite, sceďte a opakujte

Klíčky je potrebné dvakrát denne prepláchnuť vodou. Nechajte ich klíčiť aspoň päť až šesť dní v uzavretej sklenej nádobe, ako je to uvedené v predošlom bode.

U väčšiny semien začnete po dni alebo dvoch vidieť malé výhonky. Aj keď klíčky sa dajú zozbierať a konzumovať v ktorejkoľvek fáze, môžete tiež počkať, kým nebudú mať dĺžku aspoň 2 až 6 centimetrov.

Oplachujte a preplachujte 2-krát denne, až kým klíčky nedosiahnu požadovanú dĺžku.

5. Zozbierajte, jedzte a skladujte

Keď klíčky dosiahnu požadovanú dĺžku, dôkladne ich znova opláchnite a sceďte. Klíčky sú teraz pripravené na konzumáciu.

Zvyšné klíčky, ktoré chcete uskladniť, vysypte čistú a savú kuchynskú utierku. Rozložte ich na jednu vrstvu a nechajte ich vyschnúť na vzduchu aspoň na 30 až 60 minút.

Klíčky uchovávanie v čistej sklenenej uzatvárateľnej nádobe. Môžete ich skladovať v chladničke až jeden týždeň. Použite ich do šalátov, na sendviče, zábaly, na praženicu (ako toping na hotovú uvarenú praženicu) alebo len tak samé.

Zdroj: naturalnews.com

Exit mobile version