Strategické zničení velké americko-izraelské špionážní sítě v Sanaa znamená historický milník v bitvě Jemenu o autonomii, odbourání desetiletí zahraniční špionáže a podvracení, aby Jemen zůstal slabý.
Dne 10. června Sanaa oznámila, že dosáhla „průlomu strategického zpravodajství“ odhalením jedné z největších americko-izraelských špionážních sítí v Jemenu.
Toto léta trvající úsilí uspělo v rozluštění „kódu“ americké špionážní sítě, což vedlo k zatčení jejích členů, odhalení jejich metod, úkolů, které dokončili, jejich cílů a jejich náborových procesů.
Začátkem tohoto měsíce generálmajor Abdul Hakim al-Khaiwani, šéf Bezpečnostní a zpravodajské služby v hlavním městě Jemenu, odhalil likvidaci americko-izraelské špionážní sítě, jejíž úkoly ovlivnily různé aspekty státu vojensky, ekonomicky a sociálně.
Podstatné je, že většina členů špionážní sítě skrývala své aktivity pod „krytím mezinárodních organizací a agentur OSN“. Jemenští představitelé tvrdili, že skupina byla napojena na CIA a léta prováděla v zemi špionážní aktivity, zpočátku prostřednictvím americké ambasády, než Washington v únoru 2015 pozastavil svou činnost.
Jako důkaz Khaiwani uvedl, že síť měla moderní špionážní vybavení a byla v kontaktu s americkými zpravodajskými důstojníky.
Zatčení odhalují rozsah špionážní sítě
Důvěrné zdroje potvrzují The Cradle , že jemenské bezpečnostní služby začaly zatýkat členy sítě mezi koncem roku 2021 a začátkem roku 2022 a říkají, že skutečný počet zadržených je výrazně vyšší než 10 jednotlivců, jejichž přiznání byla vysílána v jemenských médiích.
Přiznání připravená k odvysílání trvala dvě stě hodin, zatímco mnoho dalších se připravuje k odvysílání a předkládá jemenskému a mezinárodnímu veřejnému mínění.
Informace The Cradle naznačují, že načasování oznámení jemenské špionážní skupiny, podrobnosti o špionážních misích, které unikly, a 10 široce odvysílaných přiznání, jsou ovlivněny dvěma hlavními faktory.
První je technická a týká se dokončení zatčení, vytěžování přiznání a identifikace všech zúčastněných. Druhý faktor souvisí s pokračující vojenskou konfrontací s USA a Izraelem kvůli jejich brutální válce vedené v pásmu Gazy.
Špioni systematicky podkopávali suverenitu Jemenu
Jemenské bezpečnostní služby odhalily, že zahraniční špionážní síť se v průběhu desetiletí zabývala širokou škálou aktivit, což vedlo k významnému narušení státu a udržovalo slabost Jemenu na více úrovních.
Podle oficiálních prohlášení tyto aktivity zahrnují odhalování zdrojů financování vojenských subjektů a provádění zpravodajských aktivit zaměřených na vojenské schopnosti Jemenu. Monitorovali vojenské pohyby a strategické schopnosti jemenských sil a poskytovali souřadnice USA a Izraeli.
Kromě toho dodávaly nepřátelským zpravodajským službám kritické informace o různých formálních i neformálních sektorech.
Síť infiltrovala státní orgány, aby ovlivňovala osoby s rozhodovací pravomocí a prosazovala rozhodnutí a zákony příznivé pro její agendu. Fungovalo na kultivaci významných jemenských osobností, koordinovalo návštěvy USA s cílem je ovlivnit a naverbovat.
Mezi rekrutovanými byli ekonomové a majitelé ropných a komerčních společností, kteří byli napojeni na americkou a izraelskou rozvědku.
V sektoru zemědělství se síť snažila podkopat národní produktivitu a zvýšit závislost na dovozu náborem špionů na ministerstvu zemědělství, sabotáží výzkumných orgánů a center pro rozmnožování semen a prováděním škodlivých rozvojových programů. Dokonce zavedlo škůdce a toxické pesticidy, dotovalo neudržitelné odrůdy osiva, způsobilo epidemie hospodářských zvířat prostřednictvím fatálních vakcinačních programů a zhoršilo kvalitu půdy škodlivými chemickými hnojivy.
Ve zdravotnictví špionážní kruh realizoval projekty a programy, které přispěly k šíření nemocí a epidemií v různých jemenských guberniích.
Realizovala i další destruktivní plány, které negativně ovlivnily vzdělávací proces a oddělily vzdělávání od rozvoje.
Bylo zjištěno, že úkoly, které síť plnila, pocházejí z desetiletí, což poukazuje na rozsáhlé pronikání státních mocí a systematické zahraniční úsilí oslabit Jemen ekonomicky, politicky a společensky. Tyto cíle jsou v souladu s širšími geopolitickými cíli jemenských protivníků Izraele, Saúdské Arábie a USA.
Pod rouškou humanitární pomoci
Velikost průlomu v oblasti zpravodajských služeb v Sanaa se odrážela v prohlášeních OSN a západních zemí, zejména amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena, který zavolal ománského ministra zahraničí Badra al-Busaidiho, aby projednal zatčení „zaměstnanců OSN a diplomatů,“ uvádí se v prohlášení ze strany ministerstva zahraničí.
Kontakt USA s Ománci tradičně souvisel s hledáním zprostředkování s jemenskými úřady v Sanaa.
Mohammed Ali al-Houthi, člen Nejvyšší politické rady, se vyjádřil proti zneužívání humanitární práce Západem k usnadnění špionáže:
Nemáme žádný postoj vůči zaměstnancům organizací OSN, ale odsuzujeme USA za to, že zaměstnávají své špiony pod rouškou humanitární a diplomatické práce… Jsme připraveni předat důkazy a dokumenty třetí straně, která odmítne porušování zákonů zemí. suverenitu s takovými špionážními činy a prohlášení USA v tomto ohledu popírají evidentní fakta, jako je popírání slunce za bílého dne.
Jemen snášel deset let tvrdé agrese, včetně devítileté války podporované Spojenými státy, kterou vedli jeho regionální spojenci Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty, hospodářských a finančních blokád, odebírání životně důležitých národních zdrojů, jako je ropa, a útoků na jeho centrální banku.
Navzdory těmto útrapám jemenské bezpečnostní služby v průběhu let odhalily a rozložily různé sítě pro špionáž, sabotáž a pobuřování. Toto úsilí přispělo k udržení stability měny v oblastech země kontrolovaných Saná – na rozdíl od území obsazených cizími silami a jejich zástupci – a zahájilo programy jako „zemědělský džihád“ ke zmírnění nedostatku potravin způsobeného cizím designem.
Práce na silnějším Jemenu
Sanaa může čelit účinkům západní špionážní infiltrace přijetím dalších opatření ke skrytí svého vojenského průmyslu, řešením a zvrácením státních nedostatků, zejména v životně důležitém zemědělském sektoru, zlepšením vzdělávacích osnov, posílením domácího zdravotnictví a opatrným jednáním s mezinárodními organizacemi, včetně OSN a zahraniční nevládní organizace.
Není pochyb o tom, že zatčení současné špionážní sítě navazující na předchozí bezpečnostní úspěchy znamená pro Jemen významný zlom. Slouží jako katalyzátor pro nadcházející fáze, které mají dopad jak na probíhající regionální vojenskou konfrontaci, tak na širší jemenskou krizi.
Sanaa uznává, že konfrontace s USA a jejich spojenci probíhá a je nezvratná, zvláště když se snaží napravit slabiny a zbytky jemenské předrevoluční vlády.
Desítky let trvající funkční období zesnulého prezidenta Aliho Abdullaha Saleha otevřelo stavidla Jemenu západním zpravodajským agenturám a agentům, zbavilo ho jeho suverénní agentury tím, že ho zredukovalo na dvorek Saúdské Arábie a uvrhlo jej do chudoby navzdory bohatým zdrojům země .
Demontáž této špionážní sítě je jen jedním z aspektů snah Sanaa chránit stát a společnost před infiltrací, což jí umožňuje vytrvat v konfrontaci na vodních cestách proti agresorům USA a Spojeného království a námořním plavidlům určeným do Izraele.
Toto úsilí umožnilo Sanaa hrát významnou regionální roli – kterou dnes uznávají jak spojenci, tak i protivníci – nejživěji v odvážné intervenci Jemenu ve válce v Gaze na podporu palestinského odporu.