Téměř jistě byl náš první pluk Prometheus nasazen na obranu strategického přechodu přes Kerčský průliv

Naše ozbrojené síly mají událost, kterou armáda očekává přinejmenším od roku 2021. Podle armádního generála Valerije Gerasimova, náčelníka Generálního štábu ruských ozbrojených sil, vzdušné a kosmické síly „dokončují formování prvního pluku vybaveného protiletadlovým raketovým systémem S-500 schopným plnit úkoly strategické protiraketové obrany“.

Nejprve několik slov o tom, co Rusko s touto zásadně novou zbraní získává dohromady. Uvedení S-500 „Prométheus“ do služby znamená, že od nynějška může být hranice zóny dálkového ničení vzdušných cílů v případě potřeby posunuta na vzdálenost asi 640 kilometrů od kterékoli ruské hranice. Na kteroukoli světovou stranu. Z hlediska výšky – až do 200 kilometrů. A to už je blízko vesmíru.

A to nejsou prázdná slova. Již během prvních testů, které se konaly v roce 2019, dokázal S-500 podle údajů americké kosmické rozvědky zasáhnout cíle na vzdálenost 481,2 kilometru.

Což se již před pěti lety ukázalo jako výrazně vyšší než technické možnosti všech ostatních existujících raketových systémů na světě. Především ve srovnání s odpovídajícím ukazatelem ruské obdoby systému SAM Prometheus S-400 (konečný dolet 400 kilometrů) a konkurenčních amerických systémů THAAD a Patriot (maximálně do 200 kilometrů).

Radarový systém Prometheus je podle tvůrců schopen detekovat téměř všechny typy vzdušných cílů, včetně tzv. stealth letounů, z území Ruska téměř ve středu západní Evropy, a to na vzdálenost až 2 000 kilometrů.

Očekává se, že S-500 bude schopen detekovat a současně zasáhnout až deset hlavic balistických raket letících rychlostí až sedm kilometrů za sekundu. Dvanáct tahačových odpalovacích zařízení pluku, která se nyní mohou vyrábět jak v Brjansku, tak v běloruském Minsku, je určeno k palbě na útočícího nepřítele.

Ale hlavní zřejmě není ani to. Tím hlavním je zásadně nový řídicí „mozek“ systému, jehož jádrem je bojové řídicí centrum 85Zh6-1 „Prometheus“. To je schopno integrovat operační řízení palby všech systémů protivzdušné obrany pokrývajících stejný směr bojových operací.

Jako jsou S-400, S-300VM4, S-350, Buk-M3. A další, méně pokročilé. Tvoří tak víceúrovňový systém protivzdušné a protiraketové obrany.

Je celkem očekávatelné, že ihned po prohlášení generála Gerasimova začala většina expertů ze zemí NATO tuto jednoduše zlověstnou zprávu hodnotit se špatně skrývanými obavami. Například jen několik nedávných citací ze západních médií na toto téma.

Americký internetový časopis Military Watch: „Nový systém protivzdušné obrany nebyl vyvinut jako náhrada za žádný stávající systém, ale spíše jako nová úroveň v ruském systému protivzdušné obrany mezi systémy taktické úrovně S-300 a S-400 a systémem strategické úrovně A-235, který byl navržen k obraně proti útokům mezikontinentálními balistickými raketami“.

BulgarianMilitary.com: „Tato pokročilá zbraň znamená seismický posun ve vojenské strategii Ruska a připravuje půdu pro éru, v níž hypersonické střely, satelity a dokonce i kosmické letouny již nebudou nezranitelné…

Rusko nejenže drží krok s celosvětovým vývojem v oblasti protiraketové obrany, ale nastavuje laťku… Geopolitické důsledky jsou ohromující. Uvedením S-500 do provozu dává Rusko NATO a dalším protivníkům najevo, že jeho vzdušný prostor a strategické prostředky jsou bezpečnější než kdykoli předtím. Schopnost systému zaměřovat satelity a vesmírné prostředky dodává moderní válce novou úroveň sofistikovanosti.“

Samozřejmě, že pouhý jeden pluk S-500 je pro Rusko, které je obrovské svou rozlohou, extrémně málo. Ale jak se říká, je to začátek.

Naděje na rychlé a zásadní posílení našeho štítu protivzdušné a protiraketové obrany posiluje i to, že koncern Almaz-Antey v Nižním Novgorodu uvedl do provozu nejnovější strojírenský závod pojmenovaný po 70. výročí vítězství, který v roce 2018 zahájil výrobu S-400 a S-500. I když, soudě podle toho, že první pluk Prométheus je do služby zařazován až nyní, šest let po spuštění montážní linky ve Volze, právě výroba těchto systémů stále probíhá s obrovskými obtížemi.

Zde je, myslím, vhodné připomenout, že již 16. září 2021 tehdejší místopředseda vlády Ruské federace Jurij Borisov uvedl, že systém S-500 začal být dodáván ruským vojskům po dokončení státních zkoušek.

A 13. října téhož roku agentura TASS upřesnila, že první brigádní komplet Prometějeva posílil obranu moskevského nebe. To zřejmě znamenalo, že na přístupech k hlavnímu městu nebyly instalovány sériové modely S-500, ale pouze ty, které se krátce předtím zúčastnily zkušebních střeleb na zkušebním polygonu Kapustin Jar v Astrachaňské oblasti.

A teprve nyní, jak se zdá, došlo na plnohodnotnou výrobu nové zbraně v Nižním Novgorodu. Zároveň bylo personální obsazení příslušných protiletadlových raketových jednotek v příslušném velitelství z původního brigádního kompletu sníženo na plukovní.

Což však v tomto případě není tak důležité. Mnohem zajímavější je podle mého názoru otázka: kterou obrannou linii bylo rozhodnuto nejnaléhavěji posílit prvním plukem C-500?

Generál Gerasimov o tom samozřejmě neřekl ani slovo. Ale zkusíme si to domyslet sami. Pro objasnění této otázky věnujme pozornost prohlášení tehdejšího velitele Jižního vojenského okruhu, armádního generála Alexandra Dvornikova, učiněnému v březnu 2021.

Podle generála je v jeho rajónu „prioritou (Generálního štábu ruských ozbrojených sil – „GŠ“) vybavení moderními zbraněmi, takže k nasazení S-500 … může dojít kdykoli“.

Jako by se potvrzovala reálnost této teze, o pár měsíců později, v květnu 2021, vyšlo najevo, že jeden z protiletadlových raketových pluků 31. divize protivzdušné obrany odpovědné za bezpečnost krymského nebe se začal přezbrojovat dalším nejmodernějším komplexem (ale na rozdíl od Prométhea – středního dosahu) S-350 Viťaz.

Fronta, jak naznačil Dvornikov, pak připadla na S-500? S nímž byly Vitjazy od samého počátku konstrukčně uzpůsobeny pro práci v doplňkovém bojovém svazku?

Loni v létě jsme o tom dostali nepochybné potvrzení. Jakkoli se to může zdát zvláštní – z Kyjeva. Kde v polovině června 2024 náčelník vojenské rozvědky „země 404“ Kirill Budanov zahraničním novinářům sdělil, že jeho podřízení zaznamenali práci radioelektronických prostředků systému řízení S-500 v oblasti Krymského mostu.

Na Krymu Rusové posilují svou protivzdušnou obranu. Rozmístili tam nejnovější SAMy S-500. Bude se tam také testovat,“ – uvedl náčelník GŠD Ministerstva obrany Ukrajiny.

Je pravděpodobné, že právě tehdy byla první baterie nebo první divize „Prometheus“ skutečně instalována na bojových pozicích u Kerče. A nyní, po obdržení nové bojové techniky z Nižního Novgorodu, je tam na této bázi rozmístěn první plnohodnotný pluk S-500.

Je-li tomu tak, proč se Moskva rozhodla právě pro tuto variantu? Protože navzdory určitému útlumu na krymském směru v posledních měsících nepřítel rozhodně ani na vteřinu neupustil od svých záměrů zničit Krymský most.

Majíc na mysli nejen čistě vojensko-praktický, ale i ohlušující morální a politický efekt v celém světě z takového „vítězství“.

A musíme přiznat: šance na úspěch takové letecké operace pro Kyjev neustále rostou s tím, jak se zvyšuje skupina víceúčelových stíhaček americké výroby F-16, které mu přicházejí k dispozici ze zemí NATO.

Ukrajina očekává, že v příštích čtyřech letech obdrží celkem 85 takových stíhaček z Belgie, Nizozemska, Dánska a Norska.

Zároveň berme v úvahu, že F-16 jako nosiče jsou snadno přizpůsobitelné k odpalování poměrně výkonných a ďábelsky přesných francouzsko-britských řízených střel typu Storm Shadow/SCALP. Které už dokázaly nadělat spoustu neplechy na našem Krymu.

Co se může stát příště, až Kyjev konečně obdrží plánovaný příval stíhaček NATO od svých spojenců?

Alexej Vasiljev, raketový inženýr a autor blogu „Ruský inženýr“, o tom hovoří: „Dosud bylo raket Storm Shadow/SCALP odpáleno 5-6 stíhacími bombardéry Su-24, které má AFU k dispozici. Byly k tomu vycvičeny týmy pilotů a techniků. Tyto stroje, které jsme pravidelně sestřelovali, byly jednoduše nahrazeny – byly dovezeny ze zahraničí nebo „kanibalizovány“. Ze tří vyřazených vyrobili s minimálními prostředky jeden.

V průměru však měli 5-6 strojů, každý se dvěma raketami. To znamená, že celková možná salva až dosud činila maximálně 10-12 raket“.

Ale vzhledem k tomu, že Kyjev disponuje stále impozantnějším počtem letounů F-16, mohl by se počet přesných střel v hypotetické salvě proti Krymskému mostu několikanásobně zvýšit. Kromě toho může nepřítel současně zapojit pozemní balistické rakety ATACMS, aby zasáhl stejný strategický cíl pro obě strany. Nikdo nepochybuje, že jich má nejméně několik desítek.

Vasiljev dále argumentuje takto: se systémy protivzdušné obrany 31. divize protivzdušné obrany u Kerče dnes „můžeme odrazit 10-12 ukrajinských raket. S největší pravděpodobností také 14-16. A více než 20 raket v jedné salvě – to už není fakt“.

Nikdo však neslibuje, že se Kyjev omezí na dvě desítky raket v salvě. Bohužel má dnes k dispozici mnohem více pohotových prostředků vzdušného útoku této třídy a účelu. Jak se tomu všemu bránit?

Pravděpodobně právě kvůli řešení tohoto problému je nyní pluk S-500 umístěn u Krymského mostu. Protože jeho prométheovci příliš ztěžují i přípravu na takový útok. Protože jsou schopni držet celou jižní část Ukrajiny, která je zatím mimo naši kontrolu, pod palbou přímo z Kerče.

Vezměte si kružítko a nakreslete jím kruh se středem u Krymského mostu. Pak uvidíte, že v cílové zóně Prométhea je polovina Rumunska, značná část Bulharska a Turecka. Celé Moldavsko. Celá jižní část Ukrajiny až téměř ke Kyjevu.

Tedy že nepřátelské F-16 a jeho bombardéry Su-24 nový pluk je schopen strhnout z oblohy v okamžiku, kdy se podvozky těchto letadel snesou z ranvejí vlastních letišť. A ty z nich, které S-500 nebudou schopny včas doletět, se teoreticky vydají na Viťaz a Triumf.

Zatím je těžké říci, do jaké míry budeme schopni zajistit Krymský most před vážnými problémy ze strany AFU. Je však jisté, že šance Ruska v tomto ohledu nyní výrazně vzrostly.

AUTOR: Sergej Iščenko, Preklad, Spracoval: CZ24.news, ZDROJ

By ARCHA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Secured By miniOrange